Skip to content

Pilot Frantisek Vancl Mystery Cache

This cache has been archived.

r.e.c.: Kešku již delší dobu nikdo nenavštívil.

More
Hidden : 05/19/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


plk. i.m. František VANCL, DFC
(19.2.1911 – 7.7.1974 ?)

Narodil se 19. února 1911 v Košťálově u Semil. Vystudoval Vyšší průmyslovou textilní školu a v roce 1933 nastoupil dráhu vojáka z povolání příchodem do záložní důstojnické školy pro pěchotu v Čáslavi. Odtud po roce přešel do leteckého oddělení Vojenské akademie v Prostějově, kde absolvoval letecký kurz pro pozorovatele.

Po obsazení zbytku Československa nacisty (15. března 1939) přešel dne 28. května 1939 státní hranice do Polska a po přesunu do Francie musel vstoupit do cizinecké legie v Alžírsku (Sidi-bel-Abbés), protože před vypuknutím 2. sv. války nebylo možné, aby byli Čechoslováci zařazeni do francouzského letectva. Po vypuknutí 2. světové války Francie splnila slib, že v případě války budou Čechoslováci zbaveni závazku v cizinecké legii a bude jim umožněno bojovat proti Němcům. František Vancl prodělal základní výcvik na letoun Morane Saulnier MS-406 v Oranu (severní Afrika) a následně je zařazen do svazku Groupe de Chasse I/7 (GC I/7), která operovala na těchto letounech v Sýrii. Nejspíš to nebylo zařazení, o kterém snil, protože v Sýrii nebylo proti komu bojovat. Po kapitulaci Francie (17. června 1940) se snažil spolu s dalšími 6 Čechy, zařazenými u této jednotky, dostat k britským jednotkám v Palestině, aby mohl pokračovat v boji. Velitel GC I/7 Cne. Jean Tulasne (pozdější slavný velitel letecké jednotky svobodných Francouzů Normandie-Niemen bojující na východní frontě) jim umožnil, na svoji odpovědnost, odjezd, neboť Čs. vojákům hrozila internace. Do Palestiny se nakonec dostali za lehce dramatických okolností na Syrsko-Palestinské hranici.


Morane Saulnier MS-406

Přes Palestinu a Egypt František Vancl pokračoval do Velké Británie, kde byl v listopadu 1940 přijat do řad Royal Air Force (RAF) v hodnosti Pilot Officer (poručík) a bylo mu přiděleno číslo 87628. V březnu 1941 začal létat na strojích Proctor u 2. Signal School v Yatesbury, odkud odešel 16. června 1941 do stíhacího kurzu u 55. OTU, kde se přeškolil na stroj Hawker Hurricane. V srpnu 1941 začal létat u nově vzniklé 313. československé stíhací perutě, která byla již od počátku vyzbrojena letouny Supermarine Spitfire Mk. I a II. Přeškolení z Hurricanu na Spitfire nebyl pro zkušeného pilota žádný problém a tak se mohl konečně zapojit do bojů proti Luftwaffe.

Ve vzdušných bojích 27. března 1942 poškodil německou stíhačku Messerschmitt Bf-109 a o den později pravděpodobně sestřelil stíhačku Focke-Wulf Fw 190. 24. května 1942 opouští ve funkci velitele A letky s hodností Flight Lieutenant (kapitán) 313. peruť a nastupuje ke 129. stíhací peruti do Westhampnettu, kde 20. června 1942 sestřeluje Fw 190. 31. července 1942 je opět převelen a to ke slavné 111. stíhací peruti do Kenley a účastní se s ní 19. srpna 1942 operace „Jubilee“ (zkušební vylodění u francouzského města Dieppe). Při této akci v 9,40 hodin poškodil bombardér Dornier Do-217. Koncem srpna se opět stěhuje a to k 611. stíhací peruti do Redhillu. Tato jednotka je jako jedna z prvních vyzbrojena moderními Spitfiry Mk.IX. Dne 6. září 1942 pravděpodobně sestřelil Fw 190 a dne 4. prosince 1942 stejný typ letounu poškodil. Dne 22. listopadu 1942 mu byl za vynikající službu udělen Záslužný letecký kříž (Distinguished Flying Cross – DFC).


Supermarine "Spitfire" Mk.IX

V lednu 1943 je František Vancl odvolán na Inspektorát československého letectva, který jej v únoru 1943 vyslal spolu se S/Ldr. Františkem Weberem na severoafrické bojiště, aby u zdejších stíhacích jednotek sbíral zkušenosti. Po návratu z Afriky byl odeslán k 312. čs. stíhací peruti, jejímž velitelem byl od 1. listopadu 1943 do 15. května 1944 (hodnost Squadron Leader - major). Vedl její přezbrojení v rámci příprav na vylodění spojenců (operace „Overlord“, známější pod populárním označením "Den-D") ze Spitfirů Mk.Vb a MK.Vc na moderní Spitfiry Mk.IX. V polovině května 1944 svoji bojovou činnost ukončil. Byl odvolán zpět k Inspektorátu čs. letectva a působil jako styčný důstojník při velitelství 11. stíhací skupiny RAF. Od března 1945 byl zařazen v 1. kurzu létání s novou a kořistní technikou u Výzkumného stíhacího střediska v Tangmere.

Po návratu do vlasti pokračoval ve službě u letectva, kde zastával funkci velitele 1. letecké divize v Praze. Po únoru 1948 odešel opět za hranice. Ve Velké Británii vstoupil zpět do RAF. Zemřel v exilu pravděpodobně 7. července 1974 (někdy se uvádí i rok 1975). Kromě britského Záslužného leteckého kříže byl nositelem mj. i pěti Čs. válečných křížů 1939 a Francouzského válečného kříze.

Použitá literatura:
Jiří Rajlich - NA NEBI SLADKÉ FRANCIE
Jiří Rajlich - NA NEBI HRDÉHO ALBIONU 1. - 6.
Ladislav Sitenský, Zdeněk Hurt - STÍHAČI
Jiří Rajlich, Jiří Sehnal – STÍHAČI NAD KANÁLEM

KE KEŠCE SAMOTNÉ

Jedná se o velmi snadnou mysterku. Na souřadnicích na vás čeká schránka s popisem, jak postupovat dál. Pro otevření FINÁLNÍ schránky použijte HINT - normální zámek jsem nahradil zámkem s číselným kódem. Doporučuji přístup od louky ze severu, ale i z jihu se dá jít skoro za šipkou. Pokud půjdete po louce, buďte ohleduplní a neničte zbytečně místnímu zemědělci úrodu. Vše ukládejte zpět na své místo. A buďte přiměřeně opatrní, sem tam tudy někdo projde.
Pokud vyjdete od kešky na louku severo-východním směrem, naskytne se vám téměř letecký pohled na Košťálov (ale o tom pojednává jiná keška). Popojdete-li o něco výše uvidíte krásně i dominantní hory tohoto kraje. Přímo před sebou vrch Tábor (678 m) s rozhlednou na vrcholu a více vlevo hrad Kumburk (642 m) – poměrně zachovalá zřícenina. Obě místa doporučuji navštívit. Budete-li pozorní, uvidíte i nesměle vykukující Bradlec (520 m), kde se nalézají rozvaliny stejnojmenného hradu. Vrch se nalézá těsně vlevo od Tábora.

THE CACHE

It is very easy mysterious cache. At coordinates awaits key box and describing how to proceed. Keep everything back into place. A reasonably be careful here and there someone passes through here.

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr: dhrephf Svany: 192

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)