Skip to content

DENDROLOGIE V KOSTCE – dub červený (BILTEMA) Traditional Cache

Hidden : 5/10/2024
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Série většinou tradičních keší pro poučení a snad i pro pobavení. Série je věnovaná našim domácím (původním) dřevinám a některým úspěšně introdukovaným (zdomácnělým) dřevinám. Všechny jsou součástí našich lesních porostů (některé jsou zastoupeny téměř všude, některé jsou méně časté nebo jen s pomístným výskytem).
Kdo se chce dozvědět více informací o jednotlivých dřevinách ze série nebo i o dalších příbuzných dřevinách, může si otevřít tento můj DENDROLOGICKÝ ATLAS.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Keše jsou zelené mikroPETky pevně zavěšené nebo jako BILTEMY na příslušné dřevině. Téměř v každé keši najdete nějaké písmeno, to se vám bude hodit pro cestu k nějakému tomu bonusu.

Rod Dub - Quercus se řadí do čeledi BUKOVITÉ - Fagaceae a zahrnuje v sobě celkem 454 druhů z nichž naše původní domácí dřeviny jsou čtyři - dub letní / Quercus robur L., dub zimní / Quercus petraea (Matt.) Liebl., dub cer / Quercus cerris L. (jeho přirozený areál u nás je jižní Morava /např. v okolí Valtic/) a dub pýřitý / Quercus pubescens Willd. (u nás v nejteplejších pahorkatinách Čech i Moravy, např. v Českém středohoří /Poohří/, v Českém krasu, na Pálavě). Z ostatních druhů je jeden úspěšně introdukovaný a tvoří již zcela běžnou součást našich lesů - dub červený / Quercus rubra L.

 

 

Areál původního rozšíření (mapa) - areálem původního výskytu dubu červeného jsou oblasti ve východní části Severní Ameriky od oblasti Velkých jezer na severu až téměř po Mexický záliv na jihu.
Do ČR byl úspěšně introdukován a v lesních porostech ho najdeme zcela běžně, je označovaný jako invazní neofyt s častým pěstováním

Dub červený má mohutný kmen s nízce se rozvětvujícími větvemi. Dorůstá výšky 25-40 m a dožívá se 300-500 let.
Koruna je mohutně a široce rozložitá, nahoře nepravidelně protáhle polokulovitá.
Je to jednodomá listnatá opadavá dřevina.
Postavení listů je střídavé.
Čepel listu je jednoduchá a zpeřeně členěná, peřenolaločná až peřenoklanná, Čepel eliptičná až obvejčitá, báze široce klínovitá s ostnitě zubatými laloky, okraj má na každé straně 7-11 laloků, ty jsou 3úhlé až vejčité, s několika nestejnými zuby. Laloky jsou zakončeny výraznými osinkatými špičkami, které jsou až 3 mm dlouhé.
Okraj čepele listu je celokrajný.
Listy mají řapíky 2-5 cm dlouhé, do červena zbarvené a tloustnoucí směrem k bázi. Listy jsou na líci zelené, lysé, na rubu světlejší, s chomáčky chlupů v paždí žilek. Listy jsou 10-22 cm dlouhé a 7-15 cm široké.
Na podzim jsou listy oranžové, šarlatové až hnědočervené. Výrazně červené zbarvení je zřetelné pouze u mladších stromů, v pozdějším věku je podzimní zbarvení listů spíše nažloutlé až hnědavé.
Podrobný popis dubu červeného se spoustou doprovodných obrázků najdete v tomto DENDROLOGICKÉM ATLASU.
Doporučení: atlas i ostatní odkazy si otevírejte v novém okně, ať se nemusíte neustále vracet zpět na listing kešky.
Podle amerického "Official Register of Champion Trees" je
-- nejmohutnější zdokumentovaný jedinec druhu (obr 1A, 1B a 1C). Lokalizace: les poblíž města Ashtabula u jezera Erie, Ashtabula County, stát Ohio, USA. Obvod stromu měřený ve výšce 1,37 m je 856 cm, jeho výška je přesně 28,10 m a rozpětí koruny 31,4 m (údaje z r. 2019).
Další americký registr "Trees database" uvádí
-- nejvyšší zdokumentovaný jedinec druhu (fotodokumentace není k dispozici). Lokalizace: N 35°26.121 W 85°32.561 poblíž tábořiště Savage Gulf, Altamont, stát Tennessee, USA. Obvod stromu měřený ve výšce 1,37 m je 437 cm a jeho výška je přesně 48,49 m (měření z r. 2005).
Stejný údaj uvádí i "monumentaltrees.com". Ten ale také eviduje jedince ještě vyššího s výškou 50,29 m (údaj z 5. března 2022), jeho lokalizace: N 36°06.980 W 84°26.354 u Armes Gap při Petros Hwy, stát Tennessee, USA (fotodokumentace není k dispozici).

-- nejmohutnější dub červený u nás je památný "Havlíčkův dub" (obr 2A a 2B, mapy.cz foto). Lokalizace: N 49°24.400 E 15°07.775 v parku u zámku Proseč, obec Proseč-Obořiště u Pelhřimova. Poslední měření provedené 31. srpna 2009 udává obvod kmene, měřený ve výšce 1,3 m, 660 cm.
-- Chráněné památné stromy dubu červeného jsou v ČR na 21né lokalitě buď jako jednotlivé stromy (těch je celkem 8) nebo ve stromových skupinách či alejích. On-line seznam zde (hledat v podrobném výběru).

Keška je mikroPET volně zavěšená na kmeni dubu červeného ve výšce cca 5 m. Bude se vám hodit BILTEMA, na "medvěda to asi nedáte. V keši není tužka, tak si nějakou vezměte. V logbooku najdete bonusové písmeno, které se vám bude hodit pro cestu k "listnatému bonusu 1". Nezapomeňte si ho opsat.

seznam keší v sérii

 

Additional Hints (No hints available.)