Skip to content

Bezimienny eratyk w Luboniu EarthCache

Hidden : 7/6/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:






Głaz narzutowy w Luboniu jest największym eratykiem w powiecie poznańskim. Odkryty został przypadkowo we wrześniu 2007 roku, podczas wykopów na podziemne garaże jednego z bloków przy ul. Wchodniej w Luboniu. Do wyciągnięcia kamienia z wykopu inwestor wynajął największy dźwig samochodowy w wielkopolsce, o nośności ponad 250 ton. Wydobyto go 26. paźdzernika 2007 roku, podczas celowo zorganizowanej akcji. Głaz przetransportowany został przez samochód ciężarowy z siedmioosiową naczepą na ul. Źródlaną w Luboniu. Kilka tygodni później stanął na specjalnie wybudowanym fundamencie, w pobliżu nowopowstałej świątyni.

Obwód głazu wynosi ok. 14 m, długość 5,3 m, wysokość ok. 3,5 m, szerokość ok. 3 m; objętość ok. 24 m3. Waga głazu po oczyszczeniu wynosi 62 tony. Charakterystyczną cechą okazu jest duża - ponad 12 m2 - powierzchnia gładka. Eratyk z ciemnoszarego granitu przyniesiony został przez czwartorzędowy lądoloód ze Skandynawii.
Głaz nie podlega ochronie prawnej jako pomnik przyrody.


Zdjęcie: Locksmith.

Głazy narzutowe zwane są również eratykami lub narzutniakami (z łac. rrare – błądzić). Są to fragmenty litych skał przyniesione przez lądolód.
Obszary północnej i środkowej Polski pokryte są tworami polodowcowymi – składają się na nie głazy, żwirowiska, piask, mułki, różnego rodzaju gliny i iły. Obok całkowicie zwietrzałych skał moreny zawierają też grubszy materiał – zaokrąglone bryły i wielkie bloki często o objętości wielu metrów sześciennych. Część z nich uległa zniszczeniu, jednak te utworzone z bardziej odpornych skał zachowały się do naszych czasów.
Głazy narzutowe są różnie zachowanym, wyselekcjonowanym materiałem skalnym o dużej wytrzymałości i odporności na działanie czynników klimatycznych. Zbudowane są przeważnie z granitów, amfibolitów, gnejsów, migmatyków, porfirów, kwarcytów.



Źródło: http://geografia_liceum.republika.pl/procesyegzo.html

Przez profil wyślij odpowiedzi na poniższe pytania. Nie musisz czekać na moją zgodę na logowanie, jednak pamiętaj, że logi bez uprzednio wysłanych odpowiedzi będą kasowane. Logować EC można bezpośrednio po wysłaniu odpowiedzi do mnie. Jeśli coś w nich będzie nie tak, zgłoszę się do Ciebie/do Was i pomogę w zadaniu. Powodzenia!



Zadania:

  1. Opisz teksturę głazu. Czy jest ona bezładna czy kierunkowa?
  2. Na głazie widoczne są dwie żyły. Jaki to minerał? Jaką mają szerokość?
  3. Na ścianie głazu - przeciwległej do charakterystycznej gładkiej powierzchni - na wysokości około 2 metrów, znajduje się półka skalna. Podaj jej szerokość.
  4. Obecnie na głazie znajduje się napis - podaj jego treść oraz oszacuj wielkość jednej litery (w cm).
  5. Możesz załączyć zdjęcie swoje lub gpsa (opcjonalnie). Proszę nie zamieszczaj zdjęć odpowiadających na pytania.


Additional Hints (No hints available.)