Skip to content

Zichy Traditional Cache

This cache has been archived.

feri60: A láda com-os megjelenését megszüntettem.

More
Hidden : 7/24/2006
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

The Zichy chapel (GCZICH)

The village:
Lórév is one of the first settlements in Pest county. According to the latest census, the village has a population of 303, what makes it the smallest one on the Csepel island. 203 of the inhabitants are members of the Serb minority. In 1960, after the defeat at Rigómezo, many nationals -including Serbs - settled down it this area of Hungary, but Lórév is the only place where they still form the majority of the population.

The chapel:
The Zichy chapel is located in the floodplains outside the village. It is a neo-gothic, brick covered memorial, with a story that I tought was worthy of a cache.
In september 1848 - during the Hungarian war of independence - the men of general Görgey Artúr stopped a coach for inspection. The passangers were the earls Zichy Ödön and Zichy Pál travelling from Székesfehérvár to Kálozd. Zichy Ödön was known to have travelled to the camp of Jellachich - the enemy general - on several ocasions before. When the soldiers were inspecting their belongings, they found leaflets about Jellachich's "illegal" commission and other suspicious documents. Back at the camp Görgey decided that the case was indeed importand and posed a danger to his military, so under martial law, he held a tribunal and sentenced the earls to death by hanging. The sentence was executed in the evening, the same day.
At the time, the case soon became a huge scandal. Many accused Görgey with breaching of authority, a misuse of power. Some said that Görgey commited this cruel act with the sole intention of attracting attention to himself. According to an expert of this era, the purpose of Zichy's journey was to establish a connection between Jelachich and Roth. That, Görgey's decisive and harsh action succesfuly prevented.
In 1859, in an attempt to create a martyr-mith, the kaiser's family had a memorial chapel built at the location of the executions.

The cache:
The cache is in the immediate neighbourhood of the chapel, the waypoint has 4m accuracy. "Watch your step!"
The Lórév-Adony ferry is just a few meters from the chapel. (N 47 06,790 ; E 018 53,302 ; H 99m )

A település:
Lórév Pest megye egyik legrégebben lakott helye, a Csepel-sziget legkisebb települése. Lakóinak száma a legutóbbi népszámlálási adatok szerint 303 fo, közülük 203-an vallják magukat szerb nemzetiségunek. A lórévi szerbek 1690-ben, a vesztett rigómezei csata után érkeztek e tájra - és még több más magyar településre is -, de ez az egyetlen falu, ahol ma is a többséget alkotják.
A község egyik látnivalója az egyhajós, homlokzati tornyos, copf-stílusú szerb ortodox templom, amely a XVIII. század végén épült. 1895-ben újították fel. Ikonosztáza a XIX. század második felébol való.
Az ide érkezok megcsodálhatják a szép környezetet, a növény- és állatvilág ritkaságait. A község nyugati határában található területet az önkormányzat helyi természetvédelmi területté nyilvánította. Ennek nagysága 194 hektár. Az egyre inkább visszaszoruló növénytársulások közül gyakori itt a csillagvirág vagy a nyári tozike. Az ártéri erdo legnagyobb botanikus értéke a fekete galagonya, amelynek biztos Csepel-szigeti termohelye Lórév határában lelheto fel.

A kápolna története:
A község határán túl, már az ártérben található a neogótikus, téglaborítású Zichy-emlékkápolna, amelynek története megér egy ládát.

Görgey Artúr hadvezéri pályájának kezdetén egy országos híruvé vált szomorú esetet intézett el könyörtelen szigorral. 1848. szeptember vége felé, amikor Görgey muködésének színterét Csepel szigetérol a Duna jobb partjára helyezte át, két eloorsi vonalat állított fel Adony - Soponya vidékén, hogy lehetetlenné tegye a Székesfehérvár körül táborozó Jellasics összeköttetését Roth tábornok hadtestével, amely dél felol közeledett. Az eloorsök Soponyán a fehérvári országúton megállítottak egy hintót, amelyben Zichy Ödön és Pál grófok Székesfehérvárról Kálozdra akartak utazni. Zichy Ödön Jellasics táborában többször megfordult, s mivel kocsijában Jellasics törvénytelen kinevezését kihirdeto proklamációkat és egyéb gyanús iratokat is találtak, az utasokat bekísérték Görgey fohadiszállására.
Görgey a dolgot igen fontosnak és katonai szempontból veszélyesnek tartotta, rögtönítélo haditörvényszéket alakított, amely Zichy Ödön grófot "mint a haza ellenségeivel szövetkezett hazaárulót" kötéláltali halálra ítélte és az ítéletet még aznap este végrehajtatta.
Pál grófot további eljárásra a pestmegyei fo-hadbíróhoz kísérték. Az eset rendkívül nagy port vert fel. Görgeyt sokan hivatalos hatalommal való visszaélés vádjával illették. Voltak, akik azt állították, hogy Görgey ezzel a kérlelhetetlen tettével akarta magára vonni a figyelmet. E korszakkal foglalkozó egyik szakember szerint Zichy utazásának tulajdonképpeni célja az volt, hogy összeköttetést létesítsen Jellasics és Roth között. Görgey rideg és energikus tette ezt megakadályozta.

Zichy Ödön kivégzésének helyszínén a császári család 1859-ben kápolnát építtetett, ezzel próbálva mártír-mítoszt teremteni a gróf köré.

A történet egy további érdekes szállal is rendelkezik:
Zichy gróf vagyonát - mint hazaárulóét - az akkori rendor- és postaminiszterre, Madarász Lászlóra bízták. Az Országos Honvédelmi Bizottmány a zavaros körülmények és a pénztelenség közepette többször is belenyúlt a gróf gyémántjait tartalmazó kincsesládába, s többek között ezekbol a gyémántokból fedezték a külföldi ügynökök tevékenységét is. Könyvelést azonban nem vezettek, vagy elvesztek az iratok. A békepárt mindenesetre hutlen kezeléssel vádolta meg ellenfelét, a radikális Madarász Lászlót, kinek a vizsgálatot követoen le is kellett mondania. A Zichy-gyémántok egy részét némely források szerint az emigráló Kossuth Lajos vitte magával, s egyes vélemények szerint Kossuth ebbol fedezte az emigráció költségeit. Hogy ténylegesen mi lett a gyémántok sorsa, azt megnyugtatóan eddig még nem sikerült tisztázni. (Supka Géza: 1848-1849 Magveto K. Bp. 326-341. o., 358-366.o.)

A láda leírása:
A láda a kápolna közvetlen közelében van, 4 méteres pontossággal bemérve. Nézz a lábad elé, amikor keresed! ;-)

A kápolnától néhány méterre található a Lórévet Adonnyal összeköto komp.

A láda megkereséséhez ajánlom a Ráckeve, Gonoszpont, Szigetcsúcs, útvonal bejárása után Lórév felé venni az irányt, majd a kompon átkelve következhetnek a hatos út körzetébe eso ládák.

Jó keresgélést!

Additional Hints (No hints available.)