Skip to content

Rigele Multi-Cache

This cache has been archived.

Rikitan: Tak napokon radsej takto..
[red]Vdaka za vsetky navstevy, predovsetkym za tu Davidrasovu s mnozstvom podnetov. Nakolko dojde k vyraznej zmene celej multicache (dufam, ze k lepsiemu), vratane finalu - bude lepsie, ked to vyriesim publikovanim noveho listingu. Deadline si nedavam, momentalne maju prioritu ine zalezitosti.
Ospravedlnujem sa tym, co stage obehali a na final to uz nestihli. Ak to ma pre vas cenu, poslite mi do mesiaca aktualnu fotku vyhladu z miesta finalu (e-mailom), a mozte si zalogovat multicache ako "found". Este raz vdaka.
[/red]

More
Hidden : 8/17/2006
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Roztahana multicache, predstavujuca tvorbu sochara Alojza Rigeleho v bratislavskych uliciach.
A long multicache, introducing art of sculptor Alojz Rigele. Sorry, no english so far - only for locals.

Mozno ste jeho meno "uz niekde zaculi", mozno viete, ze patri vyznamnemu socharovi a maliarovi zaciatku 20. storocia, absolventovi viedenskej Akademie vytvarneho umenia, zivotom a dielom spatemu s rodnou Bratislavou. Snad dokonca poznate mnohe umelecke diela, vytvorene jeho umom a vytesane jeho dlatom. Malokto z Bratislavcanov si vsak uvedomi, ze denne nevsimavo prechadza okolo desiatok nastennych plastik, figuralnych kompozicii, pamatnikov, reliefov, pamatnych tabul, stitov, pomnikov a zdobenych fasad budov, ktorymi majster vytrvalo skrasloval nase mesto.

Jeden z najaktivnejsich clenov Pressburger Kunstverein (spolku, ktory existoval v rokoch 1885 - 1945 s cielom sirit vkus a umenie) pocas svojej tvorby v obdobi 1897 - 1938 tesal do krasy crty tvare Bratislavy. Prijmite teda pozvanie do galerie v jej uliciach! Aby ste nasli cache je potrebne navstivit 5 z jeho diel, ktore su uvedene ako Stages of multicache. Zvysne uvedene diela - waypointy su len informacne, "nepovinne".

Stage I :: Atelier

Diela, ktore dnes nachadzame na fasadach domov, v kostoloch, na cintorinoch a verejnych prestranstvach Bratislavy, ale aj instalovane v priblizne 50 dalsich obciach a mestach na Slovensku, v Madarsku aj Rakusku, boli povacsine vytvorene na jedinom mieste. Popri izbe na terajsom namesti Ludovita Stura, bol Rigeleho hlavnym pracoviskom "atelier" vo dvore domu na Stefanikovej ulici. Tento dreveny pristresok s jednou presklenou stenou stale stoji v objati 3 obytnych objektov.

Domy si v 90-tych rokoch 19. storocia postavil stavebny podnikatel Karl Mahr. Stavebnictvo zazivalo v tom case v Presporku nebyvaly rozmach. Pozdlz cesty do vinohradov, ktora bola od 40-tych rokov 19. storocia cestou k hlavnej zeleznicnej stanici a tym aj spojnicou mesta s Viednou a Pestou, vyrastali honosne reprezentacne palace a vily. Karl Mahr tam vtedy lacno ziskal pozemok, sluziaci ako stavebny dvor nedalekych novostavieb a neskor ako sidlo znamej kamenarskej firmy MAHR.

Je len tazko uveritelne, ze takmer kompletna Rigeleho tvorba vznikla v tak skromnych podmienkach. Sochar totiz zo svojej tvorby nikdy nezbohatol a nezmohol sa na ziadny elegantny atelier... Este dlho po jeho smrti (1940) a znarodneni lezali na dvore torza jeho nedokoncenych diel a kamenny material, medzi inym aj blok carrarskeho mramoru z rozbiteho Fadruszovho susosia Marie Terezie. Vo dvore dnes opat sidli kamenarska firma.

Vasou prvou ulohou je zastavit sa na tomto mieste. Nebojte sa nakuknut aj do dvora, stoji to za to! Ak ale nechcete vstupovat na sukromny pozemok, netreba. Vsimnite si plastiky tvare na fasade obytneho domu, otocenej do Stefanikovej ulice - napadne pripominaju Rigeleho:)
Ich pocet je A.

Stage II :: Luterani

Zastavba dolnej casti Palisad pri vyusteni na Suche Myto vznikala az na konci 19-teho a zaciatku 20-teho storocia. Po prvej svetovej vojne zostal posledny nezastavany pozemok - zahrada evanjelickej cirkvi za domami na Panenskej ulici. Cirkev, rozhodnuta pozemok zhodnotit poverila naprojektovanim noveho najomneho dvojdomu architekta Christiana Ludwiga (ktory sa neskor preslavil stavbou znameho "Manderlaku").

Vznikol tak moderny stvorposchodovy (zo strany dvora patposchodovy) zelezobetonovy dom s odsadenym najvyssim podlazim a plochou strechou. Na jeho fasade sa uplatnila ojedinela a vyrazna kamenna dekoracia, v ktorej vynikaju reliefy prave od majstra Rigeleho.

Nakolko nie su znacene napismi, identifikovat ich vie uz len zasvateny. Predstavuju portrety osobnosti luteranizmu od Martina Luthera a Filipa Melanchotona cez presporskych kazatelov Jozuu Wegelina a Mateja Bela, az po vyobrazenia superintendantov cirkvi 18-teho a 19-teho storocia. Na fasade dvojdomu mozno napocitat B osobnosti.

Stage III :: Kubizmus

Po prvej svetovej vojne sa viditelne zmenila struktura obyvatelstva mesta. Mnoho povodnych "presporakov" sa odstahovalo najma do Madarska, namiesto nich prisli ini obyvatelia zo Slovenska, Ciech a Moravy. Zmenil sa zivotny styl, hladal sa novy styl architektury. Pristahoval sa sem aj absolvent budapestianskej techniky Artur Szalatnai, ktory po uspesnom projekte novej synagogy na dnesnej Hejdukovej ulici ziskal viacero sukromnych objednavok.

Medzi inymi aj od lekarnika Kempneho, majitela pozemku na Krajinskej, dnesnej Radlinskeho ulici. Szalatnaiov projekt najomneho domu, ktoreho prve poschodie obyval sam Kempny, pozostaval z modernej zelezobetonovej konstrukcie, skrytej za fasadou vytvarovanou v intenciach aktualneho kubizmu.

Siroky arkier nad vstupnym portalom, ako aj kamenne oramovania okien korespondovali so zariadenim interieru, ktory navrhol tiez Szalatnai. Strohy vstupny priestor domu bol zvyrazneny kamennou kubistickou sochou alchymistu v nadzivotnej velkosti. Stylovo jednotne zariadenie izieb sa po smrti Kempneho stratilo, po druhej svetovej vojne dom sluzil ako krajcirska dielna a dnes tato pamiatka hanebne chatra. Rigeleho sochu alchymistu tu dnes uz nenajdete, opiste si vsak datovanie vstupneho portalu v tvare 19CD.

Stage IV :: Zivy dom

O historii tohto obytneho domu na rohu Klemensovej a Gajovej ulice som sa (este stale) nedocital nic, tak vynecham aj strucny popis. Postaci ak sa prejdete okolo jeho neprehliadnutelnych stien a spocitate postavicky na rimsach (E). Nevytesal ich pre potechu obyvatelov nikto iny ako Alojz Rigele. V spojeni s farebnymi listami popinavych rastlin na stenach posobi cela stavba carovne najma na jesen.

Stage V :: Nymfa so srnkou

Potulky mestskou galeriou, teda minimalne ich povinnu cast, ukoncime pri jednej z poslednych a zrejme aj najznamejsich Rigeleho prac. Jemne a nesmierne povabne susosie dievcata so srnkou je instalovane na fontanke v aleji Hviezdoslavovho namestia, presne oproti vyusteniu ulicky medzi hotelmi Danube a Devin, ktora dostala nazov Rigeleho.

Zaujimave je, ze sochu netesal Alojz Rigele, ale Robert Kuhmayer (okrem inych diel aj autor Kacacej fontany) na zaklade Rigeleho navrhu. Okrem roku vzniku toho navrhu, je na nom viditelny aj rok 19FG ako datum vzniku diela po Rigeleho smrti.

ALELUJA!!! :: Kde je geocache?

Mno, zatial je u mna doma na stole. Preto je tento listing stale vypnuty. Doteraz totiz bola k najdeniu v srdci bratislavskeho lesoparku, kam Rigele rad chodieval za odpocinkom a inspiraciou. Momentalne pripravujem tematickejsie ulozenie finalu. Dakujem za strpenie, zatial si mozete pochodit povinne i nepovinne Stages ;)

Bonusy, ergo nepovinne Stages

Ti, ktorych prehliadka vyssie vybranych umeleckych diel zaujala, odporucam vyhladat aj dalsie prace z Rigeleho tvorby, ktore som v multi vynechal:

1) Pomniky v Horskom parku - mestanostu Heinricha Justiho a mykologa Johanna Andreasa Baumlera, ktore su uz predstavene inou multicache;
2) monument padlym v 1.sv. vojne na ulici Francuzskych partizanov;
3) pomnik J.Madacha v Dolnej Strehovej, povazovany za jeho najlepsi;
4) Pázmányho epitaf v bratislavskom dóme - vdaka tomuto dielu sa dostal na studum v Rime;
5) na fasade Imhofovho domu, naroznej budove byvaleho Senneho namestia si vsimnite sosky puttov (nahych detskych postaviciek) a kartusu s datovanim;
6) krasne vynovene su Rigeleho reliefy na zrekonstruovanej budove STU (byvale mestske socialne byty) na rohu Mytnej a Vazovovej;
7) na stene kostola ursuliniek mozno najst pamatnu tabulu knaza Moczika;
8) za navstevu stoja aj priestory SNG, na prvom poschodi totiz najdete dve z jeho plastik - Matka (1904) a hlavne nadherna Podobizen Irmy, dcery maliara Pithorda (1902);
9) na cintorine Kozia Brana najdete viacere zo smutnejsich diel Rigeleho tvorby. Okrem inych aj nahrobny kamen K.Kanku;
10) Pri navsteve ineho - Ondrejskeho cintorina neobidte predovsetkym miesto majstrovho posledneho odpocinku a vzdajte hold tejto vynimocnej osobnosti slovenskeho umenia. Na tomto cintorine je pochovany aj vyssie spominany Karl Mahr.

Mala uloha na zaver

Tento listing zaroven sluzi ako malou online prehliadkou Rigeleho tvorby. Budem vdacny, ak ho obohatite fotkami (pozor: bez napovedy k otazkam, prosim), pripadne waypointami umeleckych diel tu spomenutych, alebo mnohych dalsich, ktore som opomenul.

Pokial tak urobite, mozte si po najdeni geocache zalogovat svoj nalez 2x (ak chcete). Zatial za vydatne obohatenie a aj upresnenie listingu vdacim Davidrasovi (log z marca 2009). Jeho log mi bol aj inspiraciou k premiestneniu finalu. Vdaka!

Zdroj informacii:
Takmer cely listing je poskladany z parafraz a citacii niekolkych zasvatenych clankov historika a znalca Bratislavy Stefana Holcika. Dakujem.
Ine zdroje: Kniha Alojz Rigele od Zsolta Lehela.

Additional Hints (No hints available.)