Skip to content

GeoŻaba w podróży Dwór w Żabiej Woli Letterbox Hybrid

Hidden : 11/30/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dwór w Żabiej Woli, obecnie siedziba Domu Kultury, Biblioteki Publicznej i Mini Muzeum Żaby.





Historia dworu sięga roku 1???, w którym to we wsi i folwarku Żabia Wola było jedynie 20 domów i 187 mieszkańców. Właścicielką dóbr żabiowolskich była wówczas kasztelanowa krakowska z rodu Dzierzbickich. W roku 1886 folwark Żabia Wola obejmował obszar 683 mórg, w tym gruntów ornych i ogrodów mórg 476, łąk - 72 morgi, pastwisk - ?? mórg, lasu - 99 mórg, nieużytków - ?? mórg, budynków murowanych - 8, drewnianych - 8, ponadto las nieurzędowy i pokłady torfu.
          Pierwotny dworek był budynkiem jednokondygnacyjnym, dwutraktowym, z sienią na osi. Został on wymurowany z cegły i wykończony w stylu skromnego klasycyzmu. Równocześnie z budową dworu urządzono w Żabiej Woli park określony w tekstach źródłowych „lasem urzędowym".

          Dwór został przebudowany na początku XX w. Ówczesnym właścicielem był Kazimierz Wojciechowski.

          W roku 1930 majątek Żabia Wola odkupuje niejaki dr Śląski. Wokół dworu znajdował się dość duży park w którym rosły obok drzew liściastych także piękne okazy sosen i świerków a uzupełnieniem ich stanowiły duże ilości różnego gatunku kwiatów, jak również różanki i klomby. Jeszcze w roku 1914 park miał około ?????? hektarów. Najwięcej drzew dosadzonych zostało w latach 1908 - 1910. Z zachowanych przekazów wynika, że parkowe alejki wykorzystywane były m.in. przez panny Wojciechowskie na konne przejażdżki.

          Od dworu w kierunku lasu prowadziła wówczas okazała aleja kasztanowo - grabowa. Alejki w parku biegły prosto a jedynie podjazd do dworu był okrągły. W miejscu obecnie stojącej figurki stał budynek karczmy, a za nią staw, w którym hodowano ryby. W pobliżu dworu znajdowała się także krochmalnia, która w roku 1914 sprzedana została za długi. W roku 1921 część parku zajęta została przez wytyczoną w pobliżu szosę.

          Po II wojnie światowej majątek w Żabiej Woli został w całości rozparcelowany przez ówczesne władze komunistyczne.

          Dwór przez następne lata był wykorzystywany częściowo jako mieszkalny i usługowy, natomiast zaniedbany park ulegał systematycznej dewastacji. W latach 60-tych XX w. budynek użytkowany był przez Rejonową Spółdzielnię Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska", Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Żabiej Woli, weterynarza, Kasę Spółdzielczą, zlewnię mleka i cztery lokale mieszkalne - trzy na poddaszu oraz jeden na parterze. Przez te lata nieodpowiednio użytkowany budynek popadał w ruinę.

          Ostatecznie generalny remont dworu został rozpoczęty w II połowie lat siedemdziesiątych. W wyniku tych prac nieznacznej zmianie uległ wygląd zewnętrzny budynku. Przede wszystkim drewniane kolumny ganku zostały zamienione na murowane, natomiast dach kopertowy został przebudowany na dach naczółkowy z dwukondygnacyjnymi ścianami bocznymi (od północy i południa). Wydaje się ponadto, że kalenica dachu została podniesiona w stosunku do stanu sprzed remontu. Cztery lukarny zastąpiono niewielkimi okienkami tzw. wolimi oczkami. Wyremontowanły budynek został w 1988 roku zaadaptowany w całości na Dom Kultury.

          Uznając wysokie walory architektoniczne - historyczne obiektu dla historii budownictwa wiejskiego na terenie Polski, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Skierniewicach decyzją nr 45 z dnia 23.03.1980 r. wpisał dwór w Żabiej Woli do rejestru zabytków.

Aby odnaleźć skrzynkę finałowa trzeba z tablicy spisać kilka cyfr,informacji i podstawić do współrzędnych.

A- suma pierwszej i drugiej cyfry z roku powstania dworu.

B- pierwsza cyfra z liczby „mórg” nieużytków majątku.

C- suma cyfr z roku odrestaurowania dworu.

D- ile hektarów liczył park w 1914 roku.

E- cyfra z liczby pastwisk w majątku.

F- liczba właścicieli dworu przed parcelacją

N 52 01.ABC

E 020 41.DEF



 Letterbox dostępny jest w godzinach:
Poniedziałek - Piątek: godz. 12.00 – 19.00
Sobota: godz. 9.00 - 12.00

Godziny otwarcia w czasie wakacji:
Poniedziałek - Piątek: godz. 10.00 – 17.00

Sobota: nieczynne

 

Nie wymaga interakcji z osobami "trzecimi”. Proszę się nie obawiać pracowników, są wtajemniczeni w grę i miło przywitają geokeszerów.

 

Skrzynka zawiera fanty, PWG i TB na wymianę. Prosimy o uczciwą wymianę. Niech wiele osób ma możliwość dokonania wymiany i zabawy.  

TB: GeoŻaba rozpoczyna swoją przygodę właśnie z tego miejsca. Bardzo proszę wziąć w podróż i pokazać jej świat w którym istnieją inne żaby (wszystko co jest żabą od płaza po nazwy ulic, pomniki,maskotki) GeoŻaba marzy o karierze fotomodelki dlatego, z nowo zapoznanymi ”żabami „ z całego świata chciałaby mieć zdjęcia. Utęsknieni rodzice będą czekać na powrót swojej pociechy 2019 roku. Opiekujcie się GeoŻabą :) :) :)

Skrzynka zawiera pieczątkę (nie jest ona na wymianę). Aby zaliczyć tą skrytkę, we własnym notatniku odbij znajdującą się w skrytce pieczątkę(przygotowane są również karteczki do wzięcia), a w logbooku skrytki odbij własną pieczątkę (jeśli nie masz swojej pieczątki - narysuj coś).

Za pierwsze, drugie i trzecie znalezienie czekają certyfikaty.

Mile widziane zdjęcie i opis wrażeń z odnajdowania skrytki.

Skrzynka utworzona przez grupę nieformalną GEOŻABA z projektu pt. "Żabiowolski Geocaching. Pokażmy naszą piękna gminę" przy współpracy Stowarzyszenia Europa i My, Działaj Lokalnie. 

Serdeczne podziękowania za pomoc merytoryczną przy stworzeniu skrzynek dla Maćka Ru.beusa.

ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY.

 

Additional Hints (Decrypt)

"Yvgrenghen": Bq ferqavbjvrpmn qb VV jbwal fjvngbjrw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)