Skip to content

Babia Góra W poszukiwaniu grodziska etap 3 Mystery Cache

Hidden : 9/28/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Wpółrzędne błędne! Musisz się wysilić w domu i w terenie, aby poznać miejsce ukrycia:)

Ta skrytka jest ostatnim etapem zagadkowego multi Babia Góra W poszukiwaniu grodziska, każda skrytka to kolejny logbook. Aby poznać współrzędne musisz wykonać poniższe zadanie i zaliczyć etap 2:
Babia Góra W poszukiwaniu grodziska etap 1
Babia Góra W poszukiwaniu grodziska etap 2


Pewnego dnia znaleźliśmy na mapie Babią Górę, na której oznaczono grodzisko, więc postanowiliśmy wybrać się na jej szczyt. Po zdobyciu szczytu, oznaczonego słupkiem pomiarowym 2691, o wysokości 680 m.n.p.m. wróciliśmy do domu, aby dowiedzieć się, że coś jest nie tak... Mianowicie, dwie kolejne mapy wskazały inne miejsca, a w książce napisano, że grodzisko znajdowało się na Babiej Górze o wys. 446 m.n.p.m. Dalsze poszukiwania w internecie nie rozwiązały zagadki, więc kilka książek i weekendów później – 3 szczyty... Zapraszamy na wycieczkę po najdalej wysuniętej odnodze Gorców.

Skrytka: mały pojemnik, coś na wymianę, logbook, ołówek, podpowiedź do Babia Góra W poszukiwaniu grodziska etap 3

Pasmo Gorca – jest to długie, biegnące na wschód od Turbacza pasmo górskie, charakteryzujące się długim, wielokilometrowej długości kopulastym grzbietem, którego wysokość w żadnym miejscu nie schodzi poniżej 1000 m n.p.m. W grzbiecie tym wyróżnia się kilka szczytów; w kierunku od Turbacza (1315 m) na wschód są to: Kiczora (1284 m), Jaworzyna Kamienicka (1288 m), Przysłop (1187 m), Gorc (1228 m). Od północnej stromy niemal całkowicie zalesione zbocza tego pasma stromo opadają do doliny potoku Kamienica Gorczańska, po południowej zaś stronie odchodzi kilka bocznych grzbietów, pomiędzy którymi znajdują się głębokie kotliny potoków Łopuszanka, Chłapkowy Potok, Furcówka, Potok Forędówki, Jaszcze, Jamne, Potok Gorcowy, stanowiących lewobrzeżne dopływy Ochotnicy.

Gorce zbudowane są utworów fliszowych.
Flisz – zespół skał terygenicznych cechujący się wielokrotną cyklicznością.
Flisz powstaje na skutek schodzenia po skłonie kontynentalnym podwodnych prądów zawiesinowych i osuwisk i segregowania grawitacyjnego ziarn w czasie tego transportu. Prawie zawsze flisz tworzył się w głębokim basenie morskim, u podnóża stoku kontynentalnego, ale znane są też sekwencje fliszowe w głębokich jeziorach.

W Gorcach dobrze rozwinięta jest sieć źródeł i cieków wodnych. Potoki biorące tam początek znajdują się w dorzeczu Raby i Dunajca. Do najdłuższych potoków w Gorcach zalicza się: Kamienicę (33 km), Ochotnicę (22km) i Porębiankę (13 km).
Potok – niewielki ciek wodny o wartkim nurcie, płynący w terenie o znacznych deniwelacjach. Jest wodą płynącą, zwykle w korycie wyerodowanym w skałach. Charakteryzują go duże spadki zwierciadła wody i burzliwy nurt. W Polsce potokami nazywane są przeważnie cieki płynące w górach i na wyżynach. Podłoże w potokach wysokogórskich stanowią lite skały, niżej głazy, następnie kamienie przemieszane ze żwirem, a jeszcze niżej żwir i wreszcie piasek i muł.

Klimat w Gorcach ma typowo górski charakter. Częsta jest tu ciepła i długa jesień, oraz stosunkowo późna i chłodna wiosna. Jedną z cech lokalnego klimatu są znaczne dzienne i roczne amplitudy temperatur. Osobliwością są również inwersje temperatur w okresie jesieni i zimy, kiedy spływające z gór zimne i wilgotne powietrze zalega w dolinach tworząc „morze mgieł”. W okresie wczesnej wiosny i jesienią częsty jest wiatr halny.
Wiatr halny – wiatr typu fenowego, wiejący w południowej Polsce, w Karpatach i Sudetach. Najgwałtowniejsze wiatry tego typu wieją na Podhalu, gdzie opadają ze szczytów Tatr. Jest to ciepły, suchy i porywisty wiatr, wiejący ku dolinom. Niekiedy przynosi znaczne zniszczenia: zrywa dachy, niszczy lasy (tworząc wiatrołomy). Może mieć wpływ na samopoczucie (bezsenność, bóle głowy itp.). Wiatr halny dociera m.in. do Krakowa oraz miast aglomeracji górnośląskiej.

Gorczański Park Narodowy utworzono w 1981 r. Park obejmuje centralną i północno-wschodnią część Gorców, zajmuje ok. 7 tys. ha. Od 1997 r. otacza go strefa ochronna – otulina, o powierzchni 16 647 ha. Cały teren Parku leży w województwie małopolskim. Symbolem GPN jest salamandra plamista.
Salamandra plamista – płaz z rodziny salamandrowatych. Gatunek chroniony. Salamandra plamista osiąga długość 20-25 cm, maksymalnie 32 cm. Z boku jej głowy znajdują się gruczoły przyuszne, wydzielają one gęsty jad który drażni śluzówkę jamy gębowej napastnika, nie szkodliwy dla człowieka. Salamandra jest jaskrawo ubarwiona. Wierzch jej ciała jest czarny i błyszczący, pokrywają go żółte lub pomarańczowe plamki. Ubarwienie Salamandry plamistej jest ogromne. Nigdy nie spotka się dwóch salamander które mają identyczne kształty plam. Jad oraz ubarwienie, są środkiem obronnym przez drapieżnikiem. Łapy salamandry są stosunkowo krótkie i krótko palczaste nogi przystosowane to trybu naziemnego. Ubarwienie samca i samicy jest takie same.

Zadanie:

N: A.CDEFG
E: H.JKLMN

Przeczytaj powyższe informacje i odpowiedz na pytania:

  1. Jeśli chcesz odnaleźć C wpisz ilość liter brakującego słowa: _____ to z niego zbudowane są Gorce.
  2. W Gorcach od czasu do czasu wieje ciepły, suchy, porywisty wiatr. D to ilość liter jego nazwy.
  3. GPN otacza otulina, o powierzchni 166(_ _ + 2 = A) ha
  4. Salamandra plamista osiąga długość od H do 25 cm.
  5. Do najdłuższych potoków w Gorcach zalicza się potok o długości 33 km, zaczyna się na K i K to ilość liter jego nazwy.
  6. GPN powstał w 198(_ = F).
  7. Gorc ma ponad tysiąc metrów nad poziom morza, jedna cyfra dwukrotnie się powtarza i jest nią G.
  8. Szukasz E podstaw 4
  9. Masz już FG? Szukając LM pomyśl strategicznie lub podstaw pod nie pierwsze dwie cyfry wysokości Kiczory.
  10. Pozostały J oraz N, podstaw to, co znalazłeś w skrytce etapu 2, a poznasz pełne współrzędne.

Additional Hints (Decrypt)

oembml

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)