Skip to content

Bożogrobcy w Górznie # 7 Mystery Cache

Hidden : 10/27/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 
PL POLSKI OPIS

Historia Górzna nierozerwalnie związana jest z zakonem Bożogrobców - Zakonem Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego.
Działalność zakonu na terenie miasta związana jest z założeniem parafii przez biskupa płockiego Floriana 1 maja 1325 roku. Zakon Posiadał tu prepozyturę. Otrzymali Oni od Biskupa Floriana sowite uposażenie. Mieli prawo wypasu bydła i owiec, oraz mogli łowić ryby małymi sieciami na jeziorach podległych bezpośrednio biskupowi. Nie mogli jednak łowić na jeziorze znajdującym się u podnóża zamku – najpewniej chodzi tu o jezioro Górzno.
Tuż po lokacji miasta, wójt Teodoryk ofiarował zakonowi połowę dochodów z młyna, od sołtysa Szczutowa otrzymali połowę dochodów z karczmy. Wszystkie te nadania potwierdził biskup Florian 24 listopada 1329 roku. Każdy kościół wzniesiony w parafii górznieńskiej miał podlegać zakonowi.
Bożogrobcy byli przede wszystkim zakonem szpitalnym. W okresie od XVII do XVIII wieku istniał w Górznie szpital – przytułek dla żebraków i ubogich, zwany domem „OZD” prowadzony przez zakon.
W związku z poważnymi problemami wewnętrznymi w zakonie, w drugiej połowie XVI wieku, placówki Bożogrobców zaczęły podupadać. Parafie położone peryferyjnie, zaczęły podupadać na skutek obsadzenia niezaradnymi zakonnikami.
W XVII wieku Bożogrobcy posiadali trzy kościoły: farny Św. Krzyża w Górznie, kościół Św. Stanisława w Szczutowie, oraz niewielki kościół Św. Anny w Górznie.  W parafii oprócz szpitala, domu OZD, funkcjonowała również szkoła.
Górznieńska placówka mocno ucierpiała w 1628 roku za sprawą Szwedów. Spłonęły oba kościoły - Św. Krzyża oraz Św. Anny wraz w wszelkimi kosztownościami. Kościół Św. Krzyża został odbudowany przez górznieńskiego prepozytora Wojciecha Ślęckiego. Przetrwał do 1763 roku. Bezpośrednio po nim wzniesiono obecny kościół, którego niektóre elementy wyposażenia pochodzą z poprzedniego Kościoła. Również kościół Św. Anny został odbudowany, jednak spłonął w wielkim pożarze miasta w 1773 roku.
Według wizytacji z 1763 roku, górznieńska świątynia była w kiepskim stanie. Prepozyt górznieński podjął się budowy obecnie istniejącego kościoła. Sam kościół w czasie pożaru z 1773 roku nie ucierpiał, ze względu na położenie poza miastem. Budowa nowej fary trwała do 1812 roku. Długi okres budowy może świadczyć o ubóstwie chylącego się ku upadkowi zakonu Bożogrobców.  Niekorzystny był też pierwszy rozbiór Polski, na mocy którego Górzno trafiło pod zabór pruski, co spowodowało że prepozytura górznieńska została odcięta od metropolii w Miechowie. 
Ostatnim prepozytorem górznieńskim był Eustachy Caliński, zmarły w 1830 roku. Było on też ostatnim przedstawicielem zgromadzenia na Ziemii Dobrzyńskiej.

Po Bożogrobcach w Górznie, do dziś zachował się okazały kościół z podwójnymi krzyżami. Zachowało się również cenne wyposażenie pamiętające czasy zakonu.


ZADANIE:
Czy kościół Św Krzyża był jedyną świątynią zarządzaną przez Bożogrobców na terenie parafii?


TAK - N 53° 10.475 E 019° 40.012

NIE - N 53° 10.075 E 019° 40.412
Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)