Skip to content

Přikrmování ptactva ve Stromovce II Event Cache

This cache has been archived.

trebonak: Přikrmování ptactva ve Stromovce III odesláno s termínem 24.2.2020 16:00 - 17:00.

More
Hidden : Friday, January 31, 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

31 January 2020, 15:15 - 16:45

Přikrmování ptáků

Sykora na ruceNejčastější dobou, kdy je dobré začít s přikrmováním, je podzim, ideálně začátek listopadu. Teploty klesají a nabídka potravy se snižuje. Při větších mrazech můžeme ptákům krmením takřka zachránit život. Odměnou je možnost pozorovat jedinečné divadlo, ve kterém se nám zblízka předvedou nejen běžní obyvatelé přilehlého parku či zahrady, ale i druhy, které po zbytek roku žijí skrytě nebo je u nás lze zastihnout výhradně v zimě. Pozorováním a sčítáním ptáků na krmítkách můžeme navíc odhalit zajímavé výsledky o chování zimujících ptáků, o kterém toho zatím víme velmi málo.

Jak správně přikrmovat

Pokud se budeme držet několika zásad, můžeme našim ptákům přikrmováním významně pomoci. Doporučujeme však krmit pouze od listopadu do konce března, po zbytek roku si ptáci potravu snadno najdou sami. Musíme mít také na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe bereme velkou zodpovědnost. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy.

■ Krmíme od listopadu do března.

■ Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.

■ Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.

■ Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.

■ Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.

■ Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.

■ Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.

■ Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.

■ Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.

Vybíráme krmítko

Nejběžnějším způsobem přikrmování ptáků je sypání potravy na klasická dřevěná krmítka. Dřevo je určitě vhodnější materiál než např. kov, který namrzá a klouže, můžeme ale použít i krmítka plastová. Nejdůležitější je, aby na něm potrava byla chráněna před vlhkostí – krmivo zvlhlé deštěm nebo sněhem se rychle kazí. Ptáci jsou v době nouze schopní spořádat i zkažené krmivo, to jim pak ale působí závažné trávicí potíže a může vést až k jejich úhynu. Krmítko má proto mít stříšku, která může být opatřena i střešní krytinou, ale hlavně musí o několik centimetrů přesahovat základnu. Ta má být dostatečně velká (alespoň 20 x 20 cm), aby se na ní ptáci příliš netísnili a vešly se sem i větší druhy, jako je kos. Základna by měla být ještě lemována boční lištou vysokou zhruba dva centimetry, zabraňující vypadávání nebo odfoukání potravy větrem. Vhodné je, aby tato bočnice byla připevněna ze stran základny, nikoliv na základně, a umožňovala tak odtok vody, která se v krmítku objeví, např. když roztaje navátý sníh.

V místech, kam nechodíme denně, jako jsou zahrádky u chat a chalup, je výhodné samonásypné krmítko, nebo PET krmítko . Při dostatečné velikosti zajistí, že zde bude stále dostatek potravy i po několik týdnů. Jedná se o konstrukci se zásobníkem, ze kterého potrava sama postupně vypadává.

Kam krmítko umístit

mlynarikVelmi důležité je zvolit pro krmítko vhodné umístění. Vždy by mělo jít o klidné a dobře přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory. Jejich snadnému přístupu na krmítko zabráníme umístěním ve vzdálenosti alespoň dva metry od nejbližších keřů či stromů, ve kterých mohou kočky nebo kuny číhat. Krmítko by také mělo být alespoň 1,5 m nad zemí. Chceme-li krmítko umístit na strom, nepřipevňujeme ho na kmen, po kterém mohou predátoři do krmítka vyšplhat, ale zavěsíme je pomocí provazu nebo drátu raději na větev, opět alespoň dva metry od kmene.

Péče o krmítko

Krmítka je také nutné pravidelně čistit, protože jsou místem možného přenosu nakažlivých onemocnění. K šíření nákaz může docházet relativně snadno a ptáci na následky nemoci pak hynou. Běžným onemocněním je např. trichomonóza, která v posledních letech decimovala populace pěvců, především zvonků. Napadení jedinci jsou apatičtí, působí „rozcuchaným“ dojmem. Posedávají na krmítku, ale nemohou polykat potravu.

Uvidíte-li nemocného ptáka na svém krmítku, vyhoďte veškerou potravu na krmítku i pod ním a místo vydezinfikujte. Po opláchnutí nechte krmítko řádně vyschnout a alespoň na dva týdny krmení přerušte. Sami se nákazy obávat nemusíte.

Čím krmit

Potrava u nás přezimujících opeřenců je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, jádra, bobule a jiné plody. Většina ptáků běžně navštěvujících krmítka nejlépe přijímá slunečnicová semena. Ta můžeme zakoupit buď samostatně, nebo v různých směsích. Vrabci nebo hrdličky uvítají na krmítku také obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Zakoupit můžeme také již namíchané směsi krmení pro přezimující ptáky označované jako krmivo pro venkovní ptactvo či zimní směs. Obsahují někdy kromě zmíněných semen a obilí také luštěniny a kukuřici. Když ponecháme na podzim několik jablek na stromě, budou nám za ně vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i malého hejna pestrých severských návštěvníku – brkoslavů. Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí. Ještě levnější a zábavnější, hlavně pro děti, může být zhotovení závěsného tukového krmítka vlastními silami.

Zbytky z kuchyně na krmítko nepatří

Na krmítku se v žádném případě nesmíme zbavovat kuchyňských zbytků, jako jsou všechna slaná, kořeněná, přepálená, uzená nebo zkažená jídla. Ptákům způsobují těžké zažívací potíže a leckdy i smrt. Z naší kuchyně ale můžeme použít ovesné vločky, strouhanku (z nesoleného pečiva), strouhanou mrkev, pro kosy a kvíčaly také vařenou rýži či vařené brambory.

Vyrobte si sami

Šišková pochoutka
siskova pochoutkaBorové šišky mají tvar, který přímo volá po tom, abyste ho využili! Až půjdete příště na procházku, najděte ty největší borové šišky a ukuchtěte ptákům jednoduchou a rychlou pochoutku.

Potřebujete:

  • 4 a půl hrnku loje nebo ztuženého rostlinného tuku
  • 1 hrnek tvrdého rozdrobeného chleba (nejlépe celozrnného)
  • půl hrnku vyloupaných slunečnicových semínek
  • půl hrnku prosa
  • čtvrt hrnku rozinek (nebo např. nadrobno pokrájených křížal)
  • velké plně otevřené borové šišky

Jak na to:

  • Na pánvi, případně v kastrůlku nechte rozpustit tuk. Pak jej odložte stranou, aby trochu zchladl. Mezitím v míse dobře promíchejte zbylé přísady (kromě šišek).
  • Jakmile tuk začne tuhnout, vmíchejte ho postupně do směsi přísad.
  • A teď šišky! Směs vtírejte mezi otevřené šiškové plátky, a když jsou plné až po okraj, rozvěste je po zahradě a těšte se na strávníky.

Nyní k vlastnímu eventu

Při kontrole zavěšených krmítek, lojových koulí, lojových pochoutek a jablíček jsem zjistil, že bude nutné provést přemístění některých krmítek a lojových koulí na vhodnější místa a malinko upravit složení krmiva. Ptáčkům ve Stromovce nejvíce chutná slunečnicové semeno, lojová pochoutka v borové šišce či kokosu a jablíčka, ale lojové koule zatím většinou nekonzumují. Tentokrát si každý připraví přiměřené množství krmiva dle doporučení výše (pytlík slunečnice na doplnění krmítka, několik jablíček, lojovou pochoutku) a také nějaké provázky pro připevnění na větve. Kdo zatím žádné krmítko nepověsil, může si ho vyrobit doma z PET lahve, jen je nutné ostré hrany u otvorů zaoblit vhodnou samolepící páskou, aby nedošlo ke zranění ptáčků a krmítko označit svým nickem.

Sejdeme se na výchozích souřadnicích a během úvodní půlhodiny si rozdělíme „úkoly“. V listingu budou postupně uvedená místa s označením „Krmítko“, a do těchto míst soustředíme naši péči o opeřence. Stále platí, že si každý zapamatuje kam umístil to „své“ krmítko a také se o ně pokusí starat. Osobně se pokusím jednou týdně krmítka kontrolovat, doplňovat a čistit.

V únoru plánuji ještě třetí přikrmovací event ve Stromovce, ale v březnu bychom na závěrečném opravdovém CITO eventu všechna krmítka i ostatní pochoutky odnesli a okolí krmítek vyčistili (také nějaké ty odpadky po okolí).
Tento event je vhodný pro rodiny s dětmi.

zdroj a fotky: Česká společnost ornitologická

Foto na pozadí: plastia.eu
.

Additional Hints (Decrypt)

f frobh fyharpavpbiá frzíaxn, wnoyxn, cebiámxl n puhg cbzáung ceíebqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)