Skip to content

053 -Wrzosowa GeoTrasa Rowerowa -Wydmy śródlądowe EarthCache

Hidden : 8/18/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Wydma - piaszczyste wzniesienie o asymetrycznych stokach, usypane przez wiatr.

Powstawanie wydmy jest ściśle związane z transportem materiału piaszczystego. Może tworzyć ją  piasek pędzony wiatrem blisko powierzchni lub wleczony po powierzchni i zatrzymany przez różnego typu przeszkody, jak nierówność gruntu, głazy czy zarośla.


Wydmy śródlądowe Polski są to zwykle tzw. wydmy paraboliczne, a także wały wydmowe, wydmy gwiaździste i nieregularne. Charakterystyczne dla tego rodzaju wydm jest fakt, że przeważnie występują grupami, ostatecznie łącząc się z sobą. W niektórych okolicach tworzą one całe łańcuchy, przy czym ich łuki wybiegają czasem z jednego podłużnego wału, powstałego przez połączenie się z jednej strony ramion poszczególnych wydm.

Wydmy cechują się asymetrycznością zboczy, strona dowietrzna (po której toczy się piasek do góry pod wpływem siły wiatru) jest łagodniej nachylona niż zawietrzna (po której piasek przewiany przez grzbiet wydmy osypuje się swobodnie). Wyróżnia się dwa podstawowe typy wydm:

  1. barchany - wydmy w kształcie asymetrycznych rogalików, zwróconych wypukłą stroną w kierunku wiatru, a końcami w stronę przeciwną. Barchany powstają w obszarach suchych, pustynnych i  pozbawionych roślinności;
  2. wydmy paraboliczne - o kształcie odwrotnym w stosunku do barchanu, z ramionami zwróconymi w  kierunku wiatru, powstające w klimacie wilgotniejszym, gdzie końce wydmy są powstrzymywane przez roślinność, a środek wydmy przesuwa się bardziej swobodnie.

Barchany lub rzadziej wydmy paraboliczne, łączące się ze sobą ramionami i tworzące długie łańcuchy, prostopadłe do kierunku wiatru, noszą nazwę wydm poprzecznych.

Ich przeciwieństwem są wydmy podłużne o przebiegu zgodnym z dominującym kierunkiem wiatrów, powstające ze złączonych ze sobą, "doganiających się" barchanów. Wydmy podłużne ciągną się niekiedy na przestrzeni setek kilometrów, tworząc nieprzerwane, równoległe do siebie wały wydmowe.

Wydmy są formą rzeźby powszechną dla obszarów pustyń piaszczystych, występują też jednak w klimacie umiarkowanym wilgotnym, gdzie nie mają charakteru wydm wędrujących, lecz są utrwalone przez roślinność.

Wydmy śródlądowe choć charakterystyczne dla równin Polski środkowej, rozległymi zespołami  występują także m.in. w Kotlinie Sandomierskiej, Puszczy Kampinoskiej, Mazowieckim Parku Krajobrazowym, na Równinie Wkrzańskiej, w Borach Dolnośląskich, w Puszczy Bydgoskiej oraz na międzyrzeczu warciańsko-noteckim.

Powstały one w większości po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia z piasków sandrów i teras akumulacyjnych. Są to formy pochodzenia eolicznego, tzn. utworzone na skutek działalności wiatru.

Na terenie Borów Dolnośląskich (Pustyni Borów Dolnośląskich) zaobserwować można  obszary śródlądowych wydm o zróżnicowanej genezie. Największe powierzchnie zajmują one na terenie czynnego poligonu wojskowego Żagań - Świętoszów (Pustynia Strachowska), a także w granicach Przemkowskiego Parku Krajobrazowego (Pustynia Kozłowska) – którego najwyższy punkt stanowi wydma koło miejscowości Wilkocin (Góra Pasternik  187,4 m n.p.m.).  Na tym obszarze wyróżnić można zarysowujące się pola wydmowe o kształtach zbliżonych do elipsy, ściętej od strony zachodniej. Przedstawiają one dzisiaj na ogół formy zamarłe, najczęściej pokryte lasem sosnowym lub, choć rzadziej - wrzosowiskami.

Twoje zadanie do wykonania:

1 – z jakiego materiału wykonana jest droga na której stoisz? Dlaczego właśnie z takiego materiału? Co to ma wspólnego z właściwościami fizycznymi piasku?

2 – jakiej wielkości jest wydma, którą widać z drogi?

3 – jakiej wielkości są ziarna piasku?

4 – kiedy powstały wydmy śródlądowe?

5 – ile metrów npm ma najwyższa wydma koło Wilkocina i jaką ma nazwę?

Odpowiedzi proszę przysyłać poprzez formularz kontaktowy w moim profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu zalogować znalezienie. Dam znać, jeśli nadesłane odpowiedzi będą niepoprawne. Logi osób, które nie przysłały odpowiedzi, będą kasowane.

 

 

 

 


 

Wrzosowa GeoTrasa Rowerowa (Heather Cycle Route) to trasa rowerowa o długości 45 km biegąca z Przemkowa przez wydmy i wrzosowiska w Borach Dolnośląskich. Trasa prowadzi duktami leśnymi w 90 % bardzo dobrej nawierzchni - głównie drogi PPOŻ. Trasa prowadzi przez trzy obszary chronione: Natura 2000 "Bory Dolnośląskie" i "Wrzosowiska Przemkowskie" oraz użytek ekologiczny "Cietrzewiowe wrzosowisko". Można delektować się pięknymi widokami wrzosowisk i lasu sosnowego oraz wydmy ruchomej (w okolicach Wilkocina). Uważny geocacher będze mógł zobaczyć lub usłyszeć zwierzęta, które  tu żyją tj. ptaki, ssaki, gady.. owady. 

Trasa składa się z 120 skrytek opisujących zwierzęta "tego obszaru" oraz  najciekawsze atrakcje.
 

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)