Skip to content

Akcja "Burza" - Sawały Traditional Cache

Hidden : 1/8/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


20160108_130117

Pomnik pamięci żołnierzy 5 Pułku Ułanów Spieszonych Armii Krajowej poległych podczas akcji Burza w lipcu i sierpniu 1944 r. pomiędzy wsiami Sawały i Choromany

 

…W końcu lipca pluton przeszedł przez Narew w rejonie Laskowca udając się w okolice Sawał kolo Pisk i tam wchodząc w skład nowozorganizowanego 4 szwadronu 5 pułku ułanów spiesznych. Dowódcą jego był kpt Tadeusz Budny „Swoboda”. Teren dyslokacji obozu nosił kryptonim „Nagórki” i znajdował się blisko Czerwonego Boru, gdzie dowództwo Okręgu Białostockiego AK przewidywało koncentrację konspiracyjnej 18 Dywizji Piechoty. Przy 4 szwadronie miał swą kwaterę mjr Edward Filochowski - Inspektor I Inspektoratu Mazowieckiego będący w okresie akcji „Burza” dowódcą pułku ułanów spieszonych.

Partyzanci 4 szwadronu wykonali wiele różnorodnych działań bojowych operując zresztą najczęściej poszczególnymi plutonami i drużynami. I tak np. 27 sierpnia 1944 r. 20-osobowy oddział dowodzony przez kpt Budnego zaatakował bazę remontową znajdującą się w lesie grodziskim koło Czerwina. Kilku Niemców zginęło, reszta uciekła do lasu a łupem partyzantów padły znaczne ilości broni. Z kolei patrol pod dowództwem kpr Piotra Szczepkowskiego zlikwidował w okolicach Troszyna dwóch żołnierzy niemieckich. Dokonano także kilkanaście akcji na transporty niemieckie na szosie Łomża-Ostrów Mazowiecka i trzykrotnie uszkodzono tory kolejowe między Opęcho- wem i Kleczkowem.

W miesiącu sierpniu 4 szwadron stoczył dwie potyczki w pobliżu miejscowości Choromany i Mieczki. Maszerując w stronę zbliżającego się frontu 2 września 36-osobo- wy pluton 5 pułku ułanów spieszonych z mjr Edwardem Filochowskim „Sanem”, kpt Tadeuszem Budnym „Swobodą” i por. Norbertem Adamowiczem na czele, przeszedł linię frontu i połączył się z oddziałami radzieckimi.

Zgodnie z rozkazem radzieckiego dowódcy gen. Zacharowa akowcy złożyli broń i najpierw pod eskortą przemaszerowali do Zambrowa a stamtąd zostali przewiezieni do Białegostoku.

Kijowski, Jerzy

Zarys dziejów Armii Krajowej w powiecie ostrołęckim

Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego 6,49-66

1992

 

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)