Skip to content

SAKURA ünnep 2024 Budapesten 🌸 HANAMI 🌸 花見 🌸 Event Cache

This cache has been archived.

PaLEOL: 2024. április 7.
Ideje lezárni, bezár a bazár!

More
Hidden : Sunday, April 7, 2024
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

07 April 2024, 18:00 - 18:30

🌸 SAKURA - 桜 ünnep 2024 Budapesten 🌸

🌸 HANAMI - 花見 🌸

🌸 azaz a Cseresznyevirág(-zás) megtekintése 🌸

Az event kezdete: 2024.04.07. vasárnap 18:00 óra

Csoportkép: 2023.04.07. vasárnap 18:25 óra

Az event befejezése: 2023.04.07. vasárnap 18:30 óra

Napnyugta2024.04.07. vasárnap (CEST) 19:23 óra

Esőnap: NINCS!

Időpont áthelyezés: Lehetséges!!! (speciális esetben ??? : 2024.04.14. vasárnap 18:00-18:30 óra)

🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

Kérek, minden természetet és ezen csodás virágzó fákat, valamint e sokszínű, pompás zsongást kedvelő, ill. kíváncsiskodó  kesser kollágát, hogy a téli punnyadásukból feléledve gyertek ki a szabadba erre a találkozóra és gyönyörködjünk együtt eme csodás helyen a szeszélyes tavaszi április ezen időszakában nyíló cseresznyefák virágzásában, miközben kicsit beszélgethetünk vagy TB/GC-ket csereberélhetünk vagy netán csak úgy bambulva nézünk ki a fejünkből csodálva ezeket a pompás virágzó fákat. Aki gondolja, nyugodtan hozzon magával egy plédet vagy pokrócot, amire jó Japán szokáshoz híven akár le is telepedhet vagy akár rövid időre le is feküdhet, esetleg netán kicsivel odébb a - remélem nem lesz kuty@k@kis - füves területen akár piknikezhet is.

Az időjárás szeszélyessége folytán értelemszerűen közbeszólhat a találkozó elnapolásába a bimbók állapota, az eventhez közelgő időszakban beállt virágzás pillanatnyi stádiuma, így akkor, de csak akkor és abban az esetben reményeim szerint csak egy héttel később kerülne sor erre a változásra! Ezt a változást kifejetetten csak azért eszközölném, hogy minél színpompásabb és tökéletesebb vizuláis élményben legyen része mindannyiunknak! 

Szeretném felhívni a figyemét mindazon érdeklődő játékos kollégáknak, akik feltétlenül szeretnének résztvenni e szemetgyönyörködtető színpompás kavalkáddal kecsegtető találkozón, hogy mindenképpen tegyék figyelőlistára azaz "watchlist"-re ezt az eseményt azért, hogy időben és azonnal értesülhessenek a rendezvény időpontjának esetleges módosulásról vagy annak áthelyezésről! 

Mindezek figyelembevételvel, értelemszerűen fenntartom magamnak a jogot, hogy megváltoztassam az esemény időpontját egy későbbi időpontra!!!! 

A találkozó helyszíneként a budai várban található Tóth Árpád sétányon láthatjuk Budapesten - egy helyen - talán a legtöbb cseresznye fát. Ezt a legvonzóbb panorámás sétányt hosszan éri a napfény, ahol ennek következtében ilyenkor áprilisban ott már javában pompáznak a kivirágzott fák, bár a virágzási csúcsot - jó azaz ideális időjárási viszonyok közt - még csak a hónap végére érik el.

A GC esemény időpontjának kiírásával kapcsolatban elég nagy bajban vagyok, mivel a jelenlegi nagyon hektikus időjárási viszonyok miatt még a profi időjárást előrejelző meteorológusok is sokat tévednek, nemhogy egy laikus geocacher. Miközben hajnalonta a mínuszokhoz, délutáni órákban meg már +18°C hőmérséklethez közelít a hőmérő higanyszála, illetve az egyik nap +15°C vagy +20°C, majd másnap pedig 0°C hőmérsékletet jelez a hőmérő - hajnali faggyal, esővel, netán hóval - egyaránt megbolondítva a természetet és az embereket.

Éppen ezért elég nehéz eltalálni és megjósolni azt a dátumot vagy konkrét időszakot, amikor a legtöbb frissében kinyílt virág már teljes pompájában virít a fák ágain, viszont még szemmel láthatólag jónéhány bimbó díszeleg utánpótlásként a fákon, hisz ugye valójában ez lenne a találkozó apropója annak érdekébe, hogy a meetingpontra érve tényleg semmi más dolgunk ne legyen a szokásos beszélgetés közben, mint átadni magunkat a virágokban való gyönyörködésnek.

A tavasz beköszönte, a természet feléledése talán az egyik legszebb, legszínpompásabb időszak, így a cseresznyevirág és a tavasz kéz a kézben járnak. A cseresznyevirágzásról mindenkinek Japán jut eszébe, hisz számukra a cseresznyefavirág több, mint szépség és esztétika. A cseresznyevirágzás világszerte a tavasz egyik leggyönyörűbb természeti jelensége, ami egyben Japán kulturális szimbóluma, mely méltán világhírű ünnep hosszú-hosszú évszázadokra vezethető vissza. Ilyenkor a cseresznyefák - sok más csodás növény mellett - virágba borulnak és rózsaszín, fehér színek kavalkádjában pompáznak mindenfelé.

A japáncseresznye egy, a rózsafélék családjába tartozó díszfa, virága a cseresznyevirág, japánul " SAKURA - 桜 ", amely Japán nemzeti jelképe és egyben a Japán nemzeti öntudat egyik kiemelt szimbóluma. A kipattanó rügyek, a csodálatos, mindent beborító rózsaszín virágok, amelyek elég hamar le is peregnek a fákról az élet mulandóságát és törékenységét jelképezi a japánok számára. Az apró szirmok a folyamatos megújulás, az újjászületés körforgását szimbolizálják, ezért magát a cseresznyevirágzást valójában az élet metaforájának is tartják. Jelzik a megújulást, a bizakodást, optimizmust, így a reményt szimbolizálják, hogy az ébredő természettel az ébredő új álmok is szárba szökkenhetnek és kivirágozhatnak. 

A gyönyörű virág csak rövid ideig virágzik, aztán a szirmok lehullanak, márciustól május elejéig azonban mindenki gyönyörködhet csodálatos bájában.

A cseresznyevirágot Japánban legendás vallási kultusz övezi, a "HANAMI - 花見", vagyis - szó szerinti fordítás alapján: virágnézés -„virágnézés” ünnepe pedig mára az egész világot meghódította. A SAKURA - 桜 – maga a szó a cseresznyefát és annak virágát jelenti – csodálata egy legendához köthető: a Fuji istennője, Konohana Sakuya Hime minden év tavaszán újjáélesztette az elhalt virágokat és cseresznyefavirágokkal díszítette a japánok legszentebb hegyét. Így vált a sakura a tavasz eljövetele és az újjáéledés legfőbb szimbólumává, a virág szirmai az állandó megújulást, az újjászületést, tiszavirág élete, különleges szépsége és gyors halála miatt pedig a halandóságot, az élet körforgását, az élettel járó elmúlást jelképezik. Rózsaszín és fehér sziromfelhőben pompázó Japánban, ilyenkor a városok lelassulnak és az emberek a természet csodájában gyönyörködve - a több generációs - családjuk társaságában kivonulnak a parkokba, piknikeznek csoportosan a fák alatt, sétálnak a cseresznyefa ligetekben, parkokban, kertekben, ahol a piknik során előkerülnek az ételek-italok a kosarakból és egyfajta lelki feltöltődéssel ötvözve ünneplik az elmúlást és az újjászületést.

Érdemes a hanamira előre készülni, a parkokban a jobb helyeket előre le kell foglalni, mivel ilyenkor az iskolákból és a munkahelyekről is csoportokban érkeznek a piknikező japánok. Az ünneplés napnyugtával sem ér véget, sötétedés után ugyanis színes lámpásokkal díszítik fel a fákat, még varázslatosabbá és hangulatosabbá téve a látványt. A sakura virágzás az évszázadok alatt nemcsak a japánok szívét hódította meg és vált az egyik legnagyobb eseménnyé a szigetországban, de mára az egész világ a színpompás virágok csodájára jár. Népszerűsége minden évben vonzza a feltöltődésre vágyó embereket, turistákat. A sakura, vagyis a cseresznyevirág lélekderítő látványa évszázadok óta spirituális lelkesedéssel tölti fel a japán embereket. A virágnézés ünnepére minden évben már jó előre készülnek: meteorológusok jelzik a szezon kezdetét és tájékoztatnak arról, hogy éppen mikor és hol virágzik a sakura.

A cseresznyevirágzás ilyenformán Japán tradicionális tavaszi örömünnepe, de azért nem feltétlenül kell ilyen messzire utazni Magyarországról magáért e fantasztikus látványért és a csodás színkavalkád élményéért. Bár idehaza hatalmas cseresznyefa-ligeteink nincsenek, mint Japánban, azért a virágba borult fák nálunk is rendkívül szépek, melyeket néhány fővárosi helyszínen mi is megcsodálhatunk.

Nem biztos, hogy tudtad, de hazánknak is van egy kb. 200 hektáron elterülő, több mint száz fajtát felsorakoztató hatalmas cseresznyéskertje, amely Nagykörűn található. Ott minden évben április közepe táján tartják a hagyományos Cseresznyevirág ünnepet, amikor teljes pompában virágoznak a fák.

A budavári Tóth Árpád sétányon kívül a másik klasszikus helyszín, azaz a hasonló események egyik fővárosi Mekkája az ELTE Füvészkertje, ahol viszont csak néhány díszcseresznyefa-fajta van, viszont minden évben április közepén Sakura-ünnepet is tartanak, ahol ilyenkor a piknik mellett japán tematikájú programokkal várják a látogatókat. 

A Gellért-hegy déli lábánál elterülő Budai Arborétumban is számos cseresznyefa található, ahol pillanatnyilag szintén bimbósak a fák, de még jó néhány meleg nap és rózsaszínbe fog borulni az arborétum kertjének legnagyobb cseresznyefája is, ami a legelterjedtebb Kanzan fajta képviselője és amelyeket a japáncseresznye-gyűjteménnyel egyszerre telepítettek. Színpompás virágzásuk március végétől egészen május közepéig tart.

Az arborétum közelében, a Feneketlen-tóval szemben, a Szent Imre-templom mellett is van egy egymagában árválkodó, de rendkívül szép díszcseresznyefa, viszont egyelőre még az is bimbós.

Zugló csodakertjében szinte kötelező elem a japán díszcseresznye megtekintése, hisz az egy igazi japánkertben található. Az ottani fák többsége még kicsi, de lassan már azok is gyönyörűen fognak pompázni. 1931-ben a Magyarországra látogató Takamcu herceg és felesége, a japán császári család tagjai, hazatértük után ajándéknövényeket küldtek hazánknak, így e japánkertbe került jónéhány példány és amelyek közül egy idős japán díszcseresznye még ma is megcsodálható e kertben.

Flag Counter

 

Additional Hints (Decrypt)

Tlrer ry éf aémm, yáff, tlöalöexöqw!!!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)