Skip to content

Kalwaria Zebrzydowska Letterbox Hybrid

Hidden : 8/2/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Godziny otwarcia budynku,w którym znajduje się skrzynka (lipiec, sierpień, wrzesień):

Poniedziałek 8:00 - 18:00
Wtorek 8:00 - 16:00
Środa 8:00 - 16:00
Czwartek 8:00 - 19:00
Piątek 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia (październik - czerwiec):

Poniedziałek 8:00 - 20:00
Wtorek 8:00 - 20:00
Środa 8:00 - 20:00
Czwartek 8:00 - 20:00
Piątek 8:00 - 16:00
Sobota 09:00 - 15:00

Kalwaria Zebrzydowska


          Krótki rys historyczny miasta

   Historia Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczyna się od 1588r. Wówczas to Mikołaj Zebrzydowski, właściciel
sąsiednich Brodów i współwłaściciel Zebrzydowic oraz starosta generalny krakowski, za zezwoleniem króla Zygmunta III Wazy wykupił od poprzedniego właściciela starostwo niegrodowe lanckorońskie.
W latach 1585-1593, w wyniku sporu ze starostami niegrodowymi barwałdzkimi, Komorowskimi, zagarnął znaczną część należących do nich terenów, obejmujących dzisiejszą wieś Bugaj oraz obecne centrum Kalwarii i bernardyński zespół klasztorny.
Dzięki tym godnościom o dużym znaczeniu politycznym i przynoszącym osobisty autorytet oraz posiadaniu intratnych starostw, a zwłaszcza starostwa lanckorońskiego , obejmującego zamek i miasto Lanckoronę wraz z 18 okolicznymi wsiami, Zebrzydowski stał się osobą wpływową i nad wyraz majętną. Mógł więc postarać się o założenie w latach 1601-1617 bardzo kosztownych kilkunastu kaplic i kościołów, zapoczątkowujących "dróżki kalwaryjskie". a także klasztoru i kościoła dla Ojców Bernardynów z Krakowa, którym zlecił opiekę nad tymi "dróżkami". "Kalwaria" Zebrzydowskiego w ciągu zaledwie kilkunastu lat XVII wieku stała się nadzwyczaj popularna wśród ludności z bliższej lub dalszej okolicy.
 Jednak coraz liczniejszym pielgrzymom tym trzeba było zapewnić wyżywienie, noclegi,pamiątki itp. W tej sytuacji Mikołaj Zebrzydowski w 1617r. za pozwoleniem Króla Zygmunta III Wazy i po uzgodnieniu z bernardynami, którym już wcześniej teren ten zapisał w ramach fundacji założył miasto Zebrzydów. Powstało ono jako miasto prywatne na stoku góry Żarek,poniżej klasztoru,mniej więcej wzdłuż dzisiejszej ulicy Bernardyńskiej i sięgało w pobliże ul. 3 Maja. W mieście nie było ani ratusza, ani kościoła i należało do parafii w Zebrzydowicach. Ponieważ napływ pątników,choć liczny, był sporadyczny i niesystematyczny,głównym zajęciem mieszczan była uprawa roli na wydzierżawionych od klasztoru działkach,często na obrzeżach powstających wówczas dróżek,czyli szlaków pątniczych. Niedługo przed śmiercią w 1620r. Mikołaj Zebrzydowski bliżej określił obowiązki i prawa mieszczan.
   Właściwej lokalizacji miasta na prawie magdeburskim pod nazwą Nowy Zebrzydów, dokonał dopiero w 1640 r. syn mikołaja, Jan Zebrzydowski. Ta nazwa miała odróżnić miasto od wsi Zebrzydowice, gniazda rodowego Zebrzydowskich, położonej 2 km na północ od centrum dzisiejszej Kalwarii Zebrzydowskiej. Miasto uzyskało urząd miejski i wójta. Dopiero wówczas nieco wydłużyło się w kierunku dzisiejszego Rynku, gdzie zapewne powstał pierwszy plac targowy, a być może również niewielki kościół-kaplica. Handel koncentrował się jednak nadal w pobliżu klasztoru i koło kaplicy św.Rafała należącej do zespołu kaplic przyklasztornych.
 W 1667r. na synu Jana,Michale Zebrzydowskim, wygasła zebrzydowicka linia tego rodu. Miasto przeszło w ręce Czartoryskich (Józefa). Mieszczanie budowali dalsze domy i uprawiali grunty na terenach klasztornych, wydzierżawianych im przez klasztor.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772r. władze austriackie prze nowy gościniec z Wiednia do Lwowa zwany "cesarską drogą pocztową", który przebiegał przez Nowy Zebrzydów, wkrótce przemianowany na Kalwarię. Gościniec ów wpłynął na pewne ożywienie miasta, ponieważ założono w nim skład soli, transportowanej tędy z Wieliczki na Śląsk, a także komorę celną i stację pocztową. W tym okresie rozwinęło się też w mieście rzemiosło,zwłaszcza stolarstwo.Po zniesieniu pańszczyzny w 1848r. Austriacy dokonali w Galicji zmiany systemu administracyjnego, w wyniku czego miasto przestało być własnością prywatną, a stało się autonomiczną gminą,posiadającą własny zarząd miejski. Nastąpiła również zmiana jego nazwy na "Kalwaria Zebrzydowska".
Przez pewien czas Kalwaria zaliczana była do osad targowych. Prawa miejskie odzyskała w dobie autonomii galicyjskiej po 1860r.
 Do 1950r. niewiele zmienił się wygląd miasta. Dopiero po czterokrotnym poszerzeniu jego obszaru, w wyniku przyłączenia w 1950r. części Brodów i Zebrzydowic,po rozbudowie spółdzielczości stolarskiej oraz szkolnictwa zawodowego, Kalwaria Zebrzydowska zaczęła przybierać zdecydowanie miejski charakter.

Źródło:Wybrane zagadnienia z dziejów Kalwarii Zebrzydowskiej na 400-lecie pierwszej lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej (1617-2017), Praca zbiorowa pod redakcją naukową Andrzeja Nowakowskiego.


Aby dotrzeć do skrzynki:


1) W pobliżu współrzędnych startowych odnajdź tablicę pamiątkową:
A= trzecia cyfra w pierwszym wierszu
B= czwarta cyfra w ostatnim wierszu
C= trzecia cyfra w ostatnim wierszu minus druga cyfra w ostatnim wierszu
D= ilość liter w ostatnim wyrazie trzeciego wiersza
E= ilość liter w pierwszym wyrazie trzeciego wiersza
F= ilość liter w ostatnim wyrazie w ostatnim wierszu

N 49.52.ABC
E 019.40.DEF

2) W pobliżu współrzędnych odszukaj małą tablicę pamiątkową ze złotymi literami

X = dodaj pierwszą i trzecią cyfrę w dacie
Y = od drugiej cyfry w dacie odejmij ostatnią cyfrę
Z = ilość liter "C" na tablicy

KOD do kłódki = XYZ

3) Przejdź 50 metrów wzdłuż budynku, pod którym aktualnie się znajdujesz kierując się na północny wschód.
Wejście do budynku znajduje się na rogu vis a vis przejścia dla pieszych.
Dostęp do skrzynki nie wymaga interakcji z personelem budynku, została umieszczona w widocznym i ogólnodostępnym miejscu.

4) Wbij do logbooka swoją pieczątkę, narysuj coś - szczególnie mile widziane prace wykonane przez dzieci, dodatkowo można napisać kilka słów o swojej  wizycie w Kalwarii.
Z materiałów zawartych skrzynce tj. Kopert,papieru,kartek można korzystać , przybijać pieczątki, pisać listy (i wysyłać - poczta w bliskim sąsiedztwie  czynna do 19.00). Można też spróbować,zgodnie z pierwotną ideą letterboxingu napisać list,zaadresować  do dowolnej osoby w Polsce lub na Świecie i pozwolić aby został doręczony poprzez innych użytkowników, którzy teoretycznie mogą w najbliższej przyszłości dotrzeć do miejsca przeznaczenia (W skrzynce znajdziecie wydzielone miejsce na takie przesyłki).


Uwaga: Pamiątkowa pieczątka oraz poduszka z tuszem i loogbok stanowią wyposażenie skrzynki i nie są na wymianę.

Bardzo proszę o szanowanie zawartości skrzynki aby mogła dłużej posłużyć  w zabawie.
Jeśli zauważyłeś jakieś uszkodzenia, bardzo proszę o informację poprzez zgłoszenie serwisowe lub priv.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Wrfyv ancbgxnyrf gehqabfpv cbqpmnf ebmjvnmljnavn yho wrfgrf cbpmngxhwnplz trbpnpurerz, cvfm fzvnyb an cevi - oneqmb purgavr cbzbtr. Zvrwfpr hxelpvn zbman eójavrm yngjb ebmfmlsebjnp cb tbqmvanpu bgjnepvn,jvrqmnp mr avr zbmr gb olp ybxny xbzreplwal ;)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)