Skip to content

św. Antoni - Patron miasta Jasła Traditional Cache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 4/1/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


W okolicach tego miesjca, stał kiedyś klasztor oo. Franciszkanów z którego to pochodzi figura patrona miasta Jasła. Podczas II Wojny Światowej został on całkowicie zburzony, a w ruinach odnaleziono prawie niezniszczoną figurę. Mieszkańcy Jasła uznali to za cud i rozpoczął się kult świętego. Pod zdjęciem opis dnia przeniesienia figury z kroniki parafialnej.

Dzień wstał pogodny i słoneczny, jest ciepło. Po ukończeniu Mszy świętej o godz. 9.00, zdjęto figurę św. Antoniego, wstawiono w specjalne nosze, które wzięto na ramiona. Odbyło się to przy pełnej kaplicy ludzi. W oczach wielu ukazały się łzy - były to łzy radości, że przenosimy się do nowego kościoła, ale były też i łzy żalu, bo prawie dwadzieścia lat modlono się już w tej małej kaplicy.

Dziewczęta i chłopcy dźwignęli wszystkie feretrony, chorągwie i proporce, obrazy ze ścian zdjęto również. Uformował się tak duży pochód. Procesja z krzyżem na czele ruszyła ul. Mickiewicza, Czackiego, Słowackiego i Puszkina (dzisiaj ul. Franciszkańska). Dopiero wczoraj Prezydium PRN doniosło, że nie zgadza się na przejście procesji ul. 3 Maja ze względu na ruch drogowy. Tłumy wiernych zajmowały ciasno nie tylko całą jezdnię, ale jednocześnie oba chodniki.

Nad zbitą masą głów mężczyzn, kobiet, młodzieży i dzieci falowały chorągwie, feretrony, a głównie figura św. Antoniego, który jakby płynął nad ludźmi i z ludźmi.”

27 marca 1996 r. Rada Miejska Jasła powzięła uchwałę o ustanowieniu św. Antoniego Padewskiego Patronem Miasta. Do tego przyczyniło się pewne wydarzenie, które stało się szczególnym dla Jasła. Mianowicie w połowie czerwca 1945 roku, podczas sprzątania gruzu, pod zwałami cegieł i desek natrafiono na drewnianą podstawę. Okazało się, że figura św. Antoniego, którą znaleziono z niewielkim uszczerbkiem przetrwała zniszczenie. To wydarzenie przez wielu mieszkańców miasta zostało uznane za cud. Moment ten odnowił także kult św. Antoniego wśród mieszkańców i był zachętą do dalszej pracy przy odbudowie zniszczonego miasta, a także nowego kościoła. W ten sposób św. Antoni stał się znakiem oraz symbolem odrodzenia miasta.

„Antoś”, projekt zgłoszony przez Paulinę Steligę-Gryglaszewską zwyciężył w konkursie na projekt „Maskotki miasta Jasła”.

 

Additional Hints (No hints available.)