Skip to content

reka Luznice (TA) - viadukt Traditional Cache

Hidden : 8/15/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dalsi most do serie, tentokrat zeleznicni - viadukt. Ocelovy, dvouobloukovy s poloparabolickym pulkruhem smerem dolu prekonava siroke udoli reky Luznice v Tabore na prvni elektrifikovane zeleznicni trati v tehdejsim Rakousku - Uhersku. Byl postaven v roce 1903. Po odcizeni logooku číslo 9 ma kes k 9.3.2024 nove mistecko a hint. Logbook číslo 10.
V kesce se mohou vyskytovat "Geo-vizitky". Na pamatku si muzete jednu vzit.

Reka Luznice: cislo hydrologickeho poradi: 1-07-01-001

Prameni na rakouske strane Novohradskych hor ve vysi 990 m.n.m., 1,5 km sz. od Karlstift pod nazvem Lainsitz. Ma i cesky pramen u hranicniho prechodu Pohori na Sumave - Karlstift.
Od pramene tece severnim smerem do Cech, ale po nekolika km se vraci zpet do Rakouska. Proteka uzemim Vitorazka, aby opet mohla tec v Jiznich Cechach. U Krabonose, s. Ceske Velenice prekonava statni hranici. Tece severnim az severozapadnim smerem, a vteka do Trebonske panve, kde je napojena na soustavu rybniku.

V Trebonske panve je Luznice v prevazne casti sveho toku typicka nizinna reka s malym spadem a mirnym proudem. Pred jezem Pilar nedaleko Majdaleny odbocuje z reciste umele koryto tzv. Zlata stoka, kterou v 16. stoleti vybudoval S. Netolicky k napajeni soustavy rybniku. Pod Majdalenou se koryto Luznice deli na Starou a Novou reku. Stara reka je puvodni, meandrujici reciste, ktere napaji nas nejvetsi rybnik Rozmberk. Nova reka je naopak umelym kanalem o delce 13,5 km s primymi useky. Tok odvadi povodnovou vodu mimo rybnik Rozmberk do reky Nezarky. Luznice u Veseli nad Luznici meandruje piscitym korytem plnym zakrut a slepych ramen. U Sobeslavi priteka do Taborske pohorkatiny a u Sezimova Usti se zacina udoli prohlubovat.
U Tabora ostrym oblokem se staci k jihozapadu, spad reky se zvetsuje, v koryte pribyvaji kameny. Zalesnene Udoli se prohlubuje, s misty strmymi skalnymi stenami.
U Bechyne se reka otevira a posledni kilometry reka proteka otevrenou lucnatou krajinou. Svou pout konci ve vzdute hladine prehradni nadrze Korensko na Vltave na r.km 202,2 v nadmorske vysce 354 m.n.m.

Krizikova elektricka draha - ELINKA

Jiz od sklonku 19.stoleti usilovali Bechynsti o zeleznicni spojeni mesta s Taborem s eventuelni moznosti do Tyna nad Vltavou a Vodnan. V cele "Druzstva bechynske drahy" stanul starosta mesta MUDr. Hynek Daniel. V roce 1896 rozhodl snem Kralovstvi Ceskeho o stavbe drahy z Tabora do Bechyne. Priblizne ve stejne dobe podnika sve pokusy s elektrickym pohonem na zeleznici "cesky Edison" Frantisek Krizik, ktery vytrvale a presvedcuje o vyhodach moderni elektricke dopravy. A tak po spolecnem usili druzstva a firmy Krizik bylo 29.12.1900 udeleno povoleni k vypracovani projektu pro elektricky pohon. Slozita jednani "Druzstva bechynske drahy" byla dne 19.4.1902 korunovana udelenim koncese na stavbu drahy s elektrickym pohonem Tabor - Bechyne.


Stavba byla dokoncena presne v terminu a prvni zkusebni jizda se uskutecnila 1.6.1903. Prvni elektrifikovana draha tehdejsiho Rakousko-Uherska byla na svete. Prvni jizda se uskutecnila 22.6.1903. Elektricke vozy vyrobila Krizikova tovarna, osobni vozy byly vyrobeny v tehdejsi Ringhofferove tovarne (Tatra). Trat prekonnava mezi Taborem a Bechyni znacny vyskovy rozdil, nejvyssi stoupani je 41 promile. F. Krizik si ji prave z toho duvodu vybral k elektrifikaci, aby dokazal, ze elektrina pouzita k pohonu vlaku dokaze zdolat i takove prekazky.


Myslenka na prodlouzeni teto trati do Tyna nad Vltavou a Vodnan jiz realizovana nebyla. Az do roku 1928 koncila trat na levem brehu Luznice v dnesnim prostoru "stareho nadrazi". Spolu s otevrenim noveho mostu pres Luznici v Bechyni ( Most Duha) v roce 1928 byla trat prodlouzena az do dnesniho nadrazi v Bechyni, tj z puvodnich 23 km na 24 km delky trate. Na trati bylo vybudovano 5 stanic: Tabor, Slapy, Malsice, Sudomerice a Bechyne a 6 zastávek: v Horkach, Cenkove, Trebelicich, Vsechlapech-Dudove, Smolci a Bezerovicich. Denne tudy projelo 8 vlaku.


Pro napajeni trati konstrukteri Krizik, List a Rosa zvolili trivodicovy system 2x700 V stejnosmernych, kde strednim vodicem byla kolejnice. Timto resenim se Krizik vyhnul argumentum verejnosti, ze vysoke napeti muze byt zdrojem nebezpecnych urazu. Trolejove vodice byly zaveseny na drevenych branach a cela trat byla napajena jednosmerne z elektrarny v Tabore. Vyrobu elektricke energie zajistovala tri dynama, ktera byla pohanena parnimi stroji.


V soucasné dobe byvaji poradany tzv. "Nostalgicke jizdy", pri nichz se cestujici vezou v historickych vagonech tazenych puvodnim elektrickym vozem.

Vystavba viaduktu

Stavba mostu zacala bezprostredne po zahajeni stavby trati (duben 1902) firmou J. Kubicek a spol.. Stavebni prace byly dokonceny v listopadu 1902. Montaz ocelove konstrukce mostu provedla firma Mostarna bratri Prasilu z Prahy-Libne. Stavebni kamen na pilire byl ziskavany z lomu podel reky Luznice pod mestskou casti Tabor - Klokoty. Po 14 mesicich byla stavba skoncena. 1.6 1903 probehla zatezova zkouska a 21.6 1903 byl oficialne zahajen provoz na trati.

Typ mostu: ocelovy, prihradovy, nitovany, dvouobloukovy jednokolejny most s horni mostovkou.
Konstrukce mostu: delka mostu: 174 m, sirka mostu: 5,5 m, vyska mostu nad hladinou: 20 m, Prvni oblouk smerem k Taboru je dlouhy 36 m, druhy pak 60 m. Oba oblouky maji poloparabolicky tvar (pulkruh smerem dolu). Vyklenuty oblouku je mimoradne vetsi nez u podobneho mostu ve Velkem Mezirici. Na obou brezich ma podperne pilire ve vzdalenosti 14 - 15 m.


Keska se nachazi v odpocinkove zone mesta Tabor. Pri vyzvedavani prosim OPATRNE! Dik.
Cache is situated in recreation area. Get at it carefully, please.

Dalsi z historickych mostu do serie "Co vodni tok, to most".
Set historical bridges "Every stream have a bridges"
- publikovano 7.4.2011 GC2QGRN Tismesnicky potok (TA)-kamenny most
- publikovano 19.4.2011 GC2RYBK Kosinsky potok (NA) - petimosti
- publikovano 22.5.2011 GC2VH8E Kozsky potok (SU) - kamenny most
- publikovano 3.7.2011 GC2YRNB reka Luznice (DO) - vykoupany most
- publikovano 16.8.2011 GC31J58 reka Luznice (TA) - viadukt
- publikovano 30.10.2011 GC36B6Q Rastsky potok (DR) - mrtvy most
- publikovano 6.12.2011 GC38488 reka Luznice (KL) - lavka

Zdroj: Fotoatelier Sechtl a Vosecek, Podrobnosti o provozovani Elinky, Mesto Bechyne a Elinka

Additional Hints (Decrypt)

i gehuyíxh, cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)