Skip to content

Zanikle obce - Krtenov 1 Multi-cache

Hidden : 3/26/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V okolí elektrárny má již každá zaniklá obec svojí kešku, ve Křtěnově mi ale keška chyběla, i když po zániku téhle obce z ní zůstalo relativně nejvíce. A protože by byla škoda Vám tohle místo neukázat, připravil jsem pro Vás tuhle jednoduchou, nenáročnou a rychlou multinu.
Obec byla poměrně rozlehlá, proto na tuto multinu navazuje druhou částí tradička GC7MHHT - Zaniklé obce - Křtěnov 2, která Vás zavede do míst, kde v současnosti již není žádná stavba, ale původně zde bylo hlavní centrum obce.
A proč hned dvě kešky? Hlavním důvodem je fakt, že současný zbytek staveb a původním centrum obce jsou poměrně dost vzdáleny a navíc je mezi nimi dost nepřehledná silnice, po které byste se museli pro finálku přesouvat. Proto si v klidu odlovte multinu a pro navazující tradičku si přejeďte na nové parkoviště.


KŘTĚNOV



Historie


První písemná zmínka o Křtěnovu pochází z roku 1261 a vztahuje se ke zdejšímu kostelu sv.Prokopa, u něhož je uváděn plebán jménem Matyáš. Do zřízení samostatné fary spadal Křtěnov pod pravomoc Týna n.Vltavou. V letech 1373-95 je při kostele doložen kněz Kuneš z Březí, v letech 1395-1415 potom Aleš z Březí ( oba členové vladyckého rodu vlastnícího tvrz Hrádek u Březí ).
Název Křtěnov, tedy Křtěnův dvůr, odkazuje na blíže neznámou osobnost zakladatele. Od roku 1413 je u kostela uváděn vyšebrodský kanovník, r.1416 olomoucký biskup a od r.1420 biskup litomyšlský. Mezi roky 1410-1415 vystupuje jako svědek a patron kostela vladyka Albert z Březí. Patrně kolem r.1700 byl svatoprokopský kostel barokně přestavěn a doplněn budovou fary. V r.1852 byly do kostel pořízeny nové varhany, zhotovené Franzem Jüstlem. Roku 1929 měl Křtěnov 45 domů a 263 českých obyvatel. Roku 1941 byl, ač do té doby samostatná obec, připojen spolu s Litoradlicemi coby osada k Březí, po válce tato správní úprava zanikla a vše se vrátilo k původnímu stavu. Roku 1956 vzniklo ve vsi JZD.




Současnost


V současnosti je nejvýznamnější stavbou ponechanou z někdejší obce kostel ( přestože i u něj bylo původně počítáno s demolicí ) – ten je v jádru gotickou stavbou ze 13.století, posléze přestavěnou barokně. Je jednolodní, zakončený trojbokým presbytářem, na západní straně se vstupní předsíní, na severní straně s přiléhající sakristií. Hlavní loď je plochostropá, sakristie a presbytář mají valené klenby. Mobiliář je kombinací barokního a neogotického stylu: hlavní oltář a boční oltář na severní straně lodi jsou neogotické z 19.století, dva boční tabulové oltáře u triumfálního oblouku (mezi presbytářem a lodí), zasvěcené P.Marii a sv.Janu Nepomuckému, pocházejí z období rokoka 2.pol. 18.stol. a jsou doplněny mladšími oltářními obrazy. Poslední oltář v lodi, se sochou P.Marie Lurdské, je portálového typu, raně barokní ze 3.čtvrtiny 18.stol. Mezi dalším vybavením vyniká zdobný gotický kamenný sanktuář v severní stěně presbytáře a kamenný náhrobní kámen se znakem z r.1700, umístěný pod kruchtou. Velkou cenu mají gotické fresky v presbytáři s námětem svatomartinské legendy, s postavami P.Marie ochranitelky, sv.Kateřiny, sv.Maří Magdaleny a Krista nad hrobem. Tyto malby ze 14. či 15.stol. byly odkryty a konzervovány při rekonstrukci kostela nákladem elektrárenské společnosti ČEZ. Časopis Výběr z r.1971 (č.4/VIII, s.224) zmiňuje v souvislosti se křtěnovským kostelem “pozoruhodné malby malíře Wowse z Podhájí“ a za nejcennější část mobiliáře označuje “skupinu obrazů malovaných na skle představujících růžencové tajemství“. V současnosti je kostel po většinu roku uzavřen, přístupný je na svátek sv.Prokopa 4.7. a v den Památky zesnulých 2.11.
Jihozápadně od kostela se nachází samostatně stojící hranolová třípatrová barokně přestavěná zvonice se dvěma zvony z let 1502 a 1521, a kostel sám je obklopen hřbitovem obehnaným zdí s barokní vstupní branou. Objekt fary byl přestavěn do dnešní podoby ve 2.pol. 19.stol., stejně tak podoba školní budovy se uzavřela přístavbou z r.1890.

I když slávu více než 700 let staré vesnice připomíná jen nově opravená budova bývalé školy a pamětní deska na zdi hřbitova, místní rodáci přesto nezapomínají. Každoročně se scházejí na slavnostní pouti a připomínají si, jaké to tu kdysi bývalo.



A jak na keš?


Je potřeba zjistit následující indicie:

Stage 1 - Památník levý (N 49° 11.087' E 014° 22.936')


Zde naleznete dva památníky věnované padlým vojínům ve světové válce. Na levém památníku (při pohledu směrem na elektrárnu) zjistěte počet výskytů celého jména JOSEF = C a počet výskytů příjmení VOVES = H


Stage 2 - Památník pravý (N 49° 11.088' E 014° 22.934')


Na pravém památníku zjistěte počet výskytů příjmení NEČAS = A a počet výskytů příjmení KLIMEŠ = E


Stage 3 - Pamětní deska (N 49° 11.090' E 014° 22.954')


Vedle vstupní brány na hřbitov na zdi naleznete pamětní desku. Na ní najděte poslední číslici z roku, kdy v obci stálo nejvíce domů = B a poslední číslici z počtu obyvatel v obci v roce 1970 = F


Stage 4 - Křížek (N 49° 11.049' E 014° 23.009')


U hřbitovní zdi vedle bočního vstupu na hřbitov naleznete křížek od rodičů Týrových. Na podstavci křížku je letopočet ve tvaru 1GD0. Zde zjistíte poslední indicie G a D.



Pro kontrolu: ciferace součtu A+B+C+D+E+F+G+H=3

Zjištěné indicie dosadíte, a získáte finální souřadnice.

N 49° 1A.BCD
E 014° 2E.FGH



Při zjišťování indicií se prosím chovejte nenápadně, v objektu bývalé fary je základna ostrahy elektrárny a jste sledováni kamerami. I když zde není moc míst, kam krabku ukrýt, je odlov finálky už bez dozoru. I tak buďte opatrní.



Přeji příjemný a úspěšný lov.

Additional Hints (Decrypt)

Cynpnx cbq fvxzlz xzrarz zabubfgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)