Skip to content

Dwór Gorayskich -siedziba komendantów obozu Traditional Cache

Hidden : 8/8/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Założone przez Niemców obozy w Szebniach – jeniecki dla żołnierzy radzieckich oraz pracy przymusowej dla Żydów, Polaków, Ukraińców, Rosjan i Cyganów – były, obok obozów w Pustkowie, największymi i najważniejszymi miejscami odosobnienia we wschodniej części dystryktu krakowskiego.

 Bardzo dobre pod względem komunikacyjnym położenie Szebni (m.in. przy linii kolejowej Jasło – Rzeszów, arterii prowadzącej z Morawskiej Ostrawy przez Bielsko, Nowy Sącz, Gorlice, Jasło i Sanok do Chyrowa a stamtąd do Lwowa i Stanisławowa oraz w pobliżu wybudowanego jeszcze przez Polaków lotniska wojskowego we wsi Moderówka) sprawiło, że po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 r. ulokowała się tu niemiecka kompania weterynaryjna. Początkowo Niemcy zamieszkali we dworze Gorayskich, w miejscowej szkole i na plebanii oraz w domach okolicznych mieszkańców.

Budowę obozu wojskowego rozpoczęto na wiosnę 1940 r. Wybudowano 8 baraków, które do września 1941 r. służyły wojskom niemieckim, jako punkt etapowy, z warsztatami naprawczymi (kuźnia, stolarnia, ślusarnia), stajniami oraz lecznicą i salą zabiegową dla koni. Baraki te były jednocześnie zapleczem gospodarczym dla Niemców pracujących przy odbudowie lotniska w Moderówce.

Po napaści Niemiec na Związek Radziecki, zamieszkująca Szebnie grupa niemieckich żołnierzy udała się na front, a obóz zaczęto przygotowywać na przyjęcie radzieckich jeńców. Na planie prostokąta o szerokości 180 m i długości 550 m o powierzchni ok. 10 hektarów, postawiono baraki, w których według źródeł niemieckich mogło pomieścić się do 10 tys. osób. Teren ogrodzono też kilkumetrowymi zwojami drutu kolczastego.

Pierwszy transport z jeńcami przybył do Szebni 9 X 1941 r. i liczył ok. 2 tys. ludzi. Szacuje się, iż w grudniu tego roku w obozie było już do 6 tys. więźniów Pierwszym komendantem obozu został Adolf Schieler (lub Schuler), kolejnym zaś kapitan Lachner. Obaj mieszkali we dworze Gorayskich. W obozie panował straszny głód, jeńcy zmuszani byli do pracy przy budowie baraków, część pracowała w Rafinerii Nafty w Niegłowicach. Fatalne warunki sanitarne sprawiły, że 12 XII 1941 r. wybuchła, trwająca 3 tygodnie, epidemia tyfusu plamistego. W tym okresie umierało do 100 osób dziennie - głównie więźniów, ale chorowali też strażnicy i okoliczni mieszkańcy,między innymi córka właścicielki Helena Gorayska.

Obóz zlikwidowano prawdopodobnie 30 IX 1942 r. przenosząc więźniów do Przemyśla. Szacuje się, że zmarło w nim od 4 do 5 tys. jeńców. Około 200 osobom udało się zbiec. Pół roku później, w marcu 1943 r.,zarządzeniem Schernera, na terenie Szebni Niemcy zlokalizowali obóz pracy przymusowej. Zgromadzono w nim Żydów, Polaków, Ukraińców, Rosjan, Cyganów i Łemków.

Pełna nazwa obozu szebniańskiego brzmiała: Der SS und Polizeifuhrer In Distrikt Krakau Zwangsarbeitslager Szebnie, ponieważ podlegał on dowódcy SS i policji w dystrykcie krakowskim Julianowi Schernerowi. Nadzór nad nim miał głównie szef sztabu Schernera - SS sturmbannfuhrer Willi Haase. Haase, który w Szebniach był ok. 5 razy, zajmował się osadzaniem Żydów w obozie i ich likwidacją. Pod jego nadzorem w lesie koło Dobrucowej, we wrześniu 1943 r., rozstrzelano ok. 700 tarnowskich Żydów. Dowodził też akcją z 4 listopada tegoż roku, podczas której 2800 osób pochodzenia żydowskiego wywieziono do Oświęcimia.

Przez cały okres swego istnienia obóz miał 3 komendantów. Początkowo kierował nim lagerfuhrer Anton Pospiech, a dopiero 30 IV 1943 r. komendantem mianowany został SS unterstumfuhrer Anton Scheidt, który pełnił swe obowiązki do 15 VI 1943 r. Podobno słynął on z uczt i orgii, jakie miał kilka razy w tygodniu urządzać we dworze Gorayskich, w którym rezydował. Niekiedy przychodził pijany wraz ze swymi gośćmi w nocy do baraków kobiecych i tam urządzał pokazowe apele, a jak któraś z kobiet zbyt późno ustawiła się w szeregu, karał ją od 5 do 15 uderzeń nahajką.

Obóz pracy przymusowej w Szebniach uchodził za jeden z najlepszych obozów dla Żydów w całym GG, a warunki panujące w nim do czasu rozpoczęcia masowej likwidacji więźniów żydowskich, określano nawet jako prawie zadowalające. Obóz dzielił się na dwie części: wschodnią dla załogi niemieckiej (tzw. Wachblok) i zachodnią dla więźniów. Do każdej z nich prowadziła brama, ale używano tylko tej znajdującej się w Wachbloku, przy której wisiały 2 chorągwie: czerwona hitlerowska ze swastyką i czarna z emblematami SS. W północnej części Wachbloku postawiono 4 duże magazyny, w których zgromadzono wartościowe przedmioty zabrane Żydom w czasie likwidacji gett. Cały obóz liczył 20 baraków, Żydów zaś ulokowano w północnej jego części w 12 barakach o dł. ok. 40 m, osobno mężczyzn, osobno kobiety. Po ich wymordowaniu w XI 1943 r. baraki te zamieniono na magazyny. W obozie znajdowały się też: łaźnia, pralnia i odwszalnia, 30 - łóżkowy szpital i ambulatorium, areszt obozowy zwany bunkrem oraz kuchnie: oddzielna dla Polaków i dla Żydów. Obóz otoczony był zwojami drutu kolczastego, dookoła znajdowało się 6 wież strażniczych z reflektorami. Więźniowie mieszkali w drewnianych, nie ogrzewanych barakach bez podług i okien, spali na piętrowych pryczach pokrytych słomą, posiadali też lichą pościel w postaci dwóch, niekiedy bardzo zniszczonych pledów. Racja żywieniowa wynosiła 25 dag chleba na dobę, ¾ l czarnej kawy bez cukru na śniadanie i kolacje i tyle samo rzadkiej ziemniaczanej lub brukwiowej zupy na obiad. W okresie, gdy komendantem obozu był Kellerman, wyżywienie więźniów nieznacznie się poprawiło: do chleba dodawano czasem odrobinę margaryny lub buraczanej marmolady a do zupy trochę pęczaku a nawet podrobów końskich. Dzień w obozie rozpoczynał się pobudką o 4 i apelem o 5 rano, po którym następowało śniadanie i wymarsz kolumnami do pracy, trwającej, z jedną przerwą na obiad, 12 godzin. Więźniowie wracali do obozu na apel o godzinie 19, po którym dostawali kolację i szli na spoczynek.

W obozie funkcjonował niewielki szpital oraz ambulatorium. 30 III 1943 r. zgłosił się w Płaszowie ochotniczo do Szebni doktor Edmunt Biberstein – Opoczyński, razem z 6 innymi lekarzami (były wsród nich 4 kobiety) i 12 pielęgniarkami oraz pewną grupą fachowców.

W sierpniu, wrześniu i październiku 1943 r. zaczęto przywozić do Szebni transporty osób wysiedlonych z okolicznych gett, liczące jednorazowo nawet ponad tysiąc osób. We wrześniu, z powodu likwidacji resztek gett, z Krakowa, Bochni (akcją kierował Willi Haase), Tarnowa (akcją kierował Amon Goeth), Rzeszowa i Przemyśla, nadeszły do obozu największe transporty Żydów. Regina Weiss, która zajmowała się rejestracją przybyłych wspomina, że 26 IX 1943 r. przywieziono do Szebni ok. 700 Żydów z Tarnowa. Wszystkie osoby z tego transportu oraz komando młodych kobiet z obozu szebniańskiego, które akurat wróciło z pracy - łącznie koło 1000 osób - Niemcy wywieźli autami w kierunku Tarnowca , skąd nikt już nie powrócił. W gronie tych ludzi był mały Leoś z bratem i jeszcze jednym 12-letnim dzieckiem. 4 XI 1943 r. wysłano do Auschwitz 2800 osób, pozostawiwszy w obozie ok. 700 Żydów. Ok. 500 osób rozstrzelano w lesie w Dobrucowej GC5V61W 8 XI 1943r. około 120 osób zostało przetransportowanych do obozu w Pustkowie a kolejnych 20 do obozu w Krośnie. Więźniów rozstrzeliwano także na terenie obozu przez cały czas jego istnienia. Ciała ich grzebano w tzw. Dołach Bierowskich, GC5ZNDP  ok. 0,5 km od obozu. Obóz pracy przymusowej w Szebniach zlikwidowano 2 II 1944 r., przenosząc resztkę pozostałych więźniów do obozu płaszowskiego. W rozbieraniu baraków uczestniczyło ok. 120 – 150 Żydów, sprowadzonych specjalnie w tym celu z Krosna. Jak zeznała jedna z więźniarek, dokumentacja obozu w Szebniach została spalona w czasie ewakuacji obozu w Płaszowie.

 

 

Skrytka to mały pojemnik umieszczony na współrzędnych ,mieści logbook ,weź ze sobą coś do pisania .

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

fvrtavw bq tóel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)