Skip to content

Muzeum Żołnierzy Wyklętych Traditional Geocache

Hidden : 3/1/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kesz Został założony 1 marca w dniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

muzeum-zolnierzy-wykletych-stan-obecny-800c600-696x522muzeum-zolnierzy-wyklety-wizualizacja14

W kompleksie dawnego więzienia w Ostrołęce powstaje Pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, która będzie upamiętniała wysiłek i ofiarę żołnierzy podziemia antykomunistycznego z lat 1944 - 1956.

Inicjatywa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkała się z oporami, ale w końcu została przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i od 1 marca 2011 jest on obchodzony uroczyście. Jednak wciąż odczuwalny był brak centralnego miejsca w kraju, gdzie można byłoby wyeksponować historię tych żołnierzy i ich niezłomnej walki. Dlatego też w kręgach ostrołęckich parlamentarzystów, samorządowców choćby w osobie Prezydenta Miasta Ostrołęki oraz stowarzyszeń historycznych i organizacji społecznych zrodził się pomysł utworzenia w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych.  

Efektem działań wspomnianych wyżej osób była podjęta przez Radę Miasta Ostrołęki w dniu 28 lutym 2013r. uchwała o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Budynek , w którym tworzone jest muzeum ma swoją historię. Główny budynek pochodzi z 1903 roku. Od samego początku pełniący funkcje więzienia najpierw carskiego, następnie w czasie okupacji niemieckiej przetrzymywani i torturowani byli tu Polacy uznani za wrogów nazistowskich Niemiec, a po zakończeniu II Wojny Światowej  wykorzystywany był w tych samych celach przez reżim komunistyczny. Posiadamy dokumenty świadczące o wykonywaniu tu wyroków śmierci.

Muzeum powstaje w regionie gdzie opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych spod znaku NZW i AK –  WiN  przyjęły bardzo duże rozmiary. W podziemiu zaprzysiężonych w początkowym okresie było ponad 3500 żołnierzy nie licząc kolejnej liczby żołnierzy, którzy przewinęli się przez oddziały w trakcie trwających walk aż do końca 1953r. kiedy to 11 Listopada w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci ziemi ostrołęckiej.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)