Skip to content

Po stopách kmotry lišky Multi-Cache

Hidden : 4/9/2024
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


kmotrakmotřičkaferina

Lišku lze nalézt téměř v celé Evropě. Obývá rozsáhlé i menší lesy od nížin až po horské oblasti. V letním období žije i na polích, kde nachází dobrý kryt v kulturních plodinách (řepka, kukuřice, obilí). Stavbou těla se podobá menšímu psovi, je však štíhlejší. Délka těla dosahuje až 90 cm a výška v kohoutku je 35 až 40 cm. Hmotnost se pohybuje od 6 do 9 kg. V létě jsou lišky těžší než v zimě, kdy mají méně potravy. Na šedé podsadě má liška rezavou až červenou krycí srst, na prsou a břiše je bílá. Vnější strany boltců, jakož i přední strany nohou jsou vždy téměř černé. Vyskytuje se však i ve více barevných variacích od tmavé barvy - uhlířka (s tmavými boky a tmavou spodinou těla), po světlé zbarvení - liška březová. Tmavě rezavohnědým pruhem na hřbetu, který je kolmo přetnut pruhem přes přední běhy v podobě kříže se pak vyznačuje liška křížová.

Huňatý ocas (kvítek) je asi 40 cm dlouhý, s bílou nebo tmavou špičkou. Nad kořenem ocasu má pachovou žlázu, takzvanou fialku. Svými výkaly si značkuje vrch chodeb a vchod do doupěte. Liška se v terénu pohybuje většinou klusem. Zadní tlapky klade do stop předních a tak stopa lišky vytváří jednu čáru. Liška tedy „čáruje“. Běží skokem, který může dosahovat až 4 metry. Liška není příliš rychlým běžcem, ale za to vytrvalým. Při slídění a přikrádání se ke kořisti, dělá krátké kroky. Svůj revír, který bývá podle potravních možností a četnosti lišek, kolem 100 ha, si značkuje močí, trusem a výměšky análních žláz. Vetřelce nesnáší a odhání je z revíru. Mladí jedinci, ale i přestárlí samci, kteří nejsou schopni obhájit si svůj revír, žijí na menších územích, odkud podnikají lovecké výpady do cizích revírů. Liška žije samotářsky v podzemních doupatech. Vyhrabává si je uprostřed svého revíru v lehké půdě a na slunných stráních. Vyhýbá se mokrým místům s vysokou hladinou spodní vody. 

V doupěti mívá dvě komory, jedna je "lehátko" a druhá zásobárna, kam přináší svou kořist. Lóže bývá někdy až 6 m hluboko v zemi. Z doupěte vede více východů na různé strany. Někdy se liška nastěhuje i do opuštěného jezevčího doupěte. Tam, kde jsou dostatečně dlouhé a prostorné chodby žije dokonce společně s jezevcem. O spolubydlení v doupěti svědčí stopy u vchodu i rozličné zbytky kořisti před doupětem (peří, zaječí tlapky…). Liška vyhledává doupě jen při dlouhotrvajících deštích, v silných mrazech, v době páření, výchově mláďat nebo pokud je pronásledována psem. Jinak se zdržuje na povrchu a v slunečných dnech se ráda vyhřívá stočená do klubíčka na pařezu. Na lov vychází za večerního šera a za rozednění se vrací. Jen v zimě, kdy je hladová, vychází již odpoledne a nejednou se zdrží na lovu i do dopoledních hodin. Hlavní potravou lišky jsou drobní hlodavci (myši a hraboši). Žere však všechno, od hmyzu až po zvířata do velikosti srnčete, žáby a chcíplé ryby. Vedle silnic vyhledává poraněná (sražená) zvířata a navštěvuje i smetiště. 

Nezřídka se dostává také k domácí drůbeži, kterou vynáší z kurníků. Zajímavé je sledovat lišku při lovení myší na poli. Na kořist se vrhá svižným obloukovitým skokem a bleskově ji chňapne do tlamy. Pokud se jí podaří myš chytit, sklopí ocas dolů, pokud ne, nechává ho vztyčený. Často si s ulovenou myší pohrává tak, že si ji vyhazuje do vzduchu a zase ji chytá nebo ji pustí, aby ji hned znovu chytila. Přitom je schopna v tlamě přenést do doupěte najednou poměrně hodně myší. Větší kořist loví a usmrcuje kousnutím do krku a silným zatřesením. Při lovu jí pomáhá výborně vyvinutý čich a sluch. Zrak je však také velmi dobrý. Hárání lišek probíhá v nejtužší zimě - v lednu a únoru. Tehdy lišáci opouštějí svůj revír a vyhledávají hárající lišky.

Často jednu lišku honí i více lišáků, přičemž ten, který je nejblíže k lišce, zahání ostatní samce. Zejména v tomto období se po nocích ozývá vyjící štěkání lišek. Přes den páry odpočívají v doupatech. Tam probíhá i páření. Asi po 8 týdnech liška v doupěti, které vystýlá srstí vytrhanou z vlastního břicha, vrhá 3 až 8 mláďat. Dynamika populace závisí na množství potravy. Při sníženém stavu drobných hlodavců klesá i početnost vrhů. Liščata mají při narození hmotnost jen kolem 100 g, ale rychle přibírají a po 14 dnech se jim otevírají oči. Liška je krmí asi 40 dní. V tomto období již vycházejí z doupěte a skotačí nebo se vyhřívají na slunci. Při hraní vrčí a štěkají. Liška se o ně náležitě stará, aby je dobře nasytila​​, tak usilovně loví vše, na co natrefí. Někdy ztrácí i svou známou opatrnost. V nebezpečí mladé přenáší, později je převede do náhradního doupěte.

Ve čtvrtém měsíci, kdy mají již vyměněný chrup, se začínají učit lovit a koncem léta se rodina rozpadá. Pohlavně dospívají ve věku 10 měsíců. Mladí lišáci jsou zvyklí zatoulat se dost daleko od svého rodiště již v době, kdy mladé lišky zůstávají v blízkosti matky. Pokud se v zimě nespárují, pomáhají na jaře matce při krmení a výchově mláďat.

 

K multině.

Na úvodní zastávce , kam Vás zavedou souřadnice naleznete sloup vysokého napětí, na kterém hledejte dvě bílé tabulky. Na každé je jedno velké tříciferné číslo. ( Tabulky začínají písmeny  US ME ) Sečtěte tato čísla dohromady a od výsledku odečtěte číslo 138  ( ? - 138 = PR) získáte PR

Není zde keš.  N 50° 15.0PR E 014° 17.524

První zastávka. Sečti čísla posledních 4 úlů (začíná na 270). Od výsledku odečti 114 ( ? - 114 = ABC ) získáš ABC. Vyděl výsledek číslem 2 a odečti 145 ( ? :2 - ( 145 ) = DEF získáš DEF.

Není zde keš. N 50° 14.ABC E 014° 17.DEF

Druhá zastávka. Od prvního čísla v keši odečti 3 a výsledek vyděl 26 ( ? -3 = výsledek : 26 = FG ) získej FG. Od druhého čísla v keši odečti 16 výsledek vyděl 18 ( ? - 16 = výsledek : 18 = JK ) získej JK.  N 50° 15.0FG E 014° 17.0JK

Třetí zastávka. Magnetická keš. K číslu v keši přičti 397 ( ? + 397 = UVN ) získej UVN. N 50° 14.UVN.' E 14° 17.005'

Nyní už se můžeš vydat do finále. Připrav se na cca 3-5 km chůzi, k žádnému z bodů není nutno jít přes oseté pole 

Additional Hints (Decrypt)

Ancbirqn mnfgáixn 2 oly wfrz xeáfaý qibhfgebz. Aácbirqn mnfgáixn 3 anqzbefxá iýšxn Aácbirqn svaáyr cbq píz i cbuáqpr xzbgen olqyí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)