Skip to content

Za marianskou bridlicou Event Cache

This cache has been archived.

hypsugo: tak zasa niekedy nabudúce

More
Hidden : Friday, 27 November 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pre tých geocacherov, ktorí majú radi históriu, technické pamiatky či montanistiku sme pripravili event Za marianskou bridlicou, na ktorom zistíte, že Marianka je nielen pútnickou, ale aj banskou obcou.   


Event sa uskutoční dňa 27. 11. 2015 (piatok) od 18:00 do 19:00 h (pre prípadných záujemcov aj dlhšie) v Marianke v priestore Miniexpozície bridlice za III. marianskou kaplnkou. Dozviete sa na ňom všetko o histórii ťažby a priemyselného spracovania bridlice v Marianke. Nazrieme do zatopeného ústia v súčasnosti jedinej bridlicovej štôlne na Slovensku a na fotografiách uvidíte, ako vyzerajú jej trvalo zatopené priestory po vyčerpaní vody. Budete prekvapení, čo všetko sa z bridlice vyrábalo. Mladší návštevníci si budú môcť vyskúšať písanie na bridlicovú školskú tabuľku, uvidíte strešné bridlicové tašky a spôsob ich ukladania na strechu. Ťažbu bridlice Vám priblížia aj dobové pohľadnice a kresby a dozviete sa, kto bol Paul Eugéne Bontoux. Určite vás zaujme aj malá ukážka svietiacich banských lámp (karbidka, benzínová vetierka či olejový kahanec) a komentár o princípe ich fungovania.

Pre prihlásených účastníkov budú pripravené eventové SWG-čka, bridlicový logbook, banícky chlieb a teplý čaj. So sebou si stačí priniesť chuť po poznaní. Event sa uskutoční za každého počasia. Na cestu do Marianky môžete využiť autobus MHD č. 37 s odchodom spod Mosta SNP o 17:15 h, z Patrónky o 17:23 h a s príchodom do Marianky o 17:48 h.

S baníckym pozdravom "Zdar Boh!"

Záujemcovia o bezplatné eventové SWG z dielne RECOIL prosím zalogujte WA do 20. 11. 2015.

Additional Hints (No hints available.)