Skip to content

Radar FuMG 65 Würzburg-Riese Traditional Cache

Hidden : 10/6/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Stanowisko niemieckiego radaru przeciwlotniczego


Obok wsi Mzdowo, w polach, znajdują sie tajemnicze betonowe, niewielkie budowle. Są to fundamenty niemieckiego radaru przeciwlotniczego FuMG 65 Würzburg-Riese, czyli Wielki Würzburg.  Był on konstruowany w firmie Telefunken od połowy lat trzydziestych. Pierwszy model, przewoźny oznaczony Würzburg A, wszedł do służby w 1940.

Dla większej dokładności pomiaru skonstruowano następnie większą, stacjonarną wersję, nazwaną FuMG 65, która posiadała antenę o średnicy 7,4 m i silniejszy nadajnik zapewniający zasięg do 70 km (układ elektroniczny pozostał bez zmian). Würzburg-Riese były montowane w stałych stacjach naziemnych, których zbudowano ok. 1500, na terenie całej zajętej przez Niemców Europy. Każda niemiecka stacja radarowa tego typu składa się z dwóch Wurzburgów oraz jednego (dwóch) radaru Freya. Obsługa liczyła 150 - 200 żołnierzy, zawsze z Luftwaffe, najczęściej w pobliżu budowano dla nich niewielkie koszary. Freya była mniejsza od naszych Wurzburgów, nie była mocowana na betonowych podstawach i najczęściej nie zachował się po niej żaden ślad. Freya mogła zauważyć samoloty z odległości około 120 - 150 km, Wurzbergi jak wspomniano wcześniej miały zasięg 70 km, ale skutecznie mogły naprowadzać na cel z odległości 50 km. Dlatego też, stacje radarowe były tak gęsto rozmieszczone. Jeden z Wurzburgów służy do obserwacji samolotów przeciwnika, drugi naprowadzał myśliwce Luftwaffe. Niemcy wycofując się w 1945 z tych terenów ewakuowali swoje stacje, tak więc kopacze skarbów nie muszą kopać w ziemi, prawdopodobnie nic w niej cennego nie ma.

Stacja radarowa w Mzdowie wchodziła miała kryptonim Rohrdommel (Bąk). W pobliżu znajdowały się stacje w Darłowie, Słupsku, Starym Chwalimie (k. Barwic), Sąpolnie k. Konarzyn i Bukowej Górze k. Sulęczyna. Z naszej stacji radarowej zachowało się niewiele. Nie wiadomo gdzie stała Freya i gdzie były koszary. W pobliskim Wielinie, w parku znaleziono odznaki Luftwaffe, być może żołnierze tam kwaterowali, ale było to kilka kilometrów od Mzdowa.

Skrzynka założona przez mnie znajduje się kilkanaście metrów od ruin radaru, w niewielkiej kępie drzew. Można do niej dojść w dwojaki sposób nie niszcząc zasiewów. Do samego radaru, nie można dojść, nie wchodząc na orne pole, dlatego zrezygnowałem z umieszczenia w nim skrzynki, mimo bardzo dobrego schowku. Opisy dróg do skrytki: 1) Od strony południowej, wzdłuż niewielkiego cieku prowadzi słabo widoczna, ale istniejąca droga. Zaczyna się ona tuż za ostatnim budynkiem Mzdowa, za przepustem. Idąc nią, wzdłuż ornego pola, po zapuszczonej łące można dojść aż do kępy. Skręt jest oznakowany waypointem. 2) Od strony zachodniej, prowadzi droga do większej kępy drzew i od niej, po miedzy można dojść do mojej małej kępy drzew. Ma dzień dzisiejszy można dojść też od strony północnej, po drodze, a później po rżysku, ale nie wiem jak długo to dojście będzie dostępne.

Skrzynka jest umieszczona na ziemi, ale nie jest zakopana.

Additional Hints (No hints available.)