Skip to content

KK 2024 - Pracovna Josefa Haise Tyneckeho Traditional Cache

Hidden : 3/26/2024
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


„Pracovna“ Josefa Haise Týneckého

Na kmeni mohutné lípy, tam kdesi pod kopcem Holinkou, při červené trase KČT (mezi rozcestími „Nad Horní Lhotou“ a „Loreta-hájovna“) si jen málokterý poutník povšimne plechové turistické cedulky, která upozorňuje na místo, na kterém sedával a tvořil klatovský rodák Josef Hais Týnecký.

Trochu se obáváme, že v dnešní době při dotazu na jméno tohoto činorodého spisovatele a dramatika řada lidí zareaguje způsobem: „A kdo to vůbec byl?“

Dovolíme si Vás tedy pozvat nejen na jeho oblíbené místo s příjemným výhledem, které jej jistě inspirovalo k nejedné kapitole z jeho knih, ale zároveň bychom rádi tohoto autora i trochu připomněli.

otaznik

Kdo byl Josef Hais Týnecký?

Josef Hais Týnecký

Josef Hais Týnecký se narodil 2. března 1885 v Klatovech jako syn řezníka a obchodníka, ale v Klatovech dlouho nezůstal. Rodiče se rozešli, o otci se ve svých vzpomínkách Josef Hais Týnecký zmínil nepříliš lichotivě. Matka musela pracovat, aby se o sebe a o syna postarala. Malého Josefa tedy vychovávali dědeček Tomáš Tichý a babička Františka v Týnci u Klatov. Odtud pochází i jeho pozdější přívlastek Týnecký. Hais používal nejen přívlastku Týnecký, ale také i jiných pseudonymů, jako například dědečkova jména Tomáš Tichý, dále Petr Kořán a Jaroslav Veselský.

Josef Hais navštěvoval obecnou školu v Týnci a poté odešel do Plzně, kde dokončil pátou třídu obecné školy a nastoupil na reálku. Bydlel tam u tety a strýce. V roce 1900 mu zemřel dědeček a zanedlouho nato babička. Pro neshody se strýcem reálku před dokončením opustil. Nejdříve pracoval v knihkupectví, ale ve svém dvacátém roce odešel do Prahy a začal tam pracovat jako novinář. Nejdříve působil v katolickém časopisu „Vlast“ jako korektor.

Tvorba

Pod vlivem úmrtí obou prarodičů začal psát a v roce 1906 vydal sbírku básní nazvanou „Babí léto“. Brzy poté napsal svou první divadelní hru „V zápasech“, která měla premiéru v roce 1908.

V období do první světové války napsal několik divadelních her, román „Bílý dvůr“ a „Karlovské povídky“. Také dokončil poměrně obsáhlé dílo z doby našeho národního obrození „Pod Emausy“. Je to román z pražského Podskalí a jeho okolí. Zde se zabývá otázkami sociálními, národnostními, ale rovněž i církevními. Román je plný zajímavých zápletek.

Josef Hais Týnecký

Jeden z nejúspěšnějších námětů pocházející z povídky „Batalion“, která pojednává o zkrachovalém pražském advokátovi, byl filmově zpracován dokonce dvakrát. Poprvé v roce 1927 v režii Přemysla Pražského, kdy hlavní roli hrál „písničkář“ Karel Hašler. Druhé filmové provedení „Batalionu“ je z roku 1937 v režii Miroslava Cikána, v hlavní roli zkrachovalého advokáta Františka Uhra zazářil František Smolík.

Pro film „Písničkář“ režisérů Svatopluka Innemanna a Rudolfa Myzeta (uvedeno do kin v r. 1932) napsal námět taktéž Josef Hais Týnecký. Jednalo se o příběh vlastence Pavla Haly na sklonku habsburské monarchie v době 1. světové války, který svými písničkami burcoval národní uvědomění. Byl to ale nakonec i osud Karla Hašlera, představitele Pavla Haly, který podobně svými písněmi podněcoval v době 2. světové války k odboji, v důsledku čehož byl ale umučen v koncentračním táboře.

Během války se Josef Hais Týnecký spíše zabýval vzpomínkami a tvorbou pro děti. Z této doby je to především vzpomínkové dvousvazkové dílo „Zvony“ o spisovatelově pratetě Florentině Tiché, ale i o studijních letech básníka Jaroslava Vrchlického, který studoval v Klatovech. V Klatovech studoval i další hrdina této vzpomínkové práce - lékař a spisovatel Josef Thomayer.

Josef Hais Týnecký měl dceru, díky ní psal i knížky pro děti. První v pořadí byla knížka „Bratři mravenci“ (1920), která vyšla o třináct let dříve, než úspěšnější série knížek od Ondřeje Sekory o Ferdovi Mravencovi. Dalšími úspěšnými knížkami pro děti z té doby byly „Na pasece“, „Les“, a „“Potok“. Příběhy se udávaly na pasece nedaleko Týnce.

Můžeme se tedy jen dohadovat, zda právě řádky těchto knih mají, či nemají svůj předobraz ve stínu lípy na zdejším místě pod Holinkou…

V roce 1945 odešel Josef Hais Týnecký do penze. Pokračoval v psaní pro děti, například „Partyzánská rokle“, „Na hrátkách“, ve vzpomínkách - pokračování kroniky „Mezi horami a lesy“ „Pramen“ a „Cesta“, kde se zmínil o životě své maminky. Napsal i několik dalších divadelních her.

Během svého života napsal Josef Hais Týnecký mnoho dalších divadelních her, románů a knih pro děti. Databáze Národní knihovny ČR uvádí 179 jeho děl vydaných tiskem (včetně reedic a divadelních her). Jeho dílo bylo různorodé, ve svém literárním díle se často věnoval sociálním otázkám a kritizoval katolickou církev. Byl znám svou upřímnou vírou a zaujetím pro vlastenecké hodnoty. Jeho tvorba odráží jeho životní cestu a osobní zkušenosti.

Josef Hais Týnecký zemřel 24. dubna 1964, pochován je v Praze na Vyšehradě, ale jeho dílo žije dál.

domek J. H. Týneckého

Je škoda, že dnes již není mnoho míst, kde by bylo možné najít nějakou vzpomínku na tohoto vskutku plodného autora a dramatika. Za jednu ze vzpomínek můžeme považovat nejen pamětní desku na domku v Týnci nebo název ulice v jeho rodných Klatovech, ale třeba i zdejší „pracovnu“ – tedy místo, kde tak rád sedával a tvořil.


Použité zdroje:
  • Josef Hais Týnecký. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2024-03-26]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Hais_T%C3%BDneck%C3%BD
  • LEBROVÁ, Dobromila. Josef Hais Týnecký, novinář, beletrista, básník a dramatik. Pozitivní noviny [online]. 2009 [cit. 2024-03-26]. Dostupné z: https://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2009040074
  • [Zpracuj stať na téma Josef Hais Týnecký s maximálním rozsahem 4000 znaků]. Online. In: ChatGPT. March 13 version. Dostupné z: OpenAI, https://chat.openai.com [cit. 2024-03-13].

Keš / CACHE

I když je poblíž místa uložení keše výrazným geoobjektem křížek s kamenným podtavcem, který by mohl u nejednoho kačera vyvolat pocit, že jde o místo uložení keše, není tomu tak. Keš na křížku ani v jeho těsné blízkosti nehledejte!!!

Druhé upozornění se týká kačerů, kteří by se mohli pokusit dojet ke keši autem. Od obce Loreta se jedná o polní cestu, na které zákaz sice není, ale na běžné auto to moc není. Cesta od obce Týnec je spíše pěšina po poli, tam auto nemá vůbec co dělat. A asfaltová silnice z obce Vrhaveč vedoucí skoro až do těsné blízkosti keše je již dole v obci osazena zákazovou značkou.

Přejeme dobrý lov!


SÉRIE „KK” - KLATOVSKÝ KARAFIÁT

Členové turistického odboru KČT Klatovy se v roce 2010 rozhodli založit určitou „keškovou” tradici. Ta se sestává ze založení keše vždy poblíž trasy aktuálního ročníku tradičního turistického pochodu Klatovský karafiát, ke kterému je vydána i speciální limitovaná série CWG. Tyto CWG jsou vždy vložena a připravena pro první nálezce aktuální „karafiátové” kešky daného ročníku a pak v den konání turistického pochodu.

V rámci této tradice již vznikly tyto keše:


Additional Hints (Decrypt)

2110 (ir ilfv bpv)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)