Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE – jabloň lesní (BILTEMA) Traditional Cache

Hidden : 5/6/2024
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené nebo jako BILTEMY na příslušné dřevině. Téměř v každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Jabloň - Malus se řadí do čeledi RŮŽOVITÉ - Rosaceae a zahrnuje v sobě celkem 37 druhů z nichž u nás běžně najdeme dva druhy - jabloň lesní / Malus sylvestris Mill. (ta je i původem naše domácí dřevina) a jabloň domácí / Malus domestica (Suckow) Borkh. (její původ není přesně známý, je výsledkem hybridizace a mutací) - patrně náš nejběžnější ovocný strom snad ve všech zahradách, který také velmi často lemuje silnice a cesty.
Oba druhy se od sebe velice těžko rozlišují

 

 

Areál původního rozšíření jabloně lesní (mapa) - roztroušeně v listnatých lesích celé Evropy s výjimkou severní Skandinávie.
Areál původního rozšíření jabloně domácí - Podle nedávných výzkumů vznikly současné odrůdy jabloní vývojem ze středoasijského druhu jabloň Sieversova / Malus sieversii (Ledeb.) M. Roem., bez významnější účasti jiných druhů.

Jabloň lesní je strom vysoký 10-12 m. Vzrůstově zpravidla nepřesahuje výšku 10 metrů.
Hustě rozvětvená koruna začíná již nízko nad zemí nad často nepravidelným sešikmeným kmenem, větve často kolcovatí. Tvarově bývá kulovitá až široce rozložená. Dožívá se i přes 100 let.
Je to listnatá opadavá dřevina.
Jabloň domácí je strom 6-10(-14) m vysoký, někdy jen keřovitého vzrůstu. Kmen se šedou až tmavošedou borkou.
Je to listnatá opadavá dřevina.
Oba druhy se od sebe velmi obtížně rozlišují, jedním z rozlišovacích znaků je plod;
zralé malvice jabloně lesní jsou žlutozelené, 2-3 cm v průměru, s velmi kyselou a trpkou dužninou a s dřevnatou, 1,5-2,5 cm dlouhou stopkou.
zralé malvice jabloně domácí (zplanělé odrůdy) jsou žlutozelené až žluté, s dužinou mírně nasládlou a v průměru 3-5 cm s nedřevnatou stopkou.
Postavení listů je střídavé, spirálně postavené.
Čepel listu je jednoduchá, celistvá, široce eliptická až okrouhle vejčitá, lysá (u jabloně domácí oboustranně lehce pýřitá), na vrcholu bývá krátce zašpičatělá.
Okraj čepele listu je pilovitý až vroubkovaně pilovitý.
Listy mají řapík 15-30 mm dlouhý, někdy chlupatý. Na vrchní straně tmavěji zelené a matné, na spodní straně spíše světlejší a lesklé. Jsou nejčastěji 30-60 × 20-40 mm velké.
Na podzim se listy barví do žluta až zelenožluta.
Podrobný popis jabloně lesní se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
podle "monumentaltrees.com" je
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec jabloně lesní - (obr 1A, 1B a 1C). Lokalizace: N 49° 00.161 E 18° 28.751 na louce poblíž osady Pružina, Strážovské vrchy, Slovensko. Obvod stromu, měřený ve výšce 1,30 m, je 530 cm (údaj ze 3. listopadu 2018).
podle "monumentaltrees.com" je
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec jabloně domácí - (obr 2A a 2B). Lokalizace: N 50°15.628 E 10°00.955 na louce poblíž Frauenrothu, Bavorsko, Německo. Obvod stromu, měřený ve výšce 1,30 m, je 340 cm (údaj z r. 2020).

-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec jabloně lesní v ČR - je památná "Jabloň u Lhoty (pod Horkou)" (obr 3A, 3B a 3C). Lokalizace N 50°05.354 E 14°01.697 západně od silnice z Dolního Bezděkova do Družce (okr. Kladno), v SV části úzkého zalesněného pruhu. Obvod kmene je 211 cm a výška 13 m
-- nejsilnější zdokumentovaný jedinec jabloně domácí v ČR - (obr 4A a 4B, mapy.cz panorama, google mapy Street View). Lokalizace: N 49°03.356 E 14°06.998 pod Jedlovým vrchem u osady Obora, Jihočeský kraj. Obvod kmene, měřený v 1,3 m, je 306 cm (údaj z 5. května 2019).
-- Chráněný památný strom jabloně lesní je jeden a jabloně domácí jsou dva stromy. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru).

Keška je mikroPET volně zavěšená na kmeni jabloně lesní ve výšce cca 4 m. Ke kešce by se "na medvěda" špatně lezlo, tak si vezměte krátkou BILTEMU. V keši není tužka, tak si nějakou vezměte. V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "listnatému bonusu 1". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)