Skip to content

Pramen Odry EarthCache

Hidden : 5/21/2024
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pramen Odry

 

Rád bych vás pozval na zajímavé místo. Dříve uprostřed lesů, po kůrovcové kalamitě a orkánech jen v mladém lese. Ač to tak nevypadá, na tomto místě pramení jeden z nejdůležitějších evropských veletoků - řeka Odra.

Pozor pramen se nachází na okraji Vojenského prostoru Libavá a je oficiálně přístupný pouze od pátku do neděle.

 

A na co budete odpovídat?

 

1) Pozorně se podívejte na Horní i Dolní pramen. Jedná se o pramen nebo skrytý vývěr. 

2) Jaká je vydatnost dolního pramene v době vaší návštěvy? Použij nějakou nádobu a urči za jak dlouho nateče 1 l vody.

3) Zamyslete se nad tím, co má vliv na vydatnost pramene Odry.

4) O jaký pramen se jedná vzhledem k teplotě vody?

5) Jedná se o minerálku? Zkus vodu ochutnat a prohlédni okolí výtoku, zda se zde nachází vodní kámen.

 

Nepovinný úkol: doplňte log fotografií sebe nebo svého osobního předmětu u Dolního nebo Horního pramene řeky Odry.

 

Pramen řeky Odry - Dolní pramen s altánem


Geologie Nízkého Jeseníku

 

Nízký Jeseník se nachází v moravskoslezské oblasti, která reprezentuje východní část Českého masivu (obr. 1). Je tvořen devonskými a spodnokarbonskými sedimenty, které jsou diskordantně uloženy na krystalinickém podloží proterozoického stáří. Regionálně geologicky je Nízký Jeseník řazen k moravskoslezskému paleozoiku.

Kulm Nízkého Jeseníku je složen ze čtyř hlavních souvrství. Od západu k východu je tvořen andělskohorským souvrstvím, na něj navazuje hornobenešovské, dále moravické a hradecko-kyjovické. Pramen řeky odry se nachází v Moravickém souvrství, které tvoří asi více než 1 500 m mocný komplex. Stáří souvrství odpovídá na základě vložek karbonátů s ramenonožcovou, korálovou a měkkýší faunou spodnímu karbonu. Zastoupeny jsou šedé prachové břidlice až prachovce a jílovité břidlice. Vzácněji se nachází také čočky vápenců. Droby tvoří místy tělesa stametrových mocností. V rámci moravického souvrství můžeme vyčlenit vrstvy bělské, bohdanovické, cvilínské, brumovické a vikštejnské.

 

Co je to pramen?

 

Pramen  vývěr podzemní vody na zemském povrchu nebo pod vodou řek, jezer či moře. Podzemní voda může propustnými horninami sestupovat a vytéká potom v nejnižších místech (např. v údolích) nebo přetéká v místech, kde narazí na nepropustné překážky nebo také vystupuje vzhůru působením přetlaku vody či působením par a plynů (minerální vody); podle toho se rozeznávají prameny sestupné a vzestupné. Podle cest vody se rozlišují např. puklinové, vrstevní, zlomové a krasové prameny. vod, artéský vrt, kras.

Vlastnosti pramene

 

Základní vlastností pramene je jeho vydatnost, stálost a teplota vyvěrající vody.

Vydatnost: Udává se v litrech za sekundu. Vydatnost pramenů bývá různá, vydatné jsou prameny krasové (např. pramen ve Svatém Janu pod Skalou v Českém krasu má vydatnost přes 20 l/s). Běžné vydatnosti pramenů jsou v desetinách až jednotkách litrů za sekundu.

Stálost:  Vydatnost pramene mělké hydrogeologické struktury (např. suťový pramen na obrázku) velmi kolísá podle srážek. Stačí krátké období bez srážek (např. jeden měsíc), a takový pramen vyschne, protože voda prosakující sutěmi a hlínami po svahu potřebuje být stále doplňována. Pramen odvodňující hlubší a větší hydrogeologickou strukturu (např. pramen vzestupný nebo vrstevný na obrázku) má vydatnost stabilnější a udrží se i v delším období sucha. Na větší výkyvy srážek reaguje se zpožděním měsíců až let.

Teplota vyvěrající vody: voda mělké struktury kopíruje průběh roční teploty vzduchu (tedy vyšší teplota vody v létě a nižší v zimě), a čím hlubší a větší struktura se odvodňuje, tím má vyvěrající voda po celý rok stálejší teplotu, blízkou dlouhodobému ročnímu průměru teploty vzduchu v daném místě. Podle teploty vody rozdělujeme na prameny studené (do 20°C), vlažné (hypotermální, do 37°C), teplé (termální, do 50°C) a vřídla (přes 50°C).

 

Skrytý vývěr

 

Někdy se podzemní voda odvodňuje skrytým způsobem pod povrchem území. Pokud jsou v místě vývěru propustné horniny (např. sutě nebo říční štěrkopísky), vyvěrající voda bude zatékat do nich, a na povrchu nebude nic vidět. Jiným případem skrytého vývěru je situace, kdy podzemní voda vyvěrá přímo do povrchového toku, dnem nebo stěnami koryta.

 

Tvrdost vody

 

Tvrdost vody udává, jak vysoký je obsah nerostů/minerálů rozpuštěných ve vodě. Nejčastějšími nerosty rozpuštěnými ve vodě vápenaté a hořečnaté soli. Tvrdá voda (zejména teplá) může způsobovat řadu problémů. A to jak při běžném používání, tak v otopných soustavách. Tvrdost vody výrazně ovlivňuje možnost jejího využití. Je zdrojem tvorby vodního i kotelního kamene a ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody.

Prameny na dobových fotograficích

 

Historie pramene Odry

 

V kronice města Odry z roku 1830 je uvedeno, že pramen lokalizovali dva němečtí obchodníci v r. 1823. S vědomím majitele panství, hraběte Leopolda Podstatzkého von Liechtenstein-Kastelkorn, nechali postavit na místě pramene malou zděnou studánku, nad kterou dal hrabě postavit šestibokou besídku. Vznikl tak Horní (Varhošťský) pramen „Oder Quelle“ na území dnes již zaniklé obce Varhošť. Horní pramen se však oproti současnému prameni nacházel západním směrem asi o 75 metrů dále a později zanikl.

Na konci 19. století vznikl spor mezi panstvím veseličským a olomouckou kapitulou o pramen Odry. Vznikl také Spodní (Kozlovský) pramen „Unter Quelle“, který je totožný se současným pramenem. Z prestižních důvodů vznikla v místě horního pramene roubená dřevěná studánka a čtyřhranný dubový sloup se stříškou a obrázkem Madony s dítětem. Voda z této studánky pak stékala do studánky zděné na dolním prameni. V létě horní pramen vysychal.

V letech 1850 až 1910 stála u Spodního pramene půlkruhová zděná kaplička s kopulovitou střechou. Po jejím zničení padajícími stromy, byla postavena nová dřevěná šestiboká besídka s jehlancovou střechou krytou břidlicí. Novější dřevěná podezděná besídka se studánkou, byla pro turisty zřízena v r. 1960 a od té doby byla několikrát opravována. Naposledy v roce 2022, kdy byla pokryta břidlicí, kterou darovalo město Odry.

Pramen Odry byl dne 1. června 1991 zpřístupněn pro veřejnost. K prameni vede červená turistická značka. V roce 2020 byl k prameni přistaven dřevěný chodník a u něj postaveny tři naučné tabule. Také byl obnoven horní pramen.

Výřez Komenského mapy (asi 1690) s pramenem Odry (Odere fons)

 


Použitá literatura:

 

Petránek J.: Malá encyklopedie geologie, 1993

Glonek J., Dobeš P., Losík J.: Pramen řeky Odry, 2015

Wikipedia

naučná tabule u pramene Odry

Analýza adaptačních opatření ke zmírnění dopadů změny klimatu a urbanizace na vodní režim v oblasti vnější Prahy

Kuchovský T., Grycz D.: Metody prakgické geologie a geologického mapování, 2007

 

Pramen řeky Odry - Horní pramen

Additional Hints (Decrypt)

Wnx an bqcbirqv: 1) cbebfgr cbmbebinav, 2) cbhmvw ynuri arob chyyvge, 3) wqr mwvfgvg v orm grcybzreh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)