Skip to content

Rhododendrondalen Traditional Cache

This cache has been archived.

Toa Norik: #This cache has been archived by a Swedish reviewer#

Hej jamandcat!

För ett tag informerade vi dig om att allt inte verkade stå rätt till med din cache och bad dig då ta reda på hur det stod till, samt åtgärda eventuella problem. Då det inte syns några tecken på att du gjort det, kommer jag nu att arkivera din cache.

Jag ber dig plocka in ev. rester av din cache så att de inte ligger kvar och skräpar ner.

Hälsningar
Toa Norik, reviewer


Besök gärna Sveriges avdelning i Geocachings officiella wiki , där du hittar information för dig som cacheägare.

More
Hidden : 6/17/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


RHODODENDRONDALEN 

Rhododendrondalen är resterna från en parkliknande trädgård som anlades av trädgårdsmästaren och riksdagsmannen Karl Magnusson under början av 1900-talet. Han drev under den tiden en plantskola på Billingssluttningen. Det finns mängder med inplanterade och ovanliga växter i området. Här frodas bland annat pelarask, blodbok, gullregn och örtcypress men de flera meter höga rhododrendonbuskar är de mest iögonfallande och ett kinesiskt tempelträd (Ginkgo) är den kanske mest ovanliga växten. Området innehåller tre anlagda dammar som förbinds av en bäck.

Efter en tid när det nästan varit vildvuxen natur i Rhododendrondalen har den fräschats upp och har återigen blivit en parkliknande trädgård. Cirka 1000 lökar och nya Rhododendronbuskar har planterats i parken. Skyltar visar ut lämplig promenadriktning och vad det är för typ av växter i området.
Här finns också bänkar och grillplats - en perfekt oas för en lugn stund.
Vackrast är området i slutet av maj/början av juni då de jättelika rhododendronbuskarna blommar. 

Additional Hints (Decrypt)

[swe] uåyvturg [eng] ubyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)