Skip to content

Mosty Warszawy Virtual Cache

Hidden : 12/31/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na prawo most, na lewo most, a dołem Wisła płynie…

Mosty warszawskie to niezwykłe budowle. Niektóre są zabytkowe, inne bardzo nowoczesne. Aktualnie Warszawa ma jedenaście mostów przez Wisłę.

Most Marii Skłodowskiej-Curie

Jest najdalej na północ wysuniętą przeprawą rzeczną w stolicy. Ma dwie jezdnie po trzy pasy ruchu w każdą stronę, chodniki, ścieżki rowerowe oraz tory tramwajowe. Przęsła mostu o długości 160 metrów przypłynęły Wisłą z Gdyni i były to największe obiekty transportowane Wisłą w historii. Ze względu na swoje położenie geograficzne względem innych mostów otrzymał pierwotnie roboczą nazwę Most Północny, która nadal jest powszechnie używana. W 2011 roku Rada Warszawy przegłosowała nadanie mostowi imienia Marii Skłodowskiej-Curie.

Most generała Stefana Grota-Roweckiego

Zaprojektowany jako podwieszony na dwóch strzelistych pylonach, ale wytypowany do budowy Mostostal Warszawa nie dostał wystarczającego przydziału dewiz, nie było więc za co kupić lin i urządzeń do ich do montażu w tzw. krajach kapitalistycznych. Współfinansowany przez wojsko, miał otrzymać imię Lenina. Tymczasem, na dwa tygodnie przed wprowadzeniem stanu wojennego, patronem nowej przeprawy zostaje generał Stefan Grot-Rowecki, uczestnik bojów 1939 roku, konspirator, legenda Polskiego Państwa Podziemnego, pierwszy komendant główny Armii Krajowej. Na inauguracji mostu zgromadziły się tłumy warszawiaków, a uroczystość oddania go do użytku przybrała charakter patriotycznej manifestacji.

Most kolejowy przy Cytadeli

Most kolejowy (z 1908) został odbudowany w 1946 jako pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej.

Most Gdański

Dwupoziomowa konstrukcja sprawia, że Most Gdański jest jednym z najbardziej efektownych mostów w Warszawie. Budowany w latach 1957-59 powstał w miejsce przedwojennego Mostu przy Cytadeli, wysadzonego 13 września 1944r., gdy Niemcy wycofywali się z Pragi. Dołem kursują tramwaje, chodzą piesi oraz jeżdżą rowerzyści, a góra jest przeznaczona dla samochodów i autobusów. Instagram pęka od selfie ustrzelonych na środku torów tramwajowych, które zagrały również w filmie „Pestka” (to tu pod tramwaj rzuciła się grana przez Krystynę Jandę bohaterka ekranizacji powieści Anki Kowalskiej), a na potrzeby indyjskiej produkcji „Kick” z górnego, drogowego poziomu mostu, prosto do Wisły zrzucono piętrowy autobus. Wyjątkowo malowniczo prezentuje się przede wszystkim po zmroku, gdy zapalają się kolorowe świetlówki oraz zamontowany w 2014 r. neon Mariusza Lewczyka „Miło Cię widzieć”.

Most Śląsko-Dąbrowski

Zbudowany w latach 1947–1949 jako element Trasy W-Z na filarach zniszczonego w 1944 mostu Kierbedzia, wysadzonego przez Niemców "za karę" w trakcie powstania warszawskiego To z tego mostu w nurt Wisły skoczyło dwóch uczestników zamachu na znienawidzonego kata Warszawy - gen. SS i Policji Franza Kutscherę. Wobec uznania trasy W-Z przez władze za priorytetową inwestycję, Ministerstwo Komunikacji wydało specjalne zarządzenie do wszystkich Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych, aby na wagonach transportujących fragmenty konstrukcji mostu umieszczać plakat o treści: „Transport Mostostalu/Budowa Mostu Śląsko-Dąbrowskiego/Bardzo Pilne". Swoją nazwę otrzymał jako wyraz uznania dla górników oraz hutników ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy przyczynili się do odbudowy zrujnowanej po wojnie Warszawy.

Most Świętokrzyski

Zbudowany w latach 1998-2000 most Świętokrzyski stał się nowym symbolem Warszawy. To jedna z pierwszych konstrukcji podwieszanych (wantowych) w Polsce, łączy Śródmieście z Pragą Północ. Kolorystyka mostu została oparta na naturalnym kolorze betonu pylonu, białych kablach podwieszenia i jasnoszarych barwach konstrukcji stalowej. Przypominająca piramidę konstrukcja mostu jest nocą iluminowana 16 reflektorami ustawionymi na płycie mostu. Jego smukła sylwetka zdobi dziesiątki filmów i reklam.

Most średnicowy

To most kolejowy na Wiśle znajdujący się na trasie linii średnicowej. Powstał w latach 1921–1931 w celu połączenia Dworca Głównego z Dworcem Wschodnim. Most został wysadzony przez Niemców podczas powstania warszawskiego. W latach 1945–1949 przeprawę odbudowano.

Most Księcia Józefa Poniatowskiego

Oddany do użytku 6 stycznia 1914 r. na cześć rosyjskiego cara Mikołaja II, pierwotnie nosił jego imię. Most zaprojektowali Mieczysław Marczewski i Wacław Paszkowski. Autorem oprawy architektonicznej mostu był znany twórca warszawskich budowli, takich jak Zachęta czy Politechnika Warszawska Stefan Szyller. To właśnie na tym moście, który od roku 1917 zaczął nazywać się mostem Poniatowskiego, spotkali się w czasie przewrotu majowego w 1926 r. ówczesny prezydent RP Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. W czasie powstania warszawskiego Niemcy wysadzili cztery przęsła mostu. Po wojnie został odbudowany w nieco zmienionej i uproszczonej formie wg projektu Stanisława Hempla.

Most Łazienkowski

Oddano go do użytku po trzech latach budowy, wraz z całą Trasą Łazienkowską, w 1974 roku - 22 lipca, czyli na 30-lecie Polski Ludowej, przez kilkanaście lat patronował mu gen. Zygmunt Berling, były dowódca 1 Armii Wojska Polskiego. W 1975 roku, w wyniku pożaru drewnianej budki znajdującej się pod mostem na lewym brzegu Wisły, zostało uszkodzone całe pierwsze przęsło i część drugiego oraz nawierzchnia jezdni na długości ok. 200 m. 14 lutego 2015 ok. 17:30 pod praską częścią mostu wybuchł pożar desek składowanych tam w trakcie prac remontowych. Ogień objął podesty techniczne,  i rozprzestrzenił się w kierunku lewego brzegu, uszkodzona została konstrukcja dwóch i pół (z pięciu) przęseł przeprawy, nawierzchnia lewych pasów ruchu oraz biegnąca pod jezdnią magistrala wodociągowa. Pożar zniszczył także część instalacji poprowadzonych pod mostem.  Został ugaszony po 12 godzinach. 28 października 2015 most został ponownie otwarty dla ruchu kołowego.W sierpniu 2017 pod mostem otwarto dwie kładki: dla rowerzystów i pieszych (po stronie północnej) oraz dla rowerzystów (po stronie południowej).

Most Siekierkowski

Most wantowy, będący częścią Trasy Siekierkowskiej. Konstrukcja jest podwieszana na dwóch pylonach w kształcie litery H. Do pylonów przymocowanych jest 56 lin nośnych pomalowanych na kolor pomarańczowy, co ma chronić ptaki przed zderzeniem. Oddany do użytku 21 września 2002 most znalazł się na jednym z czterech znaczków pocztowych wydanych w 2008 przez Pocztę Polską w emisji „Mosty w Polsce”.

Most Anny Jagiellonki (od 2021r.)

Zwyczajowo zwany Mostem Południowym, będący częścią południowej obwodnicy Warszawy, będącej częścią drogi ekspresowej S2. Z uwagi na bliskość rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie, na rok przed rozpoczęciem budowy zaczęto emitować jej odgłosy, aby przyzwyczaić do niej ptaki. Po półrocznym opóźnieniu oddany został do użytkowania 22 grudnia 2020r.

Zadanie:

Aby zalogować znalezienie odwieź waypoint wskazany przez współrzędne startowe (Most Gdański) i wykonaj zdjęcie siebie lub swojego przedmiotu osobistego (plakietki z nickiem, PWG, GPS) na tle mostu z przystanku tramwajowego. Następnie odwiedź dwie dowolnie wybrane przez Ciebie lokalizacje i wykonaj w nich zdjęcie zgodnie z opisem waypointów. Na każdym zdjęciu powinien być widoczny Twój nick.
Wszystkie trzy zdjęcia dołącz do loga.

En:

Warsaw bridges are an extraordinary structures. Some of them are antique, some are very modern. Currently, Warsaw has eleven bridges over the Vistula River.

Task:

To log the finder visit the waypoint indicated by the starting coordinates (Gdański Bridge) and take a photo of yourself or your personal item (nickname badge, PWG, GPS) in front of the bridge from the tram stop. Next, visit any two locations of your choice and take a photo in them according to the waypoints description. Your nickname should be visible on each photo.
Attach all three photos to the logo.

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019-2021
This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and December 31, 2021. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)