Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE - smrk ztepilý Traditional Cache

Hidden : 1/22/2024
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené na příslušné dřevině. V každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Smrk - Picea se řadí do čeledi BOROVICOVITÉ - Pinaceae a zahrnuje v sobě celkem 37 druhů z nichž jeden je naše domácí dřevina - smrk ztepilý / Picea abies (L.) H. Karst. - a také naše nejdůležitější hospodářská dřevina (patří k nejčetnějším jehličnanům v našich lesních porostech) a jeden úspěšně introdukovaný - smrk pichlavý / Picea pungens Engelm., který byl v 70. letech 20. století v ČR často vysazován jako náhradní dřevina v oblastech, kde byly lesy poškozeny exhalacemi (např. Krušné hory).

 

 

Jeho areál původního rozšíření leží ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy. V nižších polohách byl smrk přirozenou součástí porostů mokřin a rašelinišť nebo obsazoval kaňonovitá údolí s teplotní inverzí. Souvislé původní porosty se nacházely v severní a severovýchodní Evropě, kde sahaly od Norska přes Polsko až na východ po Bělorusko a horní Povolží.

 

Smrk ztepilý je statný neopadavý jehličnatý strom s rovným štíhlým kmenem. Dorůstá výšky až 50 - 70 m a průměr kmene může dosahovat až 2 m a je tak nejvyšším domácím stromem v Evropě. V přirozených neobhospodařovaných lesích (rezervace, národní parky apod.) se dožívá i přes 500 let.
Habitus je lehce závojovitý, koruna je od mládí až do vysokého věku štíhle jehlancovitá až kuželovitá a se špičatým vrcholem, v horských oblastech a rozvolněných porostech zavětvená často až k zemi. Větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech. jsou mírně vztyčené nebo mírně ohnuté k zemi (u starších stromů), jen ve vrcholových partiích vždy mírně vztyčené, větvičky převislé.
Jehlice přisedají na vyvýšené polštářky. Po opadu jehlic je větévka od těchto polštářků drsná. Jsou 10 - 20 mm dlouhé, 1 - 1,5 mm široké, na průřezu čtyřhranné, často zploštělé, špičaté, lesklé, tmavě zelené, s málo zřetelnými řadami průduchů.
Podrobný popis smrku ztepilého se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
podle "monumentaltrees.com" je
-- nejvyšší zdokumentovaný jedinec druhu pojmenovaný "Sgermova smreka" roste v lese Sgermova Kmetija nedaleko města Ribnica na Pohorju, Slovinsko (registr, obrA, obrB a obrC, google maps). Přesné souřadnice nejsou známy. Poslední měření bylo prováděno v září 2019. Celková výška je 62,7 m a obvod kmene ve výčetní výšce je 390 cm.
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec druhu - mnohokmen pojmenovaný "Kandelaberfichte" (google maps, obrD, panorama1 a panorama2). Lokalizace: N 46°44.929 E 13°50.910 podél Hofwanderweges v Laastadt, Korutany, Rakousko. Obvod stromu měřený ve výšce 130 cm je 892 cm (údaj z 7. 8. 2018). Jeho výška je kolem 35 m.

V současnosti nejmohutnějším žijícím smrkem ztepilým v Česku je "Sychravův smrk" (obr 1 a obr 2) rostoucí ve Slavkovském lese v severní části Libavského údolí, v místech, kde dříve stávala obec Dolní Lazy (N 50°03.541 E 12°38.506). Strom má výšku 43 m a obvod kmene měřený ve výšce 1,3 m je 511 cm.
Nejvyšším žijícím smrkem ztepilým v ČR je "Vysoký smrk v Nancy" (obr 3 a obr 4) rostoucí v kamenitém pravém břehu Stříbrného potoka, místně nazývaného jako Rájecký potok, vpravo od silnice ze Stříbrné do Přebuze v okrese Sokolov v Karlovarském kraji (N 50°22.701 E 12°33.475). Měření z roku 2013 udává výšku 49 m a průměr měřený ve výšce 1,3 m pak 367 cm.
Chráněných památných stromů smrku ztepilého je v ČR 66 jednotlivých stromů a 83 v chráněných stromových skupinách. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru).

Keška je mikroPET zavěšená na kmeni smrku ztepilého. V keši není tužka, tak si nějakou vezměte. V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "jehličnatému bonusu". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)