Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

Traditional Geocache

Narodni muzeum 1891

A cache by Mel-Man Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/19/2006
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Budova Narodniho muzea byla slavnostne otevrena dne 18. kvetna 1891. Byly v ni instalovany sbirky praveke, historicko-archeologicke, divadelni, mineralogicke, geologicko-paleontologicke a zoologicke, soustredujici nejcennejsi kulturni dedictvi naseho naroda.


    Národní muzeum bylo založeno jako „Vlastenecké muzeum“ roku 1818. Prvním stalým sídlem byl Šternberský palác na Hradčanech. Roku 1840 vypracoval František Palacký návrh na zbudování muzea na dnešním Smetanově nábřeží. Palackého stavební návrh požadoval nejen výstavní sály, knihovnu, archiv a sbírky grafiky, ale i lapidárium a depozitáře. Ke stavbě však nedošlo, a tak se muzeum stěhovalo v roce 1846 do Nostického paláce. Až roku 1876, po návrhu F.L.Riegra, darovala městská rada pro muzeum pozemek na horním konci Václavského náměstí. 15.listopadu 1883 byl vypsán konkurs na novou stavbu, v němž zvítězil návrh Josefa Schulze. Jeho projekt stavbu obohatil o slavnostní Panteon. Stavba byla zakončena v r. 1890 rozmístěním soch.
    18. května 1891 byla budova slavnostně otevřena Českou akademií.
    Od roku 1922 nese muzeum své dnešní jméno. Majitelem muzea byla do roku 1934 Společnost Vlasteneckého muzea v Čechách. Následně přešlo muzeum do vlastnictví a správy Země české a od roku 1949 československého a následně českého státu.

    Obě světové války výrazně zasáhly do výzdoby muzea. Výsledkem nového státního uspořádání v roce 1918 bylo odstranění bust Františka Josefa I. a císařovny Alžběty. V období okupace za druhé světové války bylo z Panteonu zkonfiskováno 10 bronzových soch. Naštěstí nebyly zničeny a po válce byly vráceny zpět. Za Pražského povstání 7. 5. 1945 byla budova zasažena německou bombou, která poničila její střední trakt.

    Po "únorovém vítězství pracujícího lidu" byly na podnět tehdejšího ministra kultury Zdeňka Nejedlého odstraněny některé sochy z Panteonu muzea. Naopak cenným doplňkem budovy bylo v roce 1960 pořízení slavnostního venkovního osvětleni. V roce 1962 byla budova Národního muzea zařazena mezi 33 národních kulturních památek. Ani to však nezabránilo jejímu postupnému chátrání a devastaci...

 

... A PŘIJELY TANKY

Srpnová okupace v roce 1968 silně poznamenala nejenom československé dějiny, ale také osudy Národního muzea.

Hned v první den okupace byla rozstřílena fasáda jeho hlavni budovy a Národní muzeum se tak stalo jedním ze symbolu srpnové okupace.
Proto Národní muzeum uspořádalo výstavu ke 40. výročí srpnové okupace.

    


    Okupace Československa v roce 1968 měla další tragické následky. Sovětští vojáci záměrně těžce poškodili průčelí budovy střelbou z kulometů a samopalů. Toto jejich počínání na "obranu míru a socialismu", jak se tehdy hlásalo, si v letech 1970 a 1972 vyžádalo generální opravu fasády, ale plomby ve starém pískovci jsou patrné dodnes. V těch letech byla zároveň zapocala výstavba pražského metra. Tato "pater" městské hromadné dopravy, ač potřebná, výrazně zasáhla do rady míst v cele Praze. I když to na první pohled není zřejmé, i na Národním muzeu si vyžádala svou daň. Před hlavním průčelím muzea se budoval vestibul stejnojmenná stanice. Budování padly za oběť oba litinové, umělecky zdobené vlajkové stožáry umístěné po stranách fontány. Při stavbě trasy metra A v roce 1978 se v důsledku podzemních odstřelů uvolnil přední levý nárožní rizalit, který bylo třeba odříznout od zakladu, hydraulicky nadzvednout a stabilizovat betonovým základovým věncem. Pověstnou „třešničkou na dortu“ bylo vybudování tzv. Severojižní magistrály. Budova byla spodním pruhem dálnice odříznuta od Václavského náměstí.

 

VÝZDOBA
    Celkově byla výzdoba muzea dokončena v roce 1903, ale fontána pod vstupním schodištěm je již z roku 1892. Na pozadí kašny jsou alegorické sochy Čechie se svatováclavskou korunou, Vltava a Labe po stranách, opodál Morava a Slezsko od Antonína Wagnera. Alegorické skupiny Obětavost, Nadšení, Láska k pravdě a Láska k minulosti jsou od Bohuslava Schnircha. Výzdoba chodby byla doplněna i radu 16 bust mužů, kteří mají zásluhy o muzeum a medailony 32 českých králů od Antonína Poppa.

Obří kostra velryby oslavila 120 let
 


REKONSTRUKCE

Historická budova NM se pro veřejnost uzavřela 7. 7. 2011.
Podle prvotního planu mela byt severojižní magistrála zahloubena a zúžena na dva pruhy. Na povrchu by mělo dojit k rekonstrukci okolí muzea, jež by se stalo opět lehce dostupnou dominantou Václavského náměstí. Náměstí by tak plynule navazovalo na Vinohradskou třídu. S největší pravděpodobností se do horní části náměstí vrátí i tramvajové koleje.

Tunel má spojit historickou budovu Národního muzea s budovou bývalého Federálního shromáždění (a později sídla Svobodné Evropy). Projekt počítá s propojením obou budov do jednoho celku.
Generální rekonstrukce hlavni budovy NM měla trvat do června 2015. V té době však byla teprve podepsána smlouva se zhotovitelem. Nový termín pro dokončení rekonstrukce je říjen 2018, tedy rok dvoustého výročí založení instituce. Národní muzeum by chtělo budovu zpřístupnit veřejnosti ke konci roku 2018, i pokud se do této doby nepodaří zrealizovat všechny plánované expozice. Do té doby je historická budova pro veřejnost zcela uzavřena. Sbírkové exponáty jsou v současné době v náhradních depozitářích v Horních Počernicích a v Terezíně.
 

Národní muzeum má zajímavě zpracované webové stránky, kde najdete další informace.


ULOŽENÍ CACHE

Uložena v suchu, snadno dostupná. DOPORUČUJI POUŽÍT HINT. Ukládejte ji na stejné místo, jinak hint ztratí smysl...
SAMOZŘEJMĚ NEPROZRAZUJTE VE SVÉM LOGU, KDE JSTE KEŠKU NAŠLI, ANI JAK JSTE POCHOPILI HINT
. Diky.
Cache obsahuje tužku vždy při založení a po mých kontrolách. V ostatních případech za její přítomnost neručím. Doporučuji nosit raději svou. Navštěvovat své kešky jen kvůli vkládání dalších a dalších tužek opravdu už nebudu… Diky za pochopeni.

Pokud budete mít pocit, ze vámi naměřené souřadnice jsou přesnější, využijte možnosti přidat je do svého logu. Diky.
 

ENGLISH
National Museum
The National Museum is the largest museum in the Czech Republic. As the central state museum with collecting, scientific, educational and methodological functions it seeks to enhance the sense of national identity and awareness of being part of the whole framework of European and world community and culture. It is a polythematic institution, which comprises a large number of scientific disciplines and areas of collecting ranging from natural sciences to specialised fields of social sciences.
The history of the National Museum main building - look here.


 

KARMA Aktuální verze: místo č. 6, krabička č. 19 (od 11.10.2017) Aktuální stav: ok
Tato cache je součástí bývalé SÉRIE PRAHA 1891.
KEŠKY Poslední editace listingu: 16.3.2017 Poslední kontrolní návštěva: 14.12.2017

HLÍDEJ SI POČET LOGŮ - ČASTO SE OMYLEM OBJEVUJÍ DVOJMO! LOGY NAVÍC BYCH MUSEL MAZAT ZA TEBE. DÍKY.
Nezapomeň na psaná i nepsaná pravidla a etiketu. Bez fyzického zápisu do oficiálního logbooku je to, jako bys kešku nenašel, takže si nemůžeš regulérně zapsat log na webu. Proto si na lov nezapomeň vzít svou "zbraň" - tužku. Fotolog není rovnocennou náhradou, uznávám ho jen výjimečně a vždy jen po předchozí dohodě (v souladu s pravidly).


 *** PROSÍM NEPIŠTE MI NA "MESSAGE CENTER" - KONTROLUJU JEN MAILY ***

Additional Hints (Decrypt)

H2

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

14,134 Logged Visits

Found it 13,436     Didn't find it 408     Write note 149     Temporarily Disable Listing 31     Enable Listing 31     Publish Listing 1     Needs Maintenance 14     Owner Maintenance 57     Update Coordinates 7     

View Logbook | View the Image Gallery of 378 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 2/23/2018 4:37:20 AM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (12:37 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page