Polednik
Nejvyssi vrchol v oblasti Prasil lakal odedavna nejednoho cestovatele. Sve jmeno dostal patrne od prasilskych drevorubcu, kteri tvrdili, ze jakmile slunce vystoupi nad temeno teto hory, je poledne a tedy cas k obedu. I kdyz se nachazel v blizkosti pomerne huste osidlenych osad (Prasily, Slunecna, Zelena Hora .), nedochovala se do dnesni doby zadna zminka o tom, ze by zde stavala nejaka rozhledna, ci vyhlidkova plosina. Zalesneny vrchol vyhlidkam nepral a v dobe, kdy byly lesy v okoli vykaceny, prisly dve svetove valky a pote povalecne usporadani, zejmena vychodni Evropy, ktere uzavrelo celou oblast na temer padesat let. Teprve v 60. a 70. letech 20. stoleti se pro vrchol Poledniku naslo vyuziti. Samozrejme vojenske.
Vyhodna poloha tohoto vrchu a jeho nadmorska vyska z nej ucinila nejvhodnejsiho kandidata na umisteni vojenske stanice, jejimz ukolem bylo elektronicky strezit nase zapadni hranice. Objekt, ktery byl v te dobe na vrcholu Poledniku vybudovan, byl spolu s dalsimi ctyrmi stavbami - Dyleni, Havranem, Zvonem a Cerchovem - zaclenen do site elektronicke ostrahy hranice s Nemeckou spolkovou republikou (NSR). Diky temto objektum a technice v nich umistene mohla mit vojska Varsavske smlouvy (tehdejsi vojensky pakt sdruzujici armady jednotlivych statu vychodni Evropy) prehled o komunikaci vojsk NATO. Tato technika umoznovala sledovat radiovy provoz na sousi i na mori a dokonce dokazala zachytit radiove vysilani jak policejnich, tak i obcanskych radiostanic az z Mnichova.
Vsechny tyto vojenske objekty byly velice tajne a prisne strezene. Napriklad Polednik mel leteckou ochranu letky vrtulniku, ktera mela zakladnu na nedalekem Zhuri (1140 m n. m.). Utajeni slo dokonce tak daleko, ze na vetsine map z tehdejsich let, nebyl Polednik uveden a cesty v mapach byly zamerne zkreslovany, popripade chybely uplne. Navic byla pomerne rozsahla oblast, ohranicena Vchynicko-Tetovskym plavebnim kanalem, Kremelnou, Dobrou Vodou, Keplemi, Hadim vrchem a silnici Javorna - Zelezna Ruda vyuzita armadou jako vycvikovy prostor a strelnice (Vojensky ujezd Dobra Voda) a tim byla izolace Poledniku od okolniho sveta temer dokonala.
Tato izolace skoncila po roce 1989. Cely tehdejsi objekt Poledniku armada opustila a snazila se o jeho prodej. V roce 1997 objekt Poledniku odkoupila Sprava NP Sumava a provedla jeho rozsahlou rekonstrukci. Okolni pomocne stavby byly odstraneny a samotna vez upravena tak, aby mohla byt vyuzivana verejnosti. V laminatovych nastavbach, utvarejicich typicky vzhled Poledniku, kde byla drive umistena technika pro odposlechy a radary, byla vyrezana okna a na vrchol 37 metrove veze s 227 schody byl umisten novy ochoz. Okoli bylo kompletne upraveno pro odpocinek. Slavnostni otevreni probehlo 18. 7. 1998. Od te doby slouzi Polednik verejnosti a diky sve atraktivite se stal jednim z nejnavstevovanejsich mist na Sumave. Rozhledna na Poledniku, je treti nejvyse polozenou rozhlednou v Ceske Republice.
Kudy na Polednik?
Rozhledna je otevrena jen v letni sezone od kvetna do rijna a to od 10:00 do 16:30 hodin, v kvetnu a rijnu pouze o vikendech a svatcich. Na rozhledne je informacni stredisko NP Sumava a male obcerstveni, kde lze koupit caj, limonada, pivo, tepla polevka nebo klobasa. Priznivci pechodu hor naleznou na Poledniku nouzove nocoviste s kempinkovymi stoly. U rozhledny v krytem podloubi je velky kamenny krb, ve kterem lze rozdelat ohen.
Na Polednik se da dostat hned nekolika ruznymi cestami. Pokud jdete pesky, muzete vyrazit z parkoviste na Prasilech (placene) po cervene TZ pres Prasilske jezero a dale na Polednik (9,6 km). Nebo mohu doporucit cestu z parkoviste v Mechove (zdarma), po zelene TZ vzhuru podel Vchynickotetovskeho plavebniho kanalu, nasledne odbocit na zlutou TZ smer Zelenohorske chaloupky, odtud po zelene TZ az na rozcesti pod Polednikem a poslednich 400 metru po cervene TZ (7,7 km). Ti, kteri jdou prechod Sumavy, jiste zvoli zelenou TZ z Frantova mostu (4,4 km) nebo cervenou TZ z Tmaveho potoka (5,8 km). Upozornuji, ze tyto dve cesty jsou pristupne pouze v obdobi 14.7.-16.11., po zbytek roku jsou uzavrene. Cykliste maji na tyto dve cesty zakaz vjezdu po cely rok! Pokud se na Polednik chcete vypravit na kole, doporucuji vyrazit z Modravy po cyklotrase 2113 nebo chcete-li po cervene TZ (doporucuji malou zajizdku a po ceste se zastavit na Trijezerni slati) na Tmavy potok, zde odbocit po modre TZ smer Bavorska cesta a dale po zelene TZ na rozcesti pod Polednikem a poslednich 400 metru po cervene (12,6 km). Rovnez lze vyrazit z parkoviste na Prasilech po zlute TZ na Slunecnou, dale po zelene TZ na Lisci diry, zde si muzete udelat odbocku na Prasilske jezero, a z Liscich der pokracovat po cervene TZ az na vrchol (6,9 km).
Dekuji vsem, co v logu napisi vice nez jen TFTC.