Skip to content

Black Dog Syndrom Mystery Cache

This cache has been archived.

Mick_xb1: Kapacita geocachingových nadšenců, kteří měli chuť si projít tuhle mojí UV prvotinu byla asi vyčerpána, tak nezbývá než keš archivovat.

More
Hidden : 1/3/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je věnována všem černým zvířatům, zvláště pak psům. Pokud se na černá zvířata díváte s většími obavami než na ta ostatní, předtím než vyrazíte na tuto keš, se na chvilku, prosím, zkuste zamyslet, jestli tyto Vaše obavy nejsou zbytečné


Toto je noční keš, a tak k jejímu odlovení budete potřebovat nejen tmu, ale také UV baterku. Nemusí být nic super, ale jednodiodové nebo ty na bankovky nedoporučuji. Já mám s dvanácti LED diodami za 190,- Kč a plně postačuje. Kromě té byste s sebou měli mít i standardní baterku, protože někde budete muset cestou číst i malá čísla souřadnic. Trasa je dlouhá asi 1,3 km a na její zdolání včetně cesty zpátky k výchozímu bodu počítejte tak hodinku.

Černí psi odnepaměti vzbuzovali v lidech obavy a byli spojováni s temnými silami, ďáblem, podsvětím a smrtí. Tento prvek je součástí mytologie prakticky v celé Evropě. Často byly dokonce takovým tvorům připisovány nadpřirozené schopnosti a lidé si upravovali jejich vzhled, aby co nejvíce vzbuzoval strach a obavy. Ať už to byla jejich obří velikost, žhnoucí oči, ohromné tesáky, drápy nebo jedovatý dech. Koneckonců vzpomeňme třeba na antického strážce podsvětí Kerbera, který měl rovnou tři hlavy. Tyto staré báje a legendy inspirovaly i současné spisovatele, kteří rádi velké černé psy popisovali ve svých strašidelných povídkách, a někdy se stali dokonce titulní postavou, jako tomu bylo v povídce Artura Conana Doyla - Pes baskervilský. Ale abychom nebyli nespravedliví vůči ostatním živočišným druhům, je třeba říct, že se tyto obavy z černé barvy nevyhnuly ani kočkám, jakožto nerozlučným družkám čarodějnic, ne-li přímo jejich ztělesněním, černým havranům, netopýrům nebo dokonce černým kuřatům a slepicím.

Bohužel tyto obavy z černé barvy u zvířat, které bývají často vštěpovány dětem už od útlého věku, způsobují, že v útulcích pro zvířata je černé zbarvení velký hendikep. U takto zbarvených psů je nižší pravděpodobnost, že najdou nový domov a pokud se jim to podaří, trvá to delší dobu. Pro tento negativní jev se vžil název BLACK DOG SYNDROM. V poslední době se o tomto problému diskutuje stále častěji a vzniká řada aktivit, které mají černým psům (a nejen psům) pomoci. Vznikly například internetové stránky, kde jsou zveřejňovány fotografie ukazující černé psy, jako ty největší mazlíky a pohodáře. Stránky se také snaží vysvětlit lidem, že jejich obavy z černých zvířat nejsou založeny na žádném racionálním podkladu. Z hlediska genetiky je prokázáno, že černé zbarvení srsti nemá žádný vliv na povahu zvířete. Jakožto dlouholetý majitel několika černých psů to mohu jenom potvrdit. Spíš bychom podle mého názoru měli mít obavy z nezodpovědných majitelů, protože agresivní zvíře se dá špatnou výchovou udělat z malého bílého bišonka stejně jako z velké černé dogy.

Black Dog Day (1.říjen) je den, který má upozorňovat na nepříjemnou situaci černých psů v útulcích.

Před zahájením odlovu keše si doporučuji pro navození té správné atmosféry pustit tématickou skladbu Black Dog Runs at Night z filmu Twin Peaks od Davida Lynche.

https://www.youtube.com/watch?v=5R1ZQxboD7E

A pokud vám připadá moc temná, zkuste pak raději píseň Black Dog od Led Zeppelin. Ta už je ovšem jen a pouze o lásce a název Black Dog dostala pouze proto, že se při jejím nahrávání do studia zatoulal černý labrador. Skladba je to ovšem tak fantastická, že to klidně nemusel být obyčejný pes, ale sama múza (další plus pro černé psy).

https://www.youtube.com/watch?v=2S_TY8OCONA

 

Ke keši:

Na trase naleznete mimo úvodních souřadnic dalších pět zastávek plus vlastní keš.

1. stage (úvodní souřadnice)

Nacházíte se v malé obci Bašt nedaleko Prahy. Tato vesnička není ničím výjimečná, kromě toho, že v ní bydlí owner, tedy já :-) . Na těchto souřadnicích hledejte schránku, v níž budou uloženy souřadnice následující zastávky. Schránka je to sice malá, ale hromy blesky žádnou nápovědu přeci nepotřebujete. Pokud ale ano, stačí si vzpomenout, že máte s sebou UV baterku. Tu ale doporučuji použít vždy. Jednak Vám pomůže najít schránku s dalšími souřadnicemi, ale hlavně byste bez ní na dalších stanovištích nenašli kód, který budete potřebovat k odlovení vlastní finální keše. Někde se také může stát, že pouze s UV baterkou najdete instrukce pro nalezení další cesty, ale na to Vás upozorním dále v popisu. Tak vzhůru do tmy! A pokud byste nevěděli kudy, tak vězte, že cesta je Dlouhá.

2. stage

Zde fyzickou schránku nehledejte. Na tomto místě Vám pomůže UV baterka. Hledejte souřadnice a kód, který si opište (bude se hodit). Pokud jen tápete ve tmě, tak prostě dejte hlavy dohromady, nebo si chvíli odpočiňte. Našli jste? Vzhůru tedy na uvedené souřadnice

3. stage

Strašidelné místo? Nebojte. Prohledejte každou skulinku, dovnitř však nelezte a nic nerozebírejte, stačí se dobře podívat. Dům vypadá opuštěně, ale jeho část je stále obývaná. Tady hledáte klasickou krabičku od filmu a samozřejmě kód, na který určitě klasická baterka stačit nebude. Vzhledem k občasnému tápání na tomto místě trochu napovím. Krabička je v úrovni hlavy dospělého člověka, stejně tak i kód a u obou vám pomůže UV baterka. (Dřevěná vrata a cihla - nemají to k sobě vzdušnou čarou daleko.) Pokud by Vás staré domy zajímaly, jste fandové do architektury a máte trochu dobrodružného ducha, doporučuji podívat se na stránky urbex.cz. Třeba se k této komunitě lidí přidáte, stejně, jako já.

4. stage

Za sebou necháváte starou Bašť a před sebou vidíte, kam se ubírá současná satelitní architektura. Při hledání schránky, která je tentokrát opravdu malá, je potřeba mít dobré očko. A pokud ho nemáte, nevadí a hlavu vzhůru. Jestli máte souřadnice i kód, tak honem dál.

5. stage

Na tomhle stanovišti už žádné souřadnice ani schránku nehledejte. Jen opište nalezený kód a dál se uvidí, jestli jdete opravdu za tmy, nebo to šidíte někdy odpoledne a říkáte si, že když je zataženo, že je vlastně skoro noc. Dál totiž půjdete po značkách. Trasa je vyznačena vším, co jsem měl po ruce. Nejprve nakreslenými značkami na (nejen) plotových sloupcích, malými kousky UV reflexní látky, nebo prostě jenom bílými provázky. Sviťte a hledejte. Vzhledem k tomu, že trasu můžete jít v jakékoliv roční době i za různého počasí, jistě Vás potěší, že do pole nemusíte.

6. stage

Až nebudete moct najít další značku nezoufejte, odpočiňte si na posledním čtyřnohém příteli (zapůjčeno z GC17BVX) a až si nebudete vědět rady, zkuste se podívat za vlastní záda. Měli byste najít jednoduchý návod (nechci ani říkat šifru), jak se dostat k vlastní keši. Pokud máte s sebou kočárek, nebo jorkšíra, doporučuji ponechat je na cestě (zabrzděné a uvázané).

7. finále

Našli? No a teď ještě správně použijte nasbírané kódy a můžete logovat. Jenom poslední varování… u keše můžete narazit na několik jejích černých strážců, ale nebojte, kachny mají raději než kačery :-)

 

Cesta zpět

Abyste nemuseli chodit stejnou trasu zpět, můžete pokračovat po cestě, po níž jste přišli, dál. Asi po sto metrech se cesta stáčí doprava, pak vyjdete na osvětlenou ulici, dáte se opět doprava a půjdete pořád a pořád a kdykoliv budete moct, zahněte doprava (ne do vrat). Tak se dostanete do centra Baště a jistě už trefíte k výchozímu bodu.

Závěrem

Budu rád, když se Vám bude moje první vytvořená keš líbit. Pokud ne, napište mi, co byste upravili k lepšímu.

Additional Hints (Decrypt)

Cbmbe ng arqbfgnargr an ohqxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)