Skip to content

Szczepan Humbert (reaktywacja) Traditional Geocache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 6/8/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Szczepan (Etienne) Humbert urodził się 25 lipca 1756 roku w Paryżu. Był synem Ludwika i Krystyny Marii Faret. W czerwcu 1775 r. jako niespełna 19-latek przyjechał do Polski na praktykę architektoniczną. 
8 lat później przyjął obowiązki architekta u księżnej marszałkowej Izabeli Lubomirskiej (właścicielki m.in. pałacu w Wilanowie inicjatorki przebudowy zamku w Łańcucie i budowy Teatru Narodowego w Warszawie), która zwróciła uwagę na jego talent i pracowitość. 
W latach 1783-1789 nadzorował budowę zaprojektowanego przez siebie pałacyku Vauxhall, obecnie jednego z najcenniejszych zabytków Krzeszowic, zwanego też "Salomonem". 
Król Stanisław August Poniatowski mianował go budowniczym Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa. 
Natomiast 16 czerwca 1796 r. przyznano mu obywatelstwo krakowskie. 
7 września 1793 r. w Krakowie odbył się ślub Szczepana Humberta z Magdaleną z domu Baillot, urodzoną w 1755 r. w Moulins, w departamencie Arles we Francji, która była nauczycielką (zajmowała się prowadzeniem pensjonatu dla dziewcząt). 
W 1806 r. nabył kamienice przy zbiegu ulic Brackiej i Franciszkańskiej w Krakowie, tworząc z nich okazałą rezydencję, znaną jako pałac Larischa (z fasadą w stylu neoklasycystycznym). 
W latach 1815-1816 pracował przy przebudowie i zdobieniu wnętrz Pałacu Biskupów Krakowskich, a w latach 1817-1821 przekształcił architektonicznie trzy kolejne kamienice przy ul. Sławkowskiej (nadając im jednolite elewacje), tworzące dzięki temu nowoczesny Hotel Saski. Był również współautorem w roku 1822 ostatecznego kształtu kopca Kościuszki oraz nadzorował jego budowę. W roku 1812 zmarła żona Sz. Humberta. 
Jako bezdzietny wdowiec żył i pracował dla mieszkańców Krakowa i okolic do 19 marca 1829 r.


Grób Państwa Humbertów znajduje się na cmentarzu Rakowickim. 
Ten znany i ceniony budowniczy Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa znad Sekwany wywarł znaczący wpływ na kształt krakowskiej odmiany neoklasycyzmu w architekturze. Do jego ważniejszych prac architektoniczno-budowlanych zalicza się również: projekt pomnika nagrobnego Duninów w kaplicy św. Jana Nepomucena w kościele Mariackim (1795), przystosowanie do użytku scenicznego najstarszego z funkcjonujących wtedy na ziemiach polskich budynków teatralnych Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej, nie istniejący już Dom Wenecki w Rynku Głównym (1809), dom "Pod Złotym Karpiem" (1809), ołtarz murowany w kaplicy Loretańskiej w kościele o.o. Kapucynów (1817), rekonstrukcję domu przy ul. Stolarskiej 13 (1819), a także Hotel "Pod Różą" przy ul. Floriańskiej oraz przebudowę i nadbudowę oficyn kamienicy przy ul. Szewskiej 9. W trosce o zawodową przyszłość młodzieży utworzył fundację, która stała się bodźcem do powstania pierwszych samodzielnych szkół zawodowych na ziemiach polskich. Cały jego majątek wykorzystano na utworzenie nowoczesnego, na pograniczu szkoły średniej i wyższej, Instytutu Technicznego w Krakowie, otwartego 5 lat po jego śmierci, tj. w roku szkolnym 1834/1835 za zgodą Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa. 
W testamencie Sz. Humberta z 1827 r. czytamy: "Odebrawszy od mieszkańców miasta tego kraju, w którym przeżyłem lat 52, wiele dowodów przychylności, pragnę uwiecznić pamięć przeznaczając majątek mój na użytek tego miasta", "przekonany, że sztuki i rzemiosła są najdzielniejszą sprężyną pomyślności narodowej, a na których krainie tej dotąd zbywa, mniemam, że przywiązania mego do niej dam najlepszy dowód tworząc Instytut, którego by celem było usposobienie dobrych rzemieślników". 

W roku szkolnym 1834/1835 otwarto Instytut Techniczny, który zajął miejsce na pograniczu szkoły średniej i wyższej oraz zapoczątkował rozwój zawodowych szkół średnich. 

Urządzenie Instytutu Technicznego - tekst z 1827 r. 
URZĄDZENIE 
INSTYTUTU ZAŁOŻONEGO 
przez 
Szczepana Humberta 
dla biednych uczniów z Parafii WW. Świętych 
w roku 1827. 

Odebrawszy od Mieszkańców tego kraju, w którym przeżyłem lat 52, wiele dowodów przychylności, pragnę uwiecznić pamięć moję między niemi, przeznaczając majątek mój nabyty 50 letnią pracą na użytek tego miasta. 
Przekonany, że sztuki i rzemiosła są najdzielniejszą sprężyną pomyślności narodowej, a na których krainie tej dotąd zbywa, mniemam, że przywiązania mego do niej dam najlepszy dowód tworząc Instytut któregoby celem było usposobienie dobrych rzemieślników; bo podług mego przekonania ten jest najlepszy sposób zapewnienia tak szczęścia familij i szczególnych osób, które z tej fundacji bezpośrednio korzystać będą, jak pomnożenia dobrego bytu wszystkich mieszkańców tego miasta w ogólności. 
Testament Szczepana Humberta (Etienne Humbert) 
(tekst archiwalny) z 10 września 1828 r. przepisany w oryginalnej wersji językowej z opracowania "Programma Popisu Uczniów Instytutu Technicznego Krakowskiego" opracowanego w 1841 r. przez Ludwika Kosickiego, dyrektora Instytutu Technicznego, wydanego w Drukarni Uniwersyteckiej. 
W Imię Przenajświętszej Trójcy - Ja Szczepan Humbert liczący 72 lat życia mego obywatel i budowniczy Wolnego M. Krak: przy ulicy Franciszkańskiej pod L. 218 zamieszkały, na ciele i umyśle zdrowy, chcąc rozporządzić majątkiem moim na czas w którym już przy życiu zostać nie będę sporządziłem, i napisałem całkowicie niniejszy mój testament i rozporządzenie ostatniej woli bez namowy natchnienia, lub poduszczania od kogokolwiek bądź, a to w sposobie następującym. 

Fragmenty Statutu Instytutu Technicznego z 3 października 1838 r. 

Celem Instytutu Technicznego jest ukształcenie młodzieży w ten sposób, iżby obrawszy sobie pewien środek do życia, bądź przemysłowy, bądź rękodzielny, bądź umysłowy praktyczny przy pracy fizycznej, była w możności przyzwoitego utrzymania się i zabezpieczenia przez przeciąg życia losu swojego, a tym sposobem stawała się i sobie i krajowi swojemu użyteczną. -Nabywać przeto będzie młodzieniec w tej Szkole tych wiadomości, które w pożyciu domowem lub obywatelskiem niezbędnie są potrzebne. Wszelkie zatem rozumowania, zaciekania się i teorye bądź filozoficzne, bądź historyczne, religijne lub polityczne, ani nauka prawa, ani medycyna w Szkole Technicznej miejsca nie mają. 
Źródło: http://www.zsm1krakow.pl/

PROSZĘ ODKŁADAĆ DOKŁADNIE TAK JAK BYŁO.

Additional Hints (No hints available.)