Skip to content

RsG 26.10. fotbal Traditional Cache

This cache has been archived.

pinkturtle: Bohužel nestíhám údržbu, tak keš posílám do archívu. Přeji všem radostné nalézání pokladů i mimo geocaching:-)

More
Hidden : 10/25/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ROK S GEOCACHINGEM

 

Říjen


Říjen je desátým měsícem roku podle Gregoriánského kalendáře a má 31 dní. Jeho české jméno je odvozeno od jelení říje. Latinský název October znamená osmý měsíc a je odvozen z římského kalendáře, podle nějž rok začínal březnem.

V tomto měsíci pokračuje ve střední Evropě podzimní sklizeň a v českých zemích se tradičně slaví posvícení.

26. říjen je 299. den roku podle gregoriánského kalendáře (300. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 66 dní.

Svátek má dnes

Erik, Erich, Dimitrij, Ervín a Evarist

Svatý Haštal - vymeť maštal.


Události 26.10. v Česku:

1919 – Na církevním sněmu v Trnovanech vznikla Německá evangelická církev v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

1945 – Byl vydán poslední z tzv. Benešových dekretů.

1988 – Byl otevřen úsek III.B metra o délce 4,9 km se třemi novými stanicemi ze Smíchovského nádraží do Nových Butovic (tehdy Dukelská).

Události 26.10. ve světě:

float:RIGHT;
1863 – Založena první Fotbalová asociace.

1955 - Rakousko přijalo svoji Ústavu, tento den je státním svátkem v Rakousku

1965 – Členové skupiny Beatles převzali Řád britského impéria.

2004 – Izraelský parlament schválil poměrem hlasů 67 ku 45 plán Ariela Šarona na stažení Izraele z okupovaného pásma Gazy.


Fotbal



kudžurajče.net
Existence hry podobné fotbalu je doloženy až do období starověku: nejstarší takovou hrou bylo čínské kudžu, hrané již ve 2. století př. n. l. V Řecku a Římě se hrálo mnoho míčových her, při některých se hrálo nohama. Jedním ze vzdálených předchůdců fotbalu je tak např. římská hra harpastum. Ve středověku se různé hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě, jejich pravidla se však výrazně lišila místo od místa i v průběhu doby.

Vznik dnešního fotbalu má kořeny v Anglii 16. století. Tamní soukromé střední školy (public schools) v té době začaly žáky nutit ke sportu. Každá ze škol však používala vlastní pravidla odrážející místní podmínky (velikost hřiště apod.), pravidla se navíc postupně měnila. Postupně vykrystalizovaly dvě hlavní formy fotbalu: v jedné verzi pravidel (používané např. v Rugby, Marlborough či Cheltenhamu) hráči míč po hřišti přenášeli rukama, v druhé verzi (např. na Etonu, Harrow, Westminsteru či Charterhouse) se upřednostňovalo kopání do míče.

.


V 40. letech 19. století Anglii zasáhl boom železniční dopravy. Tento technologický rozvoj umožnil pořádání soutěžních zápasů mezi jednotlivými školami. Avšak zatímco rozdíly v místních pravidlech atletiky byly nevýznamné, mezi školní zápasy ve fotbale byly kvůli zásadním rozdílům v pojetí hry prakticky nemožné. Proto se v roce 1848 sešlo 14 zástupců škol na jednání, jehož výsledkem byla první ucelená sada pravidel, tzv. Cambridgeská pravidla. Tato pravidla upřednostňovala kopání, bylo však dovoleno také čisté zachycení míče rukama.

Sjednocující tendence vyústily v založení The Football Association, prvního oficiálního fotbalového sdružení na světě, 26. října 1863. Po několika setkáních vytvořila asociace sadu pravidel, z nichž nakonec vypustila pravidla dovolující běh s míčem v ruce a držení a podrážení protivníka s míčem. Kvůli tomu zástupce Blackheathu asociaci opustil, a spolu s několika dalšími kluby v roce 1871 založil Rugby Football Union, čímž vzniklo ragby jako sport odlišný od kopané. I v pravidlech FA však byla některá ustanovení, která dnes zůstávají jen ve sportech jako ragby či americký fotbal. První pravidla také například ani nestanovovala počet hráčů či tvar míče; na tom se měli soupeři dohodnout před každým zápasem.

V Anglii se postupně vyvinulo několik soutěží, které přispívaly k šíření jednotných pravidel. První mezinárodní zápas proběhl mezi Anglií a Skotskem 30. listopadu 1872 a skončil bezbrankovou remízou. První mimoevropské mezinárodní fotbalové utkání se uskutečnilo 28. listopadu 1885 v Newarku mezi Spojenými státy a Kanadou, která zvítězila 0:1.

Fotbal se postupně rozšířil i na kontinent, kde je nejstarším fotbalovým mužstvem patrně švýcarský Lausanne Football and Cricket Club založený v roce 1860. Díky anglickým dělníkům pracujícím na stavbě železnice se fotbal dostal až do Jižní Ameriky, přičemž ale tato teorie rozšíření fotbalu na jihoamerický kontinent nebyla nikdy přesvědčivě doložena.

Dnes fotbal hrají profesionální fotbalisté po celém světě, mnoho dalších lidí se mu pak věnuje na amatérské či rekreační úrovni. Podle průzkumu, uspořádaného v roce 2001 mezinárodní fotbalovou federací FIFA, hraje pravidelně fotbal nejméně 240 miliónů lidí ve více než 200 zemích světa. Mezi příčinami jeho popularity jsou bezesporu jednoduchá pravidla a naprosto minimální náročnost na vybavení.

Pravidla Fotbalové asociace, 1863

1/ Maximální délka hřiště smí činiti 200 yardů [tedy 182,8 m], maximální šíře 100 yardů [v přepočtu 91,4 m]. Hřiště musí býti označeno praporky a branka ohraničena dvěma rovnými kůly 8 yardů [7,31m] od sebe, a to bez břevna či pásky.

2/ O stanoviště branek bude se losovati a hru započne výkopem ze středu hřiště to z mužstev, jež prohrálo los. Druhá strana smí se k míči přiblížiti nanejvýše na vzdálenost deseti yardů [9,14 m], dokud nebude proveden výkop.

3/ Padne-li branka, vykopává strana, která ji obdržela. Mužstva si po každé obdržené brance svá stanoviště vymění.

4/ Branka je uznána v případě, že míč proletěl mezi dvěma vyznačenými kůly, případně též nad nimi, leč pokaždé v prostoru jimi vymezeném (a sice jakkoli vysoko). Míč však do ní nesmí býti hozen, odražen ani vnesen.

5/ Odkopne-li kdokoli míč mimo hřiště, pak ten hráč, jehož se míč dotkl předtím, vhodí jej zpět do hry z pomezní čáry co nejblíže místu, kde míč hřiště opustil, a to v pravém úhlu vůči pomezní čáře. Míč není ve hře do chvíle, dokud se nedotkne země.

6/ Kopne-li hráč do míče směrem k brance soupeře, ocitá se kaž- dý člen téhož mužstva nacházející se nejblíže soupeřovy brankové čáry mimo hru, a tudíž nesmí sám se míče dotknouti ani nesmí brániti jiné- mu hráči, aby tak učinil, je-li míč ve hře. Žádný hráč však není mimo hru, vykopává-li se míč zpoza brankové čáry.

7/ Pro případ, že míč octne se za brankovou čarou mimo branku, platí, že dotkl-li se jej naposledy hráč, jehož družstvu branka patří, smí kdokoli z družstva protivníkova vykopnouti míč směrem na branku z místa, jež je vzdáleno od brankové čáry 15 yardů [13,7 m], a to proti místu, kde k tomu došlo. Soupeři stojí za svou brankovou čarou, dokud hráč nevykopne. Když však dotkl se míče naposled hráč soupeře, je na hráči z družstva, jemuž branka patří, aby vykopl z brankové čáry směrem, kde došlo k dotyku míče.

8/ Chytí-li hráč ze vzduchu řádným způsobem míč, může jej vykopnouti za předpokladu, že dané místo vyznačí svým podpatkem. Pro pří- pad takového kopu smí poodstoupiti, jak je zapotřebí, a dokud nedojde k výkopu, žádný hráč ze soupeřovy strany nesmí přestoupiti onu značku vyhloubenou podpatkem.

9/ Žádný hráč nesmí běžeti s míčem v rukou.

10/ Není dovoleno podrážení nohou ani porážeti soupeře, žádný z hráčů nesmí v souboji o míč používati ruce nebo do svého soupeře jakkoli strkati.

11/ Hráč nesmí míč házeti nebo jej podávati jinému hráči rukou.

12/ Hráč nesmí zvedati míč rukama ze země pod žádnou záminkou, je-li tento ve hře.

13/ Nikdo z hráčů nesmí míti na podrážkách nebo podpatcích vyční- vající hřebíky či kovové pláty.






O keši v rámci projektu RsG:

Tato keš je jednou z 366 které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem kdo ve svém okolí mají odloveny všechy keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.




Při hledání buďte trpěliví. Počítejte s tím, že na Valašsku nefungují GPS vždy zcela přesně, jak Vás při příjezdu do Valašského Meziříčí upozorní tato dopravní značka:-)


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

cbq firgyrz oýiá gzn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)