Skip to content

Kołczewo Traditional Cache

This cache has been archived.

Kashubian Reviewer: Cześć,
Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować. Jeśli w terenie pozostały jakiekolwiek elementy po skrytce, proszę o ich uprzątnięcie.

Kashubian Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
Hidden : 1/9/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kołczewo (do 1945 niem. Kolzow) – wieś letniskowa w północno-zachodniej Polsce, położona w woj. zachodniopomorskim, w pow. kamieńskim, w gminie Wolin. Według danych z 2006 roku wieś miała 763 mieszkańców.

W latach 1945–1954 i 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Kołczewo.

Miejscowość leży przy nadmorskiej drodze wojewódzkiej nr 102 na odcinku pomiędzy Międzyzdrojami a Dziwnowem, ok. 13 km na północ od Wolina, przy wschodnim brzegu jeziora o tej samej nazwie - należącego do Pojezierza Wolińskiego.

W 2007 roku do Kołczewa przyłączono przysiółki Kołczewko i Wartowo.

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu, z okresu kultury łużyckiej. Skupisko osadnicze można datować na średniowieczne (IX wiek), a kilka osad i punktów osadniczych z okresu od X do XII wieku.

Miejscowość pierwszy raz wymieniana jest w źródłach pisanych w początkach XIV wieku (1311) pod nazwą Koltzowe (Coltzowe). W roku 1492 został w zachowanych dokumentach wspomniany proboszcz Detlevus Goesz.

W południowej części wsi w XV wieku powstał kościół. Zniszczony został na początku XIX wieku a w 1859 roku zabezpieczony jako trwała ruina. Rozebrany został w latach 60. XX wieku. W latach 1857-1883 został wybudowany nowy kościół, ufundowany przez tajnego radcę z Berlina P.D. Tobolda. Obie świątynie wybudowano w południowo-wschodniej części wsi. Przy obu znajdowały się cmentarze. W połowie XIX wieku we wsi były dwie szkoły i dwa wiatraki.

Wieś przez okres swojego istnienia - od średniowiecza, aż do 1945 stanowiła dobra miasta Wolin.

Additional Hints (No hints available.)