Skip to content

A02 Cerkiew w Lalinie A02 Traditional Cache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 8/18/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Opis miejsca

       Lalin to wieś leżąca u źródeł rzeki Stobnica. Leży nad Stobnicą dopływem Wisłoka. Administracyjnie należy do obszaru województwa podkarpackiego, gmina i powiat Sanok. Wieś liczy obecnie około 80 domów i 300 mieszkańców.

 

Historia

       Najwcześniejsze informacje o niej pochodzą z 1404 roku, kiedy to pojawiła się wzmianka o usypaniu kopców granicznych pomiędzy Grabownicą a Srogowem Górnym. W 1408 roku miejscowość Laliny (nazwa zmieniała się przez stulecia) został nadany za zasługi od króla synom Pakosza z Pakoszówki -Tomaszowi i Mikołajowi. Lalin dzielił się na Ruski i Niemiecki. W Lalinie Ruskim mieszkali osadnicy rusko-wołoscy, zaś w Lalinie Niemieckim osadnicy, którzy byli jeńcami niemieckimi z bitwy pod Grunwaldem. Najcenniejszą pamiątką kilkusetletniej historii jest cerkiew imienia Świętego Jerzego.

 

Budowa i wyposażenie 

         Cerkiew Świętego Jerzego została zbudowana w roku 1835 na miejscu wcześniejszej świątyni. Jest orientowana, o konstrukcji zrębowej, zbudowana z drzewa jodłowego. Posadowiono ją na kamiennej podmurówce. Jest trójdzielna. Cała budowla pokryta jest dwuspadowym dachem z blachy, na szczycie którego umieszczono wieżyczkę z latarnią. Zewnętrzne ściany pobite są gontem i wzmocnione lisicami. Od strony północnej znajduje się prostokątne prezbiterium z zakrystią (dobudowaną w 1924 roku). Po stronie wschodniej umieszczono ikonostas zamykający nawę, który zachował się niemal w całości. Za ikonostasem znajduje się ołtarz główny z XVIII wieku z baldachimem wspartym na czterech kolumnach. Babiniec, do którego (również w 1924 roku) dobudowano przedsionek, znajduje się od strony zachodniej i wsparty jest na dwóch kolumnach.

        Wewnątrz niezwykle piękna polichromia figuralna i ornamentalna z XIX wieku wykonana techniką tempery klejowej położonej wprost na wygładzonych balach drewnianych. W nawie barokowe ołtarze boczne. Na stropie w centralnej części umieszczono obraz namalowany na płótnie, który przedstawia Trójcę Świętą. Na ołtarzu znajduje się ikona w typie Hodegetrii z połowy XVIII wieku przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

 Ciekawe miejsca w okolicy

Ruiny cerkwi Świętego Mikołaja w Grabówce

Spalony kościół w Grabówce

 

Ciekawostka

       Pierwowzór Ikony Hodegetrii („tej, która prowadzi”) przechowywany był w Konstantynopolu i według podań namalowany został przez Świętego Łukasza.

 

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Additional Hints (No hints available.)