Skip to content

Maršovský monadnok / Maršov monadnock EarthCache

Hidden : 10/20/2019
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přijměte pozvání na průzkum ojedinělého a rozlehlého výchozu silicifikovaných hornin - kvarcitů s častými projevy limonitizace a hematitizace v okolí kóty "Skalky" (482,6 m n. m.) jihovýchodně od obce Maršov. Jedná se o ukázku rozsáhlé proměny hornin metasomatózou a následné selektivní eroze. Další výchozy kvarcitů se objevují v okolí směrem na jihozápad v podobě menších skal a balvanů, vytvářejících v lesním terénu zřetelné morfologické hřbety charakteru kamenných moří a izolovaných bloků až po levý břeh Bílého potoka a směrem ke Šmelcovně.


Metasomatóza

Metasomatóza (alterace) je proměna hornin, při níž dochází k výrazným chemickým změnám původní horniny (tzv. protolitu), nejčastěji působením hydrotermálních roztoků nebo plynné fáze. Přínos a odnos látek se děje prostřednictvím vodných roztoků nebo plynů, které horninou pronikají. Samotný mechanizmus zahrnuje proces rozpouštění, transportu a vysrážení z migrujících fluid za různých teplot a tlaků. Původní minerály jsou postupně rozpouštěny a nahrazovány jinými. Při tom je hornina stále v pevném stavu a nemění svůj objem. To může vést k rozsáhlé přeměně lehce rozpustných hornin, jako jsou vápence nebo dolomity. U usazených hornin hraje důležitou úlohu nízkoteplotní metasomatóza, jako silicifikacie (prokřemenění) nebo hematitizace (srážení oxidů a hydroxidů železa). V magmatických horninách to je například serpentinizace.

Kvarcit

Kvarcit (neboli křemenec) je metamorfovaná hornina, která vzniká regionální metasomatózou - silicifikací jiných hornin jako např. pískovec, slepenec, brekcie nebo vápenec. Kvarcit obsahuje až 95 % křemene, je velmi jemnozrnný až celistvý. U této přeměny dochází k rekrystalizaci zrn křemene, která následně rostou a zaklesávají se do sebe. Podstatné pro vlastnosti kvarcitu je intenzivní prokřemenění – vylouhování nestabilních zrn, vápnitých, jílovitých a křemitých sedimentů. Při prokřemenění dochází ke spojení křemitého pojiva se zrny křemene na místech jejich vzájemného styku. Ke vzniku kvarcitu často dochází i vícenásobným přepracováním během transportu, vícenásobným zvětráváním a opětovným usazením na jiném místě ve více cyklech. Kvarcity mohou obsahovat i řadu příměsí. Díky své značné tvrdosti, odolnosti a mrazuvzdornosti je kvarcit oblíbený ve stavebnictví a vydrží sloužit dlouhé desítky let v interiéru i v exteriéru.


Vypreparované balvany a drobné skalní suky limonitizovaného kvarcitu na kótě Skalky

Limonitizovaný kvarcit u Maršova s charakteristickou mineralizací s oxidy železa, manganu a barytem

Litologicky se jedná o silicifikované brekcie, horniny vzniklé fluidní metasomatózou z ne zcela jasného protolitu – jako nejpravděpodobnější původní hornina se jeví být vápence, které sedimentovaly během devonu na svratecký masiv a byly intenzivně tektonicky a metasomaticky postiženy během variského vrásnění. Tyto silicifikované brekcie nezachovávají prakticky žádné původní charakteristiky, jejich minerální složení zahrnuje křemen jako hlavní složku, vedlejší složkou jsou pak oxi-hydroxidy železa (limonity), keré určují jejich rezavě hnědou až temně červenohnědou barvu, malé množství sericitu (jemná světlá slída) a oxidy manganu. Dnešní reliéf je obrácený než v době jejich vzniku - kvarcity tvoří odolné pahorkovité výšiny (odtud název monandok) na náhorní rovině s převažujícími rozličnými terciérními a kvartérními sedimenty v okolí. Na lokalitě lze na těchto horninách také pozorovat intenzivní selektivní zvětrávání, vytvářející voštinový charakter povrchu jednotlivých balvanů a bloků. Kromě toho jsou dutinky a povrch puklin často vyplňovány hydrotermálně vzniklým kalcitem, křemenem a méně často pak barytem.


Charakteristickým rysem limonitizovaných kvarcitů je obsah dutinek po vyloužených ostrohranných úlomcích vápenců.

Požadavky pro logování (otázky)/Logging requirements:

Pro úspěšné absolvování této earthcache je nutné odeslat všechny odpovědi přes profil a až poté se zalogovat. Nečekejte na odpověď - pokud bude něco špatně, ozvu se vám sám.

  • LR 1 Jaký minerál je základní složkou kvarcitu?/What mineral is a basic component of quartzite?
  • LR 2 Jaký je nejpravděpodobnější zdroj tohoto minerálu, který jste identifikovali v LR1, vezmete-li v úvahu endogenní původ a geologii okolí?/What is the most likely source of this mineral that you have identified in LR1, considering the endogenous origin and geology of the surrounding area?
  • LR 3 Popište jakou barvu mají kvarcitové balvany na výchozích souřadnicích, jaký prvek se podílí na této barvě?/Describe the color of the quartzite boulders at the coordinates, what mineral affects this color?
  • LR 4 Popište vlastními slovy, jak vznikl typický voštinovitý povrch kvarcitů v této lokalitě?/Describe in your own words how a typical honeycomb surface of quartzites originated in this locality?
  • LR 5 Dutinky a povrch puklin jsou často vyplňovány krystalky kalcitu (světle hnědé barvy) nebo křemene (bílé barvy), který typ krystalů v lokalitě převažuje a jak jsou krystaly velké?/Cavities and vugs are often completely covered by calcite crystals (light brown color) or quartz (white color), which type of crystals predominates in the locality and how large are the crystals?
  • LR 6 Uveďte, jakou tvrdost má kvarcit dle Mohsovy stupnice tvrdosti, využijte odpověď na LR1./Indicate the hardness of the quartzite according to the Mohs scale of mineral hardness, use the answer to LR1.
  • LR 7 Selektivním zvětráváním vznikají i velké dutiny, najděte ve vrcholové partii ty největší a změřte průměr (viz fotohint)./Selective weathering creates also large cavities, find the largest one in the top part and measure its diameter (see photohint).
  • LR 8 Ve vrcholové partii se nachází malé skalní okno, změřte jeho šířku./There is a small rock window in the top part, measure its width.
  • LR 9 Přiložte fotografii skalního útvaru nebo detailu, který vás zaujal. Pokud pořídíte navíc druhé foto s Vámi na výchozích souřadnicích, budu méně náročný při posuzování vašich odpovědí./Attach a photograph of a rock formation or detail that you found interesting. If you take a second photo with you at the initial coordinates, I will be less rigorous when assess your answers.

Literatura a zdroje:
Česká geologická služba: Mapová aplikace. Geologická mapa 1:50 000, Maršov-Lažánky
PATOČKA, M. - LEICHMANN, J.: Limonitizované kvarcity s Fe-Mn-Ba-Co zrudněním ve svratecké klenbě moravika jižně od Maršova u Tišnova. Acta Mus. Moraviae, Sci. Geol. 2013, XCVIII, č. 2, s. 115–140.
KUBALÍKOVÁ, L.: Skalky - silicifikované brekcie u Maršova. Databáze významných geologických lokalit: 3456 [online]. Praha: Česká geologická služba, 1998 [cit. 2019-10-20].
MEJZLÍK, Z. Kolem Veverské Bítýšky. Regionální listy 106 s., OPS Brno - venkov, 1970.

Additional Hints (No hints available.)