Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE – třešeň ptačí Traditional Cache

Hidden : 4/20/2024
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené nebo jako BILTEMY na příslušné dřevině. Téměř v každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Slivoň - Prunus se řadí do čeledi RŮŽOVITÉ - Rosaceae a zahrnuje v sobě celkem 168 druhů z nichž naše původní domácí či k nám úspěšně introdukované dřeviny jsou - slivoň švestka / Prunus domestica L. (označovaná jako zdomácnělý archeofyt), třešeň ptačí / Prunus avium (L.) L. (označovaná jako zdomácnělý archeofyt), višeň obecná / Prunus cerasus L. (označovaná jako zdomácnělý archeofyt), mahalebka obecná / Prunus mahaleb L. (naše domácí dřevina), střemcha obecná / Prunus padus L. (naše domácí dřevina), třešeň křovitá / Prunus fruticosa Pall. (naše domácí dřevina keřovitého vzrůstu) a slivoň trnka / Prunus spinosa L. (naše domácí dřevina většinou keřovitého vzrůstu).

 

 

Areál původního rozšíření (mapa) - třešeň ptačí má těžiště výskytu patrně v Přední Asii a odtud se již dávno rozšířila do celé Evropy.
Vzhledem ke svému dávnému rozšíření se může považovat za evropskou domácí dřevinu a tedy i za naši domácí dřevinu, kterou ve volné přírodě velmi často najdeme hlavně při okrajích lesních porostů nebo v plošně menších lesících nižších poloh.

Třešeň ptačí je statný strom dorůstající výšky 15 až 35 m. Silný kmen se často větví již ve své první třetině, může být rovný, ale i hrbolatý a různě zakřivený.
Koruna bývá široce rozložitě vejcovitá a košatá (platí pro solitéry) nebo pyramidální (pokud roste v zápoji). Větve v dolní části jsou téměř vodorovně odstávající až mírně převisající.
Je to listnatá opadavá dřevina.
   
Postavení listů je střídavé, spirálně postavené.
Čepel listu je jednoduchá, celistvá, podlouhle vejčitá, eliptická až obvejčitá, na vrcholu protažená v krátkou špičku.
Okraj čepele listu je jednou až dvakrát pilovitý.
Řapík je lysý, 2,5-4,0 cm dlouhý, pod čepelí má 2 červené až tmavočervené žlázky. Listy jsou na líci zelené, matné, lysé, na rubu světlejší, na žilnatině většinou chlupaté. Jsou nejčastěji 30-60 × 20-40 mm velké.
Na podzim listy žloutnou a červenají.

 

Podrobný popis třešně ptačí se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
podle "monumentaltrees.com" je
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec druhu (obr 1A a 1B). Lokalizace: N 54° 07.287 W 01° 34.533 v parku Studley Royal Deer Park, Anglie, Velká Británie. Obvod stromu, měřený ve výšce 1,50 m, je 580 cm (údaj ze srpna 2009).
-- nejvyšší zdokumentovaný jedinec druhu (obr 2A, 2B a 2C). Lokalizace: N 49° 11.227 E 06° 55.755 při Rue du Mont Sainte-Croix, Forbach, Moselle, Francie. Obvod stromu, měřený ve výšce 1,50 m, je 209 cm (údaj z 24. února 2018). Jeho výška je přesně 39,60 m (údaj z 24. února 2018)

-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec druhu v ČR (obr 1A, 1B a 1C, mapy.cz panorama a foto). Lokalizace: N 50°35.140 E 15°49.692 památná "Vlčická třešeň ptačí" při silnici z Vlčic do Mladých Buků (okr. Trutnov). Obvod kmene, měřený v 1,3 m, je 423 cm a výška 28 m (údaj z 1. listopadu 2009).
-- druhý nejsilnější zdokumentovaný jedinec druhu v ČR (obr 2A, 2B a 2C). Lokalizace: N 49°10.188 E 15°52.270 památná "Třešeň u Hošťanky" u polní cesty 800 m JJZ od středu obce Slavice v blízkosti PR Hošťanka (okr. Třebíč). Obvod kmene, měřený v 1,3 m, je 415 cm a výška 23 m (údaj z 31. července 2008).

-- nejstarší zdokumentovaný jedinec druhu v ČR (obr 3A, 3B a 3C). Lokalizace: N 49°05.723 E 13°52.156 roste v louce 1.400 m SV od středu obce Budilov v Jihčceském kraji. Obvod kmene měřený v 1,3 m je 359 cm, výška kolem 20 m a věk tohoto stromu se udává 174 +-30 let
(údaj z 15. srpna 2018)
-- Chráněné památné stromy třešně ptačí jsou v ČR na 12ti lokalitách buď jako jednotlivé stromy (těch je 10) nebo ve stromových skupinách. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru - zadat "Cerasus avium").

Keška je mikroPET napevno zavěšená na kmeni třešně ptačí, budete si muset vylézt po větvích cca 4 m vysoko. V keši není tužka, tak si nějakou vezměte. V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "listnatému BONUSU 1". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)