Skip to content

Jihoslovanske mauzoleum Mystery Cache

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 2/18/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o mauzoleum postavené za první republiky k uctění památky jihoslovanských vojáků za první světové války. V letošním roce by měly začít opravy. Byl bych rád, kdyby se tu objevovaly vaše fotografie objektu.

Hrdinové první světové války

Po první světové válce, když Československo a Jugoslávie uzavřely 14. srpna 1920 spojeneckou smlouvu, vznikl v Olomouci Klub přátel Jugoslávie. Klub měl zpočátku pouze devatenáct členů, převážně z řad inteligence a důstojníků československé armády, postupně se ale rozrůstal. V roce 1921 se klub stal součástí Československo-jihoslovanské ligy. V rámci své činnosti konala liga každoročně oslavy jihoslovanského státního svátku, spojené obvykle s pietní vzpomínkou na vojenském hřbitově v Černovíře, kde byly uloženy ostatky 173 jihoslovanských vojáků, kteří zde padli během první světové války. Právě každoroční tryzny přivedly členy ligy k myšlence uctít důstojným způsobem památku téměř 1300 Jihoslovanů, pohřbených během války na celém území Moravy a Slezska.

Zrodil se nápad vybudovat pro ně mauzoleum. Pro stavbu mauzolea si Češi a Jugoslávci vybrali olomoucké Bezručovy sady. Práce na mauzoleu začala v dubnu 1926, po předchozích jednáních s jugoslávským velvyslanectvím a vládními orgány ČSR. Návrh mauzolea vypracoval olomoucký architekt Hubert Aust (1891-1955). Podle Austových plánů zde nejprve vyrostl umělý pahorek orámovaný dvojitým schodištěm, a brzy poté neoklasicistní, jedenáct metrů vysoká kaple s kopulí a předsíní podpíranou řadou deseti dórských sloupů. Jádrem stavby se stala krypta pro 1300 rakví, krásně vyzdobená pravoslavnými freskami. Vstup do mauzolea okrášlil pískovcový reliéf truchlící ženy a se znaky Jugoslávie a Československa. Průčelí stavby zase reliéfní nápis v češtině a srbochorvatštině „VĚRNOST ZA VĚRNOST – LJUBAV ZA LJUBAV“. Sochařskou výzdobu provedl olomoucký sochař Julius Pelikán.

Stavba však zůstala (patrně pro nedostatek financí) nedokončena. Proti původnímu modelu chybí v průčelí dvě velké symbolické sochy. Slavnostní otevření mauzolea, jenž je svou architekturou nadčasové ještě dnes, takřka po 85 letech, se konalo ve dnech 10. a 11. července 1926 (tzn. za neuvěřitelné tři měsíce od začátku stavby) za účastí delegace z obou států. Za hojné účasti olomoucké veřejnosti posvětil tehdejší biskup Gorazd kapli a celé mauzoleum bylo oficiálně věnováno Jihoslovanům se slibem, že jak město, tak i liga budou o ně pečovat. Také heslo na památníku „Věrnost za věrnost“ k tomu zavazovalo. Do dvou let pak byl dokončen svoz ostatků jihoslovanských vojáků z různých míst Moravy a Slezska. Celkem je jich zde pohřbeno 1188.

Mauzoleum dnes

S koncem první republiky začala stavba pomalu chátrat. Ani konec 2. světové války nepřinesl zásadní obrat; komunistický režim neměl potřebu udržovat vzpomínku na stát, který se první vymanil ze sovětského područí. Dlouholetý nezájem o mauzoleum zanechal na kdysi honosné stavbě nesmazatelné stopy. Když byl vchod do krypty opakovaně vypáčen a pozůstatky jugoslávských vojáků vyházeny z rakví, byla krypta zazděna a celý objekt ohrazen oku nelahodícím drátěným plotem. Také dříve zářící byzantské obrazy jsou nyní značně poškozeny. Mnoho z nich, stejně jako celou kapli, pokrývají graffiti.
Momentálně bylo vyřešeno vlastnické, právo mauzoleum rozhodnutím soudu připadlo městu Olomouc, odsouhlasily to nástupnické státy Jugoslávské republiky

Čerpal jsem ze stránky http://spqo.cz

Nové informace ohledně mauzolea

24.2.2015

Záchrana památky proběhne ve třech etapách

Oprava kulturní památky by mohla začít už v příštím roce. Radní města souhlasili s podáním žádosti o dotaci na ministerstvu obrany, protože náklady na záchranu památky jsou odhadovány na 20 milionů korun. Získání dotace z programu ministerstva obrany na zabezpečení péče o válečné hroby je proto klíčové. Finančně by na obnovu Jihoslovanského mauzolea mohl přispět také Olomoucký kraj. Na ten se město s žádostí o dotaci obrátí rovněž ještě letos. Rekonstrukce je naplánována ve třech na sobě nezávislých etapách, podle dostupných finančních prostředků. Stavební práce v rámci první etapy mají spočívat v odstranění vlhkosti obvodového zdiva krypty a zahrnují také obnovu systému lemovacích zídek teras a venkovních schodišť. Poškozené prvky kulturní památky budou nahrazeny kopiemi.

Termín zahájení stavebních prací je předpokládán v roce 2016 a celkové náklady na první etapu jsou odhadnuty na osm milionů korun. Druhá etapa pak počítá s celkovou obnovou kaple, včetně poškozených dveřních a okenních výplní, obnovením podlah, stěn a stropů. Dále by měla být opravena i střecha kaple a obnovena elektroinstalace a osvětlení. Na čelní stěnu kaple pod loubím pak má být umístěna tabule s informacemi o historii a účelu stavby mauzolea. Třetí etapa rekonstrukce by zahrnovala opravu podzemní krypty, v níž jsou uschovány ostatky jihoslovanských vojáků.„Postupná oprava mauzolea se má stát pomyslnou i symbolickou tečkou zakončující obnovu olomouckých parků, které se po nedávné rekonstrukci znovu staly skutečnou chloubou Olomouce. Teď je na nás, abychom si jejich krásu a význam dokázali užít, vnímat, pochopit a předat dalším generacím.

„Nedávno se podařilo v Bělehradském archivu dohledat dokonce přesný seznam pohřbených, včetně čísel rakví a dalších podrobných údajů, postupně budeme tyto i jiné zajímavosti o mauzoleu zveřejňovat. Může to být zajímavé pro milovníky historie i potomky padlých vojáků,“ upřesňuje náměstek primátora Ladislav Šnevajs

Čerpáno ze stránek http://www.olomouc.eu/portal/radnicni-listy

A nyní k samotné keši. Ta se nachází v jiné části Olomouce, která s tématem keše přímo souvisí. Abyste rozluštili cílové souřadnice, musíte obejít mauzoleum a najít lampu (viz foto), na které se nachází dvouciferné číslo a písmeno. Jako klič poslouží pouze obě číslice. Souřadnice jsou:

17;3;23;25;21;9;7;5;25;5;23;20;21;9;22;5;22;20;18;19;16;15;22;13;19;5;23

5;13;5;7;14;4;19;8;4;16;10;8;4;17;1;19;5;23;19;8;4;16;4;8;22;8;20;23;18;12

Pokud pojedete autem, nejezděte až přímo ke keši, zaparkujte někde pobliž !!!

Za betatest, rady a trpělivost děkujeme Zir37 a Reviewerovi Tobiasovi

GeoCheck.org

Dle ohlasů některých kačerů jsem zvedl obtížnost na 3,5 nicméně pokud si nebudete vědět rady napište, budu se snažit co nejdříve poradit.

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw an mrzv "oevqyvpr"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)