Skip to content

Městské muzeum Skuteč (CZ+EN) EarthCache

Hidden : 6/22/2021
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato EarthCache se nachází v městském muzeu ve Skutči. Nachází se zde velice zajímavá stálá geologická expozice geologie, kde jsou ukázky hornin z lomů a okolí Skutče.

Základní informace

V budově muzea se nacházejí stálé expozice přibližující dvě tradiční řemesla, která město ve světě nejvíce proslavila - obuvnictví a kamenictví. Ve stopách řemesel se návštěvníci seznámí s nejstaršími dějinami ševcovského cechu, s těžbou a zpracováním kamene. Historie a současnost kamenictví je zpřístupněna nejen uvnitř pestré geologické expozice, ale také v kamenolomu s množstvím funkčních exponátů.

Muzeum je otevřeno celoročně pondělí - neděle 9:00 - 12:00   13:00 - 17:00. Vstupné pouze do Kamenické expozice, kde se nachází expozice hornin a kde budete řešit úlohy kešky, je 30 Kč (snížené 15 Kč). Dělí se do dvou částí, vnitří a venkovní.

Historie muzea

Již v devadesátých letech 19. století se projevovaly první snahy o založení muzea ve Skutči a vytváření sbírek mapujících zdejší historii, umění, památky a jiné zajímavosti. Tyto pokusy se váží k osobnosti mladého historika B. V. Konečného, jehož nečekaná smrt oddálila vznik muzea až do roku 1910, kdy ho založil Václav Jetmar, ředitel skutečské měšťanské školy. Sbírky muzea byly nejprve uloženy a roku 1913 částečně zpřístupněny v budově bývalé školy na náměstí, později – v roce 1934, v místnostech domu bratří Zvěřinových. V průběhu 2. světové války došlo k nucenému omezení prostorové kapacity muzea. Situace se zlepšila až v roce 1954, kdy se muzeum přestěhovalo do domu čp. 364 v Rybičkově ulici – domu, kde tvořil a zemřel hudební skladatel Vítězslav Novák. Jeho památku zde trvale připomíná expozice v prvním patře. V novém sídle byly veřejnosti postupně zpřístupňovány některé sbírky. Roku 1956 byla muzeu předána budova bývalého špitálu, kde byla v letech 1971 – 1987 umístěna expozice dělnického hnutí, obuvnictví a kamenictví. Hlavní budova muzea měla od roku 1980 do roku 2008 zpřístupněnou historicko – vlastivědnou expozice. 3. října 2009 se veřejnosti otevřely nové stálé expozice s názvem Muzeum obuvi a kamene. Expozice obuvnictví nahradila předchozí vlastivědnou expozici. Pro expozici kamenictví byly zrekonstruovány sklepní prostory muzea a přilehlá zahrada.

Geologie

V expozici jsou ukázky hornin z lomů a okolí Skutče. V blízkém okolí lze nalézt pestrou škálu hornin z několika geologických útvarů. Nejrozšířenějšími jsou hlubinné vyvřeliny patřící do tzn. nasavrckého (železnohorského) plutonu. Jedná se převážně o žuly nebo granodiority. Tyto horniny byly a dodnes jsou těženy mezi Skutčí a Prosetínem. Mají poměrně zvláštní minerální složení, kde dominuje křemen, draselný živec (ortoklas), sodnovápenatý živec (plagioklas) se tmavou a světlou slídou (biotit, muskovit), v malém množství se vyskytují i amfiboly a pyroxeny. Tyto vyvřeliny pochází z prvohor.

Kousek od Skutče ve Skutíčku se nachází nejstarší svrchnokřídové sedimenty z cenomanu (první stupeň svrchní křídy), které vznikaly ve sladkovodním vývoji, nazývaném perucké souvrství. To se skládá z jemných šedých sedimentů – prachovců a jílovců. Nad nimi se nacházejí pevné světle žlutošedé kvádrové pískovce korycanského souvrství. Jsou složené z křemenných zrn, tmelených jílovitou, vápnitou základní hmotou, se zrnky zeleného minerálu glaukonitu, který vzniká v mořském prostředí. Jedná se zřejmě o výplň rozsáhlé předkřídové deprese.

Vyvřelé horniny

Tyto horniny vznikly tuhnutím roztaveného magmatu. K jejich vzniku je nutná vysoká teplota. V případech kdy masa taveniny utuhla hluboko pod zemským povrchem, hovoříme o vyvřelinách hlubinných (plutonických), které často tvoří velká tělesa. Patří mezi ně patří například dobře známá žula. Naopak vyvřeliny výlevné (vulkanické) vznikají tuhnutím lávy na zemském povrchu či těsně pod jeho povrchem. Nejčastěji jsou zastoupeny čedičem čili bazaltem. A pak tu ještě máme vyvřeliny žilné, které obvykle tvoří menší tělesa - žíly. Při jejich vzniku tavenina pronikla do puklin, které vyplnila a následně ztuhla. Mezi žilné vyvřeliny patří například žula nebo granodiorit. V okolí Skutče se nachází hlubinné (žula v skutečských lomech) i výlevné (Brčekoly).

400

Ukázka vyvřelé horniny z lomů u Skutče

Usazené horniny (sedimentární)

Vznikají při nízkých teplotách v povrchových zónách působením vnějších geologických sil. Důležitá roli zde hraje voda. Při tvorbě usazených hornin nejprve podléhá původní materiál erozi, rozpadu a rozpouštění, a následně je přemístěn (především vodními toky - řekami) na jiné místo, jako např. na dna moří a oceánů, kde se hromadí. Právě v těchto horninách se často vyskytují různé fosilie dávno vyhynulých organismů. Usazené horniny dělíme podle různých hledisek. Pokud hornina zůstane sypká nebo za vlhka tvárná, hovoříme o usazeninách nezpevněných (např. jíl nebo štěrk). Pokud postupně dojde k jejich zpevnění, vznikají usazeniny zpevněné (např. pískovec nebo opuka). V okolí Skutče se nachází břidlice a pískovec s opukou, které vznikaly v období dvou různých moří. V řekách se zčasto nachází jíl nebo štěrk. Říční sedimentace trvá dodnes.

700

Ukázka sedimentárních hornin se zkamenělinami z okolí Skutče

Přeměněné horniny 

Metamorfované horniny vznikají ze všech druhů hornin v důsledku vysokých teplot, tlaků a chemizmu prostředí, kterým jsou horniny v zemské kůře vystaveny. Stavba hornin se přizpůsobuje novým podmínkám, které jsou odlišné od podmínek, za kterých vznikaly. ůvodními horninami mohou být magmatity, sedimenty i metamorfika a metamorfovány jsou tehdy, když se dostanou do odlišných tlakových a teplotních podmínek. Teplota a tlak jsou tak hlavními činiteli metamorfózy. K metamorfním přeměnám dochází v teplotním intervalu 300 – 1 000°C, avšak k prvním změnám hornin může docházet již při teplotách 150 °C. Teplota tak určuje stupeň metamorfózy, způsobuje rekrystalizaci, vznik nových minerálů i fázové změny již existujících minerálů a změnu tepelné vodivosti hornin. V okolí Skutče se nachází a těží rohovec.

500

Ukázka přeměněných hornin z okolí Skutče

Otázky:

1. V expozici můžete můžete vidět vzorky hornin z okolí Skutče. Seřaďte některé vybrané horniny podle věku (od nejstarší po nejmladší): pískovec, čedič, fluviální sedimenty, opuka, břidlice, jílovité a drobové sedimenty, hnědé uhlí.

2. Díky tělesu magmatických hornin, Železnohorskému plutonu, se dostala do okolí Skutče žula. Jak je staré?

3. V lomu Přibylov se dodnes těží opuka. Jaké zkameněliny zde byly nalezeny?

4. Zvlášností sedimentů ze Skutíčka jsou nálezy jantaru, což je zkamenělá pryskyřice stromů. Jaká je jejich barva? Vidíte v nich zakonzervované nějaké organismy (např. hmyz)?

5. V lomu Humperky se dodnes těží kontaktní rohovec. Z jakého typu hornin vznikl? V jakém období (starohory, prvohory, druhohory, třetihory nebo čtvrtohory) vznikla původní hornina? V jakém období (starohory, prvohory, druhohory, třetihory nebo čtvrtohory) byla přeměněna metamorfózou na kontaktní rohovec a co tuto přeměnu způsobilo?

6. Vyfoťte sebe, svou GPS nebo osobní předmět v muzeu.

Odpovědi mi pošlete přes profil, poté se normálně zalogujte. Kdyby bylo potřeba, tak se ozvu. :)

Zdroje:

Informační tabule v muzeu

https://muzeum.skutec.cz/muzeum/historie/

English: 

Warning! Information boards and descriptions of rocks in the museum are only in Czech

This EarthCache is located in the Regional Museum in Skuteč. There is a very interesting permanent geological exposition of geology, where there are examples of rocks from quarries and the surroundings of Skuteč.

Basic information:

In the museum building there are permanent exhibitions showing two traditional crafts that have made the city most famous in the world - shoemaking and stonemasonry. In the footsteps of crafts, visitors will get acquainted with the oldest history of the shoemaker's guild, with the mining and processing of stone. The history and present of stonemasonry is accessible not only within the varied geological exposition, but also in the quarry with a number of functional exhibits.

The museum is open all year round Monday - Sunday 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00. Admission only to the stonemasonry exposition, where the rock exposition is located and where you will find answers to this cache, is CZK 30. It is divided into two parts, indoor and outdoor.

History of the museum

Already in the 1890s, the first efforts were made to establish a museum in Skuteč and to create collections mapping local history, art, monuments and other attractions. These experiments are linked to the personality of the young historian B. V. Konečný, whose unexpected death delayed the establishment of the museum until 1910, when it was founded by Václav Jetmar, director of a school. The museum's collections were first stored and in 1913 partially opened in the building of the former school on the square. During World War II, the spatial capacity of the museum was forced to be limited. The situation did not improve until 1954, when the museum moved to house no. 364 in Rybičkova Street - the house where the composer Vítězslav Novák created and died. The exposition on the first floor permanently commemorates his memory here. In the new headquarters, some collections were gradually made available to the public. In 1956, the building of the former hospital was handed over to the museum, where an exhibition of the workers' movement, shoemaking and stonemasonry was placed in the years 1971-1987. From 1980 to 2008, the main building of the museum had an open-air historical-ethnographic exhibition. On October 3, 2009, a new permanent exhibition called the Museum of Footwear and Stone opened to the public. The shoemaking exhibition replaced the previous ethnographic exhibition. The cellars of the museum and the adjacent garden were reconstructed for the exposition of stonemasonry.

Geology

The exhibition includes examples of rocks from the quarries and the surroundings of Skuteč. A diverse range of rocks from several geological formations can be found in the vicinity. The most widespread are deep igneous rocks belonging to ie. Nasavrcký (Železnohorský) pluton. These are mainly granites or granodiorites. These rocks were and still are mined between Skuteč and Prosetín. They have a relatively special mineral composition, dominated by quartz, potassium feldspar (orthoclase), soda-lime feldspar (plagioclase) with dark and light mica (biotite, muscovite), amphiboles and pyroxenes also occur in small amounts. These eruptions come from the Proterozoic.

Not far from Skuteč in Skutíčko there are the oldest Upper Cretaceous sediments from the Cenomanian (the first stage of the Upper Cretaceous), which originated in the freshwater development, called the Peruvian Formation. It consists of fine gray sediments - siltstones and claystones. Above them are solid light yellow-gray blocky sandstones of the Korycan Formation. They are composed of quartz grains, cemented with a clayey, calcareous matrix, with grains of the green mineral glauconite, which is formed in the marine environment. This is probably a filling for extensive pre-Cretaceous depression.

Igneous rocks

These rocks were formed by solidification of molten magma. A high temperature is required for them to form. In cases where the mass of melt has solidified deep below the earth's surface, we speak of deep (plutonic) igneous rocks, which often form large bodies. These include, for example, the well-known granite. On the contrary, igneous (volcanic) igneous rocks are formed by the solidification of lava on the earth's surface or just below its surface. They are most often represented by basalt or basalt. And then we have venous lava, which usually form smaller bodies - veins. During their formation, the melt penetrated into the cracks, which it filled and then solidified. Venous igneous rocks include, for example, granite or granodiorite. In the vicinity of Skuteč there are deep (granite in real quarries) and drain (Brčekoly).

400

Example of igneous rock from quarries near Skuteč

Sedimentary rocks

They are formed at low temperatures in surface zones by external geological forces. Water plays an important role here. In the formation of sedimentary rocks, the original material is first subject to erosion, decay and dissolution, and then it is moved (mainly by watercourses - rivers) to another place, such as the bottoms of the seas and oceans, where it accumulates. It is in these rocks that various fossils of long-extinct organisms often occur. Sedimentary rocks are divided according to various aspects. If the rock remains loose or malleable when wet, we speak of unconsolidated deposits (eg clay or gravel). If they gradually strengthen, hardened deposits (eg sandstone or marl) are formed. In the vicinity of Skuteč there is slate and sandstone with marl, which were formed during the period of two different seas. Rivers often contain clay or gravel. River sedimentation continues to this day.

700

Demonstration of sedimentary rocks with fossils from the vicinity of Skuteč.

Metamorphic rocks

Metamorphic rocks are formed from all types of rocks due to the high temperatures, pressures and environmental chemistry to which the rocks in the earth's crust are exposed. The structure of the rocks adapts to new conditions that are different from the conditions under which they were formed. Magmatites, sediments and metamorphics can be native rocks and are metamorphic when they come to different pressure and temperature conditions. Temperature and pressure are thus the main factors of metamorphosis. Metamorphic transformations occur in the temperature range of 300 - 1,000 ° C, but the first changes of rocks can occur already at temperatures of 150 ° C. The temperature thus determines the degree of metamorphosis, causes recrystallization, the formation of new minerals and phase changes of existing minerals and a change in the thermal conductivity of rocks. Corneal is found and mined in the vicinity of Skuteč.

500

Example of metamorphic rocks from the vicinity of Skuteč.

Tasks:

1. In the exposition you can see samples of rocks from the vicinity of Skuteč. Sort some selected rocks by age (from the oldest to the youngest): sandstone, basalt, fluvial sediments, marl, shale, clayey and offal sediments, brown coal.

2. Due to the body of igneous rocks, the Železnohorský igneous intrusion, granite got into the vicinity of Skuteč. How old is it?

3. Sedimentary rocks is still mined in the Přibylov quarry. What fossils were found here?

4. The peculiarity of the sediments from Skutíček are the findings of amber, which is a fossilized resin of trees. What is their color? Do you see any organisms (eg insects) preserved in them?

5. Contact cornea is still mined in the Humperka quarry. What type of rocks did it form from? In what period (Proterozoic, Mesozoic, Tertiary or Quaternary) the original rock was formed? In what period (Proterozoic, Mesozoic, Tertiary or Quaternary) was the transformation by metamorphosis into a contact cornea and what caused this transformation?

6. Take a picture of yourself, your GPS or your personal item in the museum.

Send me answers via profile, then log in normally. If necessary, I'll contact you. :)

Resources:

Information board in the museum

https://muzeum.skutec.cz/muzeum/historie/

Additional Hints (Decrypt)

Išr fr qbmiíš i zhmrh / Lbh pna svaq bhg rirelguvat va gur zhfrhz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)