Skip to content

Zimne Wody EarthCache

Hidden : 10/27/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Niecka Nidziańska jest jednostką tektoniczną, w obrębie której leży powiat buski. Rozciąga się ona między Górami Świętokrzyskimi a Wyżyną Krakowsko-Częstochowską. W jej budowie geologiczniej ważną rolę odegrały fałdowania alpejskie (mezozoik/trzeciorzęd). W epoce miocenu (10,6-7,3 mln lat temu) mieściło się tu płytkie, ciepłe morze. Dopływ wód słodkich oraz szybkie parowanie sprzyjał sedymentacji materiałów niesionych przez wody płynące, rozpuszczonych lub zawieszonych w wodzie. Przyczyniło się to do powstania gipsów mioceńskich oraz wapieni litotamniowych, z towarzyszącymi im marglami, iłami i piaskami. Podłoże gipsowe ulega szybkiemu rozpuszczaniu, w związku z tym na terenie Niecki Nidziańskiej napotykamy w wielu miejscach krajobraz krasowy. 

Formy krasowe obejmują zapadliska, studnie kresowe, wywierzyska, leje, ponory i uwały. Gips (wzór chemiczny CaSO4 · 2 H2O) jest łatwo rozpuszczalny (rozpuszczalność 1.9 g/l, dla porównania - wapień 0.014 g/l, kwarc 0.006 g/l, ale sól kamienna 263 g/l), więc woda łatwo znika pod ziemi, a następnie wypływa w postaci źródeł krasowych. Zimne Wody są jednym z nich.

Znajdują się tu odsłonięcia skał gipsowych, z jednego z nich (na prawo od tablicy informacyjnej) wypływa źródło. Nazwa Zimne Wody pochodzi od niskiej temperatury wody - skała jest słabym przewodnikiem ciepła, więc w głęboko położonych korytarzach i jaskiniach temperatura jest mniej więcej stała. 

Na lewo od tablicy informacyjnej (stojąc do niej frontem) znajduje się odsłonięcie na kueście gipsowej, na której możesz zaobserwować charakterystyczne struktury krystaliczne w formie przypominającej jaskółcze ogony. 

Warunkiem zalogowania EarthCache'a, oprócz wizyty w terenie, jest wykonanie dodatkowych zadań, których celem jest dokładniejsze przyjrzenie się interesującemu geologicznie terenowi oraz wzbogacenie swojej geologicznej wiedzy. Zadania proszę przesłać do mnie poprzez mój profil na geocaching.com - w żadnym przypadku proszę nie umieszczać ich w logu! Brak odpowiedzi zwrotnej oznacza domniemanie prawidłowości odpowiedzi, w razie problemów będę się kontaktował. Aby uniknąć nieporozumień, proszę logować znalezienie dopiero po wysłaniu odpowiedzi.

Oto pytania:
1) Zmierz szerokość wypływu
2) Jaką wysokość ma odsłonięcie krasowe w tym miejscu, licząc od zwierciadła wody?
3) Jaką fakturę ma skała gipsowa? Szorstka czy gładka?
4) Opisz, jakie kolory ma skała gipsowa. 
5) Wymień przynajmniej 2 skały, oprócz gipsu, w których zachodzą zjawiska krasowe. 
6) W jakiej epoce geologicznej powstały gipsy w tym miejscu? 

Opcjonalnie, zachęcam gorąco do potwierdzenia swojej wizyty własnoręcznie zrobionym zdjęciem. 

Źródła informacji:
1) Tablica informacyjna
2) Wikipedia
3) "Grudlagen der Geologie", H. Bahlburg, Ch. Breitkreuz

Additional Hints (No hints available.)