Skip to content

Holovrsske lipy Multi-cache

Hidden : 8/21/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nenáročná multikeška kousek od Mladé Boleslavi.

Holovršské stráně, sluncem zlacené,
celé naše mládí je v nich vepsané.
Pod nimi je víska malá maličká,
Pro ní bijou v těle naše srdíčka.

(z knížky o Holých Vrších, rok 2000)


Rád bych vás touto multinkou přivedl do vesničky mé nejmilejší, tam kde jsem prožil velkou část svého života.


Poloha

Obec Holé Vrchy se nachází nedaleko Mladé Boleslavi. Dostanete se sem (pokud vyrazíte pešky) asi po 6 kilometrech chuze na jihovýchod, pres Boží Vodu, po modré turistické znacce. Od jihu sem po žluté znacce vede cesta pres místo zvané U doubku (stával zde kdysi staletý dub, který znicil blesk) nad vesnicí Bojetice. V lese se potom napojíte na modrou trasu.
Vede tudy také cyklotrasa a dostanete se sem samozrejme i autem.

Historie

Z nejstarších záznamu, které bylo možno získat, je pravdepodobné, že ves Holé Vrchy vznikla pravdepodobne mezi roky 1547 a 1599, nebot v seznamu obcí Boleslavského kraje z roku 1547 obec není jmenována. První zmínka o obci pochází z roku 1599, kdy Holé Vrchy prodal majitel Boleslavského panství Bohuslav Jáchym Hasištejnský z Lobkovic stejne horlivému zastánci stavovské revolty Mikuláši Gerštorfovi z Gerštorfu. Pozdeji obec pripojil ke svému Dobrovickému panství Hynek z Valdštejna.
Ve tricetileté válce (1618-1648) byla vesnice vypálena Švédy. V berní ruli kraje Boleslavského z roku 1654 je psáno, že ves je celá pustá, se sedmi chalupnickými místy o celkové rozloze 50 štrychu role (což približne odpovídá dnešním 1425 arum).
V roce 1692 však podle pametní knihy mesta Dobrovice již platilo vrchnostenský úrok 6 vesnických sousedu: Vít Smutný, Matej Curda, Jakub Smutný (muj predek), Jakob Dlask, Havel Cukrman a Jan Belohorský. O tri roky pozdeji k nim přibyli další dva: Jan Vrba a Matej Janovský. Pozdejší záznam v katastru Josefském ze dne 28.2.1788 uvádí, že Holé Vrchy cítají 12 domu, vcetne domu obecního (tzv. pastušiny). Podle parcelního protokolu z roku 1842, kdy Holé Vrchy spadaly pod Týnec v katastrálním svazku obce Ourecké, bylo ve vsi již 23 popisných císel se 143 obyvateli.
Dle Ceského statistickéo úradu bydlelo v roce 2001 ve vesnici 130 obyvatel v 50 domech.

Jak na kešku?

Masarykova lípaKe starým stromum mám úctu. Myslím, že zasluhují zvláštní pozornost, jsou nemými svedky všech událostí, které se u nich staly, dobrých i špatných, a lidé by k ním meli vzhlížet s úctou, stejne jako k tem, kterí stromy zasadili. Na Holých Vrších je tímto tradicním stromem lípa, proto mi dovolte vás prostrednictvím lip mou rodnou vesnickou provést.

Kdo prijel plechovým orem, necht zaparkuje na uvedených souradnicích nebo na parkovišti restaurace a penzionu naproti pres silnici (viz. parking).
Celou procházku krome Stage 5 a finálky lze sice absolvovat autem, ale chcete se prece projít, ne? Soucasne krome Stage 5 lze celou trasu projít s kocárkem, team se ale muže rozdelit, cást pockat v restauraci, cást lovit pátou stage. Doporucuji kolo nebo pešky, celá trasa vám odhadem zabere asi 90 minut, pokud Stage 4 vezmete autem, tak samozrejme o dost méne.
Unaví-li Vás nakonec tato procházka, zajdete se obcerstvit do holovršské restaurace a penzionu Sparing, postaveného na ponekud netradicním míste. Místní totiž vedí, že tady ješte nedávno stával veprín, postavený v roce 1963. Jako malý kluk jsem ve vepríne mnohokrát byl, krmila v nem moje teta.
Stage 5 vás zavede nahoru na Chlum. Moc rád sem chodím jak v léte tak v zime. Doporucuji si na tuto stage vzít dalekohled nebo alespon fotoaparát, jinak budete myslím litovat. Tady na Chlumu se Vám nabízí moc hezký pohled do krajiny na Ceský ráj, Jizerské hory a pri dobré viditelnosti i Krkonoše.


Stage 1 - Kaplicka
Úvodní souradnice vás privedou na tuto stage. V roce 1845 byla postavena na náklady obyvatel Holých Vrchu kaplicka. Porídili ji tehdy za 25 zlatých. Zvencí má kaplicka výklenky, do kterých byly puvodne namalovány obrazy: obraz svatého Floriana, obraz svatého Jana Nepomuckého a v severním výklenku byl obraz Panny Marie. Tyto obrazy vzaly za své pri pozdejších opravách nebo jednoduše zapracoval zub casu. Obraz uvnitr kaplicky, který znázornuje svatou Annu, byl již zrejme neodborne "restaurován".
Zvonek, zavešený ve vežicce, má také svuj príbeh. Behem 1. svetové války rakouští vojáci sbírali po vsích zvony na výrobu kanónu. Na Holých Vrších však neporídili, nebot místní chlapci zvonek ukryli a tak jej zachránili pred roztavením. Totéž se povedlo i za druhé svetové války, kdy byl zvon ukryt v dome jednoho ze starousedlíku. Zvonek byl zpet slavnostne znovu zavešen 10. kvetna 1945 a visí tu dodnes.
Poslední oprava kaplicky probehla v 1963 do té podoby, jak ji máme možnost videt dnes.
U kaplicky stojí tri lípy, které zde zasadil v roce 1908 Josef Kubín z cp.18.
Vás zajímá kolikaboká je kaplicka - to je vaše císlo A.

Stage 2 - Pomník
Pricházíte na místo, kde stojí pomník padlých v 1. svetové válce.
V roce 1914 byl v Polsku zabit V. Beneš (cp.14), v téže zemi položil život roku 1915 F. Kubín (cp.13). Ve vídenské nemocnici zemrel ve stejném roce V. Havelka (cp.26) a dva roky nato v bitve u Zborova ruský legionár J. Smutný (cp.21). Poslední obetí války byl tesar J. Veselý z cp.6, který padl na Piave roku 1918.
Sedm lip bylo vysázeno 2.4.1919 na památku osvobození národa od rakouského jha (28.10.1918) uprostred obce, poblíž dnešní autobusové cekárny, nedaleko tohoto pomníku.
Zde u pomníku si povšimnete jmen padlých. U jména, které se opakuje nejcasteji, sectete pocet písmen tohoto jména. To je vaše císlo C.

Stage 3 - Švehlovy lípy
Do roku 1912 stávaly na jižní strane holovršského rybníka ctyri vrby. Ty musely být kvuli stavbe silnice vykáceny.
V roce 1933 byly vysázeny tzv. Švehlovy lípy u príležitosti 60. narozenin vudce agrární strany a prvorepublikového predsedy vlády, Antonína Švehly. Tyto stromy jsou zde dodnes.
Zde se rozhlédnete a na stěně rybníka najděte nápis začínající LP. Poslední (šesté) číslo je vaše císlo B.

U krížku Stage 4 - U Krížku
Místo, které sice nepatrí do katastru Holých Vrchu, ale vedla tudy poutní cesta, kudy chodilo procesí z Holých Vrchu pres Ctimerice do kostela na Týnci. Nedávno byl pomníček opraven a okolí bylo upraveno. Už člověk nemusí kroutit hlavou nad tím, jak jej mohl někdo zastříkat sprejem a zaneřádit nejbližší okolí.
Je to trošku stranou, tak komu se nechce pešky, jedte autem.
Na souradnicích hledejte (lehce zrezivělou) zátku od piva zezadu na sedátku posedu. Kdo ji nenajde po vylezení nahoru, odečtěte od počtu příček žebříku číslo 3. Pocet písmen názvu pivovaru uprostred zátky (nebo spočítání příček) je vaše císlo E.

Stage 5 - Masarykova lípa
Nad vsí, poblíž místa, zvaného U doubku, stávala mohutná Masarykova lípa, která se zde tycila jako dominanta, viditelná široko daleko. Byla zasazena 7. dubna 1935 a u jejího kmene byl do zeme pripevnen kámen s pametní deskou. Puvodní strom už zde bohužel nestojí, nebot jej zhruba pred 15 lety znicil úder blesku. Nyní na stejném míste vyrustá lípa nová. Pametní kámen zdejší lidé zachránili pred znicením nemeckými okupanty, když jej na celou dobu války zakopali do zeme poblíž lípy. Památník byl ze zeme vyzdvižen dne 10. kvetna 1945.
Trasu zvolte od restaurace Sparing. V poslední době tu bylo umístě hodně plotů. Dá se jít vlevo od penzionu po kraji pole a dojdete po dvoustech metrech k třešňové aleji a stále vzhůru a na rozcestí kousek od vodárny se dejte doprava. Plot se dá obejít i zprava..
Tak - a tady je za hezkého pocasí to pravé místo pro vytažení dalekohledu a fotoaparátu, kromě Českého Ráje, Jizerských hor a Krkonoš můžete zleva videt Bezděz, Ješted, Trosky a samozrejme spoustu dalších krásných míst. V noci pak svítící Mladou Boleslav, i když ta je ješte lépe vidět z místa pár metrů od finálky.
Na pametním kamenu jsou dva letopočty. Vy se zameřte na starší vytesaný letopocet ve tvaru XXXX. Soucet prvních dvou císel v tomto letopoctu je císlo F. Poslední (ctvrté císlo v tomto letopoctu) je vaše císlo D.

Finálka
Finálku najdete na souradnicích N 50° 23.ABC 014° 59.DEF+24
Unavenější členové teamu se mohou osvěžit v již zmiňované restauraci, k cíli je to ale už nedaleko. K objektu hintu se prosím chovejte ohleduplne, je to starec, ale rád by tu ješte dlouho zustal mezi námi. Není potreba nic prerývat, pozorne se dívejte, keška je snadno dostupná.
Místo není vybráno náhodne. Pár metru od kešky mel muj deda postavenou lavicku (a druhou o kus dál v lese). Chodil sem pravidelne do prírody poslouchat zvuky lesa, mel to tu moc rád.

Doufám, že se vám procházka líbila! Budu rád za hezké fotky pridané k logu!

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)