Skip to content

Ciche Szczęście- osady cechsztynu EarthCache

Hidden : 5/31/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


logo

W karbonie, w okresie poprzedzającym perm, doszło do orogenezy warcyjskiej, (ruchów górotwórczych). Spowodowana była zderzeniem się dwóch kontynentów Laurazji i Gondawy, które połączyły się w superkontynent Pangeę. Dolny Śląsk znajdował się wówczas na styku owych dwóch kontynentów. W ciepłym klimacie późnego permu doszło do zalania terenów dzisiejszej Europy przez morze. Obszar wokół Leszczyny położony był na dnie znajdującej się tu wówczas zatoki morskiej. Układ geologiczny Niecki Leszczyńskiej  i zapadanie się utworów cechsztynu w kierunku zachodnim to wynik odkładania się na dnie zatoki morskiej.

 

hałda

Znajdujemy się przy ścianie starego kamieniołomu. Odsłaniają się tu wapienie piaszczyste i dolomityczne, które utworzyły się  ok. 290-248 mln lat temu w okresie permskim, w zatoce morskiej wypełniającej Nieckę Leszczyńską. W środkowej części ściany możemy zaobserwować warstwę margla miedzionośnego, mającego pierwotnie grubość 2,8m. Zawierał on od 0,5 do 1,8 % miedzi, jednak w strefach uskoków i strefach utleniania wartość ta była wyższa. Nad utworami miedzionośnymi zalegała warstwa margla ołowionośnego zawierającego 0,1-0,7% ołowiu, przy czym najbogatsza w kruszec była ich dolna partia.

Do głównych minerałów występujących w pokładowym złożu miedzionośnym należą:

*chalkozyn- siarczek miedziawy, jest on produktem spalania miedzi w oparach siarki, tworzy szare, błyszczące kryształy, nierozpuszczalny w wodzie.

chalzonit

*bornit- minerał z gromady siarczków. Jest minerałem rzadkim, rozpowszechnionym tylko w niektórych regionach Ziemi. Minerał hydrotermalnych żył kruszcowych, zwykle występuje w asocjacji z chalkopirytem jako produkt odmieszania roztworu stałego, z galeną, sfalerytem i pirytem. Znany z wielu złóż miedzi, powszechny szczególnie w strefie cementacyjnej złóż siarczków Cu. Pospolity w łupkach miedzionośnych cechsztynu.

bornit

*chalkopiryt- piryt miedziowy, występuje w skupieniach zbitych, ziarnistych, skorupowych i w formie pryśnięć w skale. Najpiękniejsze kryształy narosłe występują w formie szczotek krystalicznych. Jest kruchy, nieprzezroczysty. Często wykazuje zielonkawą migotliwość (iryzację). Zawartość selenu powoduje brunatny odcień chalkopirytu.

chalkopiryt

 W powierzchniowych partiach występowały tu również:

*azuryt - minerał z gromady węglanów. Pospolity, szeroko rozpowszechniony, którego nazwa    pochodzi od perskiego lazhward oznaczającego barwę niebieską.

    * malachit- minerał z gromady węglanów. Nazwa oznacza barwę zieloną.  

oraz miedź rodzima. W marglach ołowionośnych dominuje galena oraz cerusyt. Zawartość srebra w tych rudach wynosi ok. 0,4 % jednak pierwotnie musiała być znacznie wyższa. U podnóża kamieniołomu na okruchach skalnych nietrudno zaobserwować okruchy o dwóch różnych zabarwieniach, których nalot to  wtórny minerał miedzi, powstałych w wyniku wietrzenia malachitu i azurytu. Obecność tych minerałów była dla poszukiwaczy informacją o istnieniu złoża miedzionośnego. Przy odrobinie szczęścia w marglach można odnaleźć odciski małży świadczące o morskiej genezie tych utworów. Margiel miedzionośny znajdujący się w tym miejscu pochodzi przede wszystkim z wyrobisk górniczych , znajdujących na stoku powyżej. Stanowiły one odgałęzienie najniższego poziomu wyrobisk górniczych gwarectwa „Ciche Szczęście”

Pisząc o tych małych stworzeniach przypomnijmy sobie co to są skamieniałości przewodnie.

Skamieniałości zachowują się w skałach osadowych, czyli powstających z nagromadzenia się osadu na dnie zbiorników morskich lub lądowych. Są zatem kluczem do rozróżniania skał pochodzenia lądowego i morskiego. Przykładem takich skamieniałości zwanych przewodnimi są trylobity czy amonity. Obecnie coraz większą rolę w biostratygrafii odgrywają mikroskamieniałości, czyli formy, które można rozpoznać przy użyciu lupy lub mikroskopu. Należą do nich m.in. konodonty, otwornice, akritarchy oraz spory i pyłki roślin.

Zwierzęta żyjące w dawnych okresach geologicznych pozostawiły ślady swej działalności życiowej, takie jak: ślady pełzania po dnie zbiorników wodnych, ślady żerowania w mule czy odciski stóp w przypadku kręgowców lądowych. Ślady te, zwane skamieniałościami śladowymi mogą zachować się w skałach.

Przez profil wyślij odpowiedzi na poniższe pytania. Nie musisz czekać na moją zgodę na logowanie, jednak pamiętaj że logi bez uprzednio wysłanych odpowiedzi będą kasowane.

Pytania:

1. Poświęć chwilę by poszukać skały z kolorowym nalotem. Nie musisz mieć dużo szczęścia, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć. Jakiego koloru minerał udało Ci się znaleźć? Nazwij ten minerał.

2.  W jakim kierunku zapadały się osady cechsztynu w Niecce Leszczyńskiej?

3. Czy w marglach możemy znaleźć skamieniałości przewodnie?

4. Jak znajdziesz jakiś piękny okaz, a na pewno znajdziesz to podziel się z innymi i dodaj zdjęcie.

 

Additional Hints (No hints available.)