Skip to content

Kamienie Pienin EarthCache

Hidden : 11/20/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

KAMIENIE PIENIN


Pieniny to najbardziej skomplikowana i zagadkowa pod względem geologicznym grupa górska w całych Karpatach. Słynące z Trzech Koron, Sokolicy i Przełomu Dunajca pasmo jest bowiem tylko niewielką częścią większej struktury, zwanej Pienińskim Pasem Skałkowym i ciągnącej się pod powierzchnią ziemi od Wiednia aż po Rumunię. Jakby tego było mało, Pieniny odróżniają się też od reszty Karpat za sprawą swojej nietypowej budowy – nie dość, że znaczna część tutejszych skał to wapienie, to jeszcze nie brak w okolicy gór wulkanicznych. Wśród okolicznych pasm beskidzkich, których głównym budulcem jest piaskowcowy flisz, Pieniny są więc prawdziwym ewenementem i naukowcy od lat spierają się, w jaki właściwie sposób góry te powstały.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, proces kształtowania się Pienin przebiegał w kilku etapach. Wszystko zaczęło się w triasie, kiedy to w miejscu dzisiejszych Pienin znajdowało się morze. Na jego dnie zbierały się osady, które z czasem utworzyły najstarsze z pienińskich skał. Ze szczątków organicznych powstały wapienie, kształtowały się również margle, łupki, piaskowce i radiolaryty. Pod koniec kredy dno morskie uległo wypiętrzeniu i pasmo Pienin (a właściwie Prapienin) po raz pierwszy wyłoniło się na powierzchnię. Większość skał, z których dziś zbudowane są Pieniny pochodzi właśnie z okresu kredy oraz poprzedzającej ją jury, kiedy to na dnie morza gromadziły się osady wapienne. W paleocenie cały proces nagle się odwrócił i Pieniny znów znalazły się pod powierzchnią morza. Na jego dnie znów gromadziły się osady, z których natura tym razem tworzyła głównie formacje fliszowe. Ukształtowane w ten sposób Pieniny kolejny raz uległy wypiętrzeniu i znów (teraz już ostatecznie) znalazły się powierzchni. Doszło do tego na przełomie oligocenu i miocenu ok. 24 mln lat temu. 

Podczas ostatniego etapu formowania Pienin do głosu doszła też aktywność wulkaniczna. Przez pęknięcia z skorupie ziemskiej na powierzchnię wydostała się magma. Jej zastygłe skupiska ulegały stopniowemu wypiętrzaniu wraz z resztą pasma i utworzyły górujące dziś nad Szczawnicą szczyty Jarmuty i Bryjarki, a także górę Wdżar na granicy Pienin i Gorców. Dzięki procesom wulkanicznym powstały też źródła wód mineralnych, którymi raczą się dziś szczawniccy kuracjusze. W tym samym czasie zaczynał się również kształtować Przełom Dunajca. Początkowo Dunajec płynął spokojnie na wysokości dzisiejszych szczytów i prawdopodobnie w niczym nie przypominał typowo górskiej i miejscami rwącej górskiej rzeki, jaką jest obecnie. Trwające cały czas wypiętrzanie pasma, a także stopniowe wcinanie się Dunajca w wapienne podłoże sprawiły jednak, że z czasem rzeka znalazła się na obecnym poziomie i stworzyła głęboki przełom. Ten sam, przez który płyną dziś flisackie łodzie, i nad którym wznoszą się skaliste szczyty Trzech Koron i Sokolicy.

Ostatnią z pienińskich ciekawostek geologicznych jest też to, że w okresie czwartorzędu góry te nie uległy zlodowaceniu. W Pieninach nie znajdziemy przez to charakterystycznych śladów lądolodu, które tak licznie występują np. w pobliskich Tatrach. Brak zlodowacenia miał też ogromny wpływ na ukształtowanie się niezwykłej szaty roślinnej. Kolejnego cudu natury, dzięki któremu Pieniny są górami tak wyjątkowymi.

 

W miejscu koordynatów znajdują się specyficzne formy geologiczne występujące w Pieninach:

A. Radiolaryt - górna jura ok. 160-150 milionów lat.

B. Czerwony wapień bulasty - górna jura-dolna kreda ok. 145-130 milionów lat.

C. Biały wapień pieniński - górna jura-dolna kreda ok. 145-135 milionów lat.

D. Biały wapień krynoidowy - górna jura - ok. 170-140 milionów lat.

E. Czerwony wapień bulasty - górna jura - ok. 170-140 milionów lat.

F. Zielone plamiste i czerwone margle - górna kreda ok. 100-80 milionów lat.

G. Czerwony wapień bulasty - górna jura-dolna kreda ok. 145-130 milionów lat.

H. Zlepieniec - górna jura-paleocen ok. 70-60 milionów lat.

 

Zadania:

1. Odszukaj wskazane formy geologiczne. Z tablic odczytaj i podaj miejsca gdzie te formy pozyskano.

2. W okolicy występują również góry pochodzenia wulkanicznego. Jaki materiał jest ich głównym budulcem?

3. W czwartorzędzie występowało zlodowacenie. Jaki miało to wpływ na powstanie Pienin?

4. Jest to piękne miejsce więc zrób zdjęcie, bo warto i umieść w logu. Jest to oczywiście zadanie opcjonalne.

 

Zaloguj znalezienie i wyślij odpowiedzi. Jeśli będzie coś nie tak skontaktuje się z Tobą celem korekty.

Logi bez wysłanych odpowiedzi będą kasowane!

 

Additional Hints (No hints available.)