Skip to content

Panoramatic spoiler cache No 4 - BREZOVIK Traditional Cache

Hidden : 7/14/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš vás zavede na krásnou vyhlídku na obec Březovík a kopce vojenského újezdu (nejvyšší Chlum). V době založení to zde vypadalo zcela jinak, keš byla schována pod listy černého bezu a celkem snadno přístupná. Po vykácení je tu v době vegetace dosti kopřiv a jiné nepříjemné vegetace, tak se na to připravte...

 

Panoramatic spoiler cache No 4 - BŘEZOVÍK


Br letecky

Chci vás zavést do míst mého nejútlejšího mládí, v tomto kraji jsem trávil od narození téměř každý víkend a velkou část prázdnin. Kopce, lesy, rybníčky, čistý vzduch, malý provoz, vojenský újezd za humny a několik stejně starých dětí z okolních chalup skýtalo nemálo dobrodružství pro hlouček kluků...

 

sekaci

Sekání trávy v Březovíku (cca v letech 1983-85) - jsem tam dokonce i já ;-). Zajímavostí je, že sekání kopřiv kolem školy a části návsi se zůčastnili téměř výhradně chalupáři, místním to bylo jedno... Náves občas posíkli traktorem zemědělci.

 

Od místa keše je pěkný rozhled na krajinu, kde lze před vámi vidět jak samotnou obec Březovík, tak Březovický rybník (jež je již vojenský), kravín, vojenskou pozorovací věž (s kasárnami), vlevo od ní je tankové cvičiště, za ním vlevo je Velký Plešný (1066 m.n.m.) a Malý (vpravo s “lysinou” - 881 m.n.m.), nejvyšší kopec vzadu je Chlum (1191 m.n.m.). Veškerá krajina za obcí a rybníkem již patří do Vojenského újezdu Boletice a je tam obecně zakázaný vstup. Přesto se tam dá dostat buď po zelené turistické, která vede kousek za hranicemi újezdu, po cyklostezce (přes Třebovice na Tisovku), po níž se smí jezdit - ale asi jen o víkendech, neověřoval jsem, nebo na povolení od vojáků. Po revoluci se prostor dlouhá léta nepoužíval prakticky vůbec (až později pro pár cvičení do roka v kooperaci se zahraničními vojsky), tak jsem toho tehdy často využíval a velkou část tankové střelnice až po Ondřejov jsem měl prozkoumanou, včetně všech tří vrchů.

 


Pár informací o obci:

Březovík (německy Oxbrunn nebo Ochsbrunn) je malá vesnice, část obce Ktiš v okrese Prachatice. Nachází se asi 3 km na jihovýchod od Ktiše. Je zde evidováno 21 adres (2009). Trvale zde žije 56 obyvatel (2001). V roce 1921 zde bylo 29 domů a žili zde 202 obyvatelé, všichni německé národnosti. Březovík leží v katastrálním území Dobročkov o výměře 9,73 km2.


V Ottově slovníku naučném se můžete dočíst:

Březovík (něm. Ochsbrunn), ves v Čechách, hejtm. a býv. panství Krumlov, okres Chvalšiny (6,5 km sev.-záp.), fara Ktíš, pošta Smědeč Velký, 2 mlýny; 31 d., 204 ob. něm. (1880). ((ještě jsem našel údaj z r. 1864, kde se psalo o 29 domech a 233 obyvatelích))


Z toho plyne, že obec přišla za 100 let o 10 domů a ¾ obyvatel, značně až po roce 1952, jak dokazují snímky níže. Lze vidět i zmenšení statků, povětšinou zbouráním hospodářských částí.. (další snímky v odkazu na konci listingu).

            

 

 

      letecky 52  letecky 2008      

Letecké / družicové snímky z roku 1952 a 2008


První zmínka o obci se datuje k roku 1310, ale ves je pravděpodobně o 30 let starší. Ves byla založena klášterem Svatá (Zlatá) Koruna spolu s farou ve Ktiši a další obcemi. Tehdy byla obec zařazena pod rychtu Chvalšiny.

K Březovíku patřily i dva mlýny, oba patřící Rožmberkům a pronajímaným mlynářům na 2-3 roky, starší z 15. století býval přímo na hrázi rybníka (Oxbrunnmühl), část mladšího z konce 16. st. je dosud zachována ve stavení pod obcí naproti kravínu (nad rybníkem - Wankamühl). Zajímavostí z té doby je spor o vodu, která se přiváděla k mlýnům náhonem z Křemežského potoka (až od dnešní ktišské pily), kdy bylo nakonec dohodnuto, že 2 díly vody půjdou na českou stranu (do Březovíku a dál k Chvalšinám, kde byly další mlýny) a 4 díly na německou (k Brlohu). Náhon byl v 50. letech zahrnut a všechna voda tak teče do Křemže, kde se u zříc. Dívčí kamen vlévá do Vltavy.

Ves jako taková patří pod Dobročkov, ačkoliv Březovík měl vždycky více obyvatel. Dlouhá léta byl Obecní úřad i vedení MNV právě v Březovíku.

 

planek

 

Já pamatuji až na dobu 80. let. Vesnicí často projížděly tatrovky a vejtřasky s vojáky a návěsy s tanky, těžké střelby z lesů a nálety vrtulníků, stejně jako vysoko vztyčené prsty našich rodičů, abychom tam nikdy nelezli. Stejně jsme párkrát s bušením v srdci aspoň nahlédli..

Velkým zážitkem byla také pojízdná prodejna potravin, jezdila tuším v úterý a v sobotu a ve čtvrtek nebo v pátek pojízdná masna. Ta fronta lidí na zastávce pod kapličkou na návsi a přijíždějící červenožlutý předělaný autobus Š706 (pokud se pamatuji)...

Obec byla v té době z půlky chalupářská (a dodnes je), jen v několika domech na jihovýchodní straně bydleli místní a v bytovce dodnes bydlí několik rómských rodin, jež všichni pracovali v místním kravíně. Jak dnes, nevím. V jednom z domků bydlela dokonce jedna “neodsunutá” Němka, všichni si z ní dělali srandu, protože neuměla pořádně česky. Moji rodiče zde koupili obytnou část statku se dvěma podlažími (ložnice, kuchyň, obývací místnost, černá kuchyň, patro s 1 místností a prostorou na sušení sena), půdou a kolnou, vybydlenou stavbu po tehdy ještě cikánech za bratru 11 tisíc Kčs někdy v 70. letech. Zbytek statku stále však zůstával v provozu (byl zde prasečák a jáma s močůvkou byla přímo u zápraží domu), naštěstí ne na dlouho. Po revoluci se na místo přijeli podívat i potomci původních majitelů z Německa, jež byli po válce odsunuti. Aspoň se podívali, kde jejich otec a děd zanechal svůj podpis na trámu krovu a zavzpomínali na dětství. Kupodivu to nechtěli navrátit v restituci...

 

skola

Budova bývalé školy, dnes hospody

Obci vévodí budova školy. Ta byla postavena r. 1902 a fungovala do 29.6.1961, kdy byl ukončen školní rok. Tou dobou školu navštěvovalo 22 dětí od 1. do 4. třídy z okolních obcí. Poté byl veškerý inventář převeden do Chvalšin. Ve škole byla současně malá knihovna (z dospělých sem docházelo asi 8 lidí), konaly se zde schůze a veškerá kultura obce, po určitý čas fungovala i jako hostinec. Kolem počátku 90. let ji koupil soukromý vlastník jako vymlácenou zbořeninu a zbudoval v ní hospodu, kde i bydlí. K tomu zabrali i betonovou hasičskou nádrž, dnes sotva rozpoznatelnou za zarostlým plotem. Nu a pod kaštanem malá kaplička, která ještě za socíku měla aspoň dveře a nějakou výzdobu... Podařilo se mi zjistit, že letos (2013) by mělo jít na opravu kapličky 50 000,- Kč z dotačních programů, tak uvidíme :).

 

kaplicka

Kaplička pod kaštanem

 

JV klet

Pohled na jichovýchod, v pozadí dominanta kraje - vrch Kleť

 

ENG: This cache is paid to the village Březovík with nice views to countryside. Březovík is founded before year 1310 by monastery in Zlatá Koruna. Several centuries lived together German and Czechs but after the World War II. Germans were "displaced" and after cca 20 years their houses were sold to czechs cottagers. All country behind the village is military area so do not try to get there.

 

The cache you can find with help of pictures below. Leave your car at recommended parking lot. Cyclist can ride to the place. Thanks for visiting ;).

 

 

Ke keši:

Vozidlo nechte zaparkované na doporučeném místě (cyklisté mohou dojet až na místo) a vydejte se přes silnici dál po cestě až ke krabičce. Ta je schována v zídce za asi metr vysokým placákem na stojato - viz foto, zídku nerozebírejte.

 

 

Panorama od parkoviste

Panorama u parkoviště

Pano od kese

Panorama od keše

Pano ves

Panorama Březovíku od keše

 

 

 


pano 360
360° panorama

spoiler

Spoiler - za tímto kamenem je keš // The cache is behind this stone

 

Více obrázků v galerii

 

 

Odkazy:

 

Březovík - Wiki

Spolek pro zachování historie a tradic Bartoloměj - Ktiš

Tamtéž - historická fotogalerie obce a okolí - zajímé jsou školní snímky, kdy žádné z dětí nemá boty ;).

Původ názvu obce (německy)

Další info


Perfektní mapa s leteckým snímkováním republiky z r. 1952 s proměnlivým pojezdem pro srovnání se současným stavem - povšimněte si stavu obcí Třebovice, Sádlno nebo Rovence (kde je také keš), a dále obcí v tankové střelnici Vitěšovice, Vražice, Pražačka, Ondřejov tehdy a dnes. Všechny tyto obce a mnohé další padly za oběť vojenskému cvičišti.. Můžete se i podívat na místo parkingu, kde jste to vlastně stáli :).
 

Additional Hints (Decrypt)

Mn iryxýz anfgbwngb fgbwvpvz xnzrarz i mvqpr h prfgl - ivm fcbvyre sbgb // Oruvaq gur ovt fgbar - frr fcbvyre cubgb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)