Skip to content

Leciwy Widziszów Multi-cache

This cache has been archived.

Przygodnik: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna. Z powodu braku reakcji właściciela/właścicielki na poprzednią notatkę z przykrością muszę skrytkę zarchiwizować.

Pozdrawiam
Przygodnik
Recenzent
Zasady zakładania skrytek | Dodatkowe wytyczne dla Polski

More
Hidden : 9/8/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jest to moja pierwsza skrytka, dlatego proszę miej to na uwadze jeśli zauważysz błędy w przygotowaniu i ukryciu kesza.

 

 

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że tekst nie jest mojego autorstwa. Pochodzi z jednej z głogowskich gazet i jego autorem jest P. Paweł Łachowski. Tekst jest z 2000 roku.

 

Powstanie tej wsi. włączonej dzisiaj w granice miasta Głogowa, ginie w mrokach dziejów. Miejscowość leżała zawsze daleko od głównych dróg i dlatego kronikarze nie zajmowali się jej problemami. Od czasu do czasu wspominali tylko, że istnieje osada Weidisch (Widziszów).

Pierwszy bardziej treściwy zapis kronikarski dotyczący Widziszowa pochodzi dopiero z XVI w. Związany jest z konfliktem religijnym pomiędzy katolikami i protestantami głogowskimi. Nowa wiara w państwie habsburskim, do którego ówcześnie należał Głogów, była traktowana bardzo nieprzychylnie. W samym mieście dochodziło do licznych rozruchów i wzajemnego zajmowania kościołów. Szczególnie trudne dni dla ewangelików nastąpiły podczas rządów Rudolfa II. Zabroniono wtedy protestantom na korzystanie z kościołów w mieście. Dlatego zaczęli się oni spotykać i odprawiać nabożeństwa pod gołym niebem w okolicznych miejscowościach. Szczególnie do gustu przypadł im Widziszów. Problemem było jednak to. iż wtedy wieś leżała na prawym brzegu Odry. Główne koryto tej rzeki znajdowało się bowiem w miejscu dzisiejszej rzeczki Czerna, Ewangelicy udając się na kazanie pastora musieli się przez nią przeprawiać. Doprowadzało to niekiedy do nieszczęść. Roczniki głogowskie utrwaliły jedno z takich zdarzeń. „Roku 1581 w dniu Trzech Króli gdy ewangelicy z miasta i ze wsi w Widziszowie słuchali kazania i poszli po zakończeniu nabożeństwa do domu, przy czym przechodziło wiele ludzi po lodzie na Odrze, lód począł trzeszczeć i łamać się. Ponieważ było to niedaleko brzegu, niektórzy wprawdzie wpadli do wody, lecz wszyscy w końcu szczęśliwie na brzeg wybrnęli. Ponieważ, w międzyczasie inni, którzy wyszli naprzód, slyszeli krzyki i trzask pękającego lodu, sądzili, że wszyscy utonęli. Pobiegli do miasta i spowodowali wśród mieszczan wielki tumult i rozgoryczenie” - czytamy w głogowskich kronikach.

W 1583 r. nastąpiło naturalne przemieszczenie głównego nurtu Odry w miejsce dzisiejszej Starej Odry i połączenie z Widziszowem było już bezpieczniejsze. Potem, w pobliżu dawnego koryta Odry, powstała druga osada nazywana Małym Widziszowem. Przez to tę starszą nazywano Dużym Widziszowem. Właśnie w pobliżu tych miejscowości król pruski Fryderyk II w roku 1742 nakazał wykopać rów do którego miano skierować Odrę. Miało to usprawnić obronność twierdzy przez przywrócenie głównego nurtu ciągle wysychającemu korytu przy starym mieście. Przebieg tego koryta z drobnymi zmianami zachował się do dziś. Od tego czasu wieś Widziszów leży po lewej stronie Odry.

Tabele podatku gruntowego z roku 1765 podają, iż wieś Widziszów należała do rodziny von Thalwenzel. Miejscowość zamieszkiwali wówczas: jeden kmieć, pięciu zagrodników, 21 chałupników i komorników oraz czterech rzemieślników. Wartość wsi oszacowano na 2130 talarów.

Aby ochronić okolice od częstych wezbrań rzeki, w powiecie głogowskim utworzono dwa związki wałowe: w 1855 r. Barycz - Widziszów i 1858 r. Wilków - Siedlisko. Związki te miały za zadanie wykonać plany i wybudować trwałe zapory przeciwpowodziowe. Obwałowanie Barycz - Widziszów zaczynało się w powiecie Góra obok wsi Barycz, a kończyło przy tamie koło Małego Widziszowa. Długość głównej tamy wynosiła 29 km.

Według dawnych ksiąg adresowych łącznie w Małym i Dużym Widziszowie mieszkało w 1910 r. - 108 mieszkańców, a w 1930 ich liczba wzrosła do 121. We wsiach znajdowały się 23 gospodarstwa. W pobliżu Widziszowa, w połowie lat trzydziestych, wybudowano wodny teren ćwiczebny dla saperów.

1 kwietnia 1938 r. Widziszów przyporządkowano gminie wiejskiej Nosocice. którą władze faszystowskie nazwały Ursteten. Widziszów nosił oficjalną nazwę Ursteten - Weidisch. Natomiast po wojnie polscy osadnicy na krótko nadali tej wsi miano Drożyna.

Intensywna rozbudowa Głogowa doprowadziła 15 marca 1984 r. do podjęcia decyzji o rozszerzeniu jego granic. Do miasta włączono wsie Brzostów, Krzepów, Nosocice i część Widziszowa. Dwa lata później do Głogowa włączono już cały Widziszów.

 

 

Kesz to chyba jeden z prostszych multi. Najpierw udajemy się na kordy podane na stronie/mapie. Odnajdujemy mikrusa, w którym czeka na Was prościutkie zadanie. :)

 

Podstawiamy do wzoru wynik z zadania i lecimy :)

 

N 51°39. X + 24

E 16°7. X - 426

 

Końcowy kesz to średniej wielkości pojemnik, w którym znajdują się:

- 3 certyfikaty mojego autorstwa (mam nadzieję, że się spodobają),

- logbook,

- coś do pisania,

- kilka fantów na wymianę,

 

Powodzenia!

Pozdrawiam,

Adam

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)