Skip to Content

<

Stary Plzenec

A cache by JPAgeo Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/4/2005
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato multicache vás provede po nekterých památkách a zajímavostech mesta Starý Plzenec. Jeho písemne doložená historie je delší než 1000 let a do založení Nové Plzne byl politickým i ekonomickým centrem celého regionu.

Starý PlzenecMesto Starý Plzenec je rozloženo po obou brezích širokého údolí reky Úslavy pod svahy Hurky a Radyne asi 8 km jižne od Plzne. Jedná se o nejstarší a do konce 13. století i nejvýznamnejší místo Plzenska. Podle první písemné zprávy bylo pod zdejším Plzenským hradem v roce 976 poraženo bavorské vojsko císare Oty II. Vzhledem k významu kraje byla správa hradu a mesta casto sverována clenum premyslovského rodu jako údelné knížectví. Na zacátku 14. století, po založení Nové Plzne, poklesl Plzenec na pouhou trhovou ves v majetku krále. Po postavení hradu Radyne pripadl Plzenec k jeho zboží a v roce 1361 byli obyvatelé za každorocní poplatek osvobozeni od všech robot a povinností krome zemské berne. Toto privilegium bylo potvrzováno i dalšími panovníky. Až v roce 1845 byla obec znovu povýšena na mestys a byly povoleny 4 výrocní a 1 dobytcí trh. Další léta se nesla ve znamení stále výraznejšího rozvoje, který vyvrcholil povýšením na mesto v roce 1902. V té dobe žilo ve Starém Plzenci 1672 obyvatel ve 187 domech. Rozvoj mesta i dále probíhal velmi rychle a již v roce 1930 zde žilo více než 3500 obyvatel, tedy asi jen o tisíc méne než dnes. V prubehu historie vzniklo ve Starém Plzenci nekolik významných prumyslových podniku. Nejznámejším závodem v soucasnosti je zrejme Bohemia Sekt a.s.

1. Švehlova lípa
N, E - výchozí souradnice
Památník prvorepublikového ministerského predsedy odhalený nedlouho pred druhou svetovou válkou, byl dlouhá desetiletí povalen a tak zustal uchránen pred obema "režimy smerujícími k potlacení lidských práv a svobod". Po roce 1990 byl pametní kámen opet postaven na puvodní místo.
A = pocet písmen "A" na památníku

2. Námestí
N = 49° 41.855
E = 13° 28.400
Dnešní námestí bylo založeno roku 1003 knížetem Jaromírem jako druhé tržište mesta. Kostel sv. Jana Krtitele z pocátku 11. století je jeden z puvodních osmi kostelu ve meste. Do rane gotické podoby byl prestaven pravdepodobne v dobe Václava I. Poblíž je mariánský sloup z roku 1721.
B = pocet vysokých oken kostela na námestí

3. Námestí
Prucelí novorenesancní radnice ze 70-tých let 19. století zdobí znak mesta z doby Karla IV. Puvodní znak s premyslovským lvem a lucemburskou orlicí byl na pocátku 18. století upraven a doplnen nápisy po obvodu. Na námestí mužeme najít ješte secesní školu z roku 1914 a novorenesancní kašnu ze 70-tých let 19. století.
C = pocet písmen nejdelšího slova ve znaku mesta

4. Bohemia sekt
N = 49° 41.780
E = 13° 28.888

Na míste, kde se od roku 1949 vyrábejí vína znacky Bohemia Sekt, stával dríve staroplzenecký pivovar. V druhé polovine 19. století bylo pivo ze Starého Plzence známé po celém svete, jak dokládají mnohá ocenení z mezinárodních potravinárských výstav. Sklepy starého pivovaru jsou dnes podnikem Bohemia Sekt využívány pri výrobe známých šumivých vín.
D = pocet malých kruhu použitých v ozdobném prvku na plotu parkovište
Toto číslo lze snadno zjistit alternativní metodou :) Doporučuji, pokud se chystáte celou multinu obejít pěšky.

5. Kostel Narození Panny Marie na Malé Strane
N = 49° 42.172
E = 013° 28.153

Farní kostel Narození Panny Marie na Malé Strane byl založen pravdepodobne sv. Vojtechem pri jeho návratu z Ríma roku 992. V roce 1351 byl prestaven do gotické podoby. V interiéru kostela jsou na stenách presbytáre vzácné fresky a v bocní lodi jsou uloženy kamenné náhrobky Kokorovcu. Na východní strane bývalého hrbitova obklopujícího kostel stojí otevrená barokní kaple z roku 1695.
E = pocet ozdob-kvetin na vratech ke kostelu

6. Starý hrbitov
N = 49° 42.243
E = 13° 28.127

Hrbitov vznikl behem morové rány v roce 1599, kdy v osade zemrelo na 500 lidí. Farní vinici na založení morového hrbitova venoval tehdejší farár Valentin. Hrbitov byl ješte jednou obnoven v roce 1861. Do dneška se zachovala pouze malá kaplicka a za ní nekolik poborených empírových náhrobku.
F = pocet osob na obraze v kaplicce

Finální souradnice jsou:
N = 49° 42.ACE
E = 13° 28.BFD

Na místo úkrytu prijdete po staré Rezenské ceste, která ve stredoveku spojovala Prahu s Bavorskem a Franky. (Nenechte se svést z cesty, ani kdyby družice mely slabší chvilku a tahaly vás do potoka :)

Vhodný výchozí bod pro odlov:
N = 49° final - .090
E = 13° final - .180

Originální obsah: CWG JPAgeo, LED baterka, ruzné drobnosti...

Zmena od 3.4.2008:
Multicache byla zkrácena o první, nejvzdálenejší stage, ze které vznikla samostatná tradicionálka Ostrá Hurka. Zároven je zrušena prémie v podobe pivní poukázky. Kdo by náhodou mel pivenku ješte doma, už se jí nepokoušejte uplatnit, zustane vám jako památka na bývalou "první geohospodu v Cechách"...

Zmena od 7.7.2010:
Multicache byla zkrácena o další stage, ze které vznikla samostatná tradicionálka U Blažeje. Duvodem byla, mimo jiné, ztráta indicií na této stage.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] i nxngbirz cnermh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

424 Logged Visits

Found it 388     Didn't find it 3     Write note 20     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 6     Update Coordinates 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 79 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.