Skip to content

Jugowice Traditional Geocache

Hidden : 6/11/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jugowice – dawna wieś, obecnie osiedle domków jednorodzinnych w granicach administracyjnych Krakowa, wchodzi w skład Dzielnicy X Swoszowice.

Jugowice, dawniej będące wsią leżącą w dolinie rzeki Wilgi, wzmiankowane po raz pierwszy w 1372 roku, stanowią obecnie część Dzielnicy X Krakowa. Do roku 1386 były własnością mieszczan krakowskich. W tym to roku mieszczanin Giecz (lub Gicz) sprzedał Jugowice klasztorowi Bożogrobców w Miechowie. W średniowiecznych dokumentach Jugowice wzmiankowane są jako Hugowicze oraz Ugovicze. Od końca XVI wieku do około połowy XVIII wieku wieś była własnością klasztoru św. Jadwigi (Śląskiej) na Stradomiu. W II poł. XV wieku we wsi znajdował się folwark i karczma. Wieś podlegała parafii św. Jakuba na Kazimierzu; należała do powiatu szczyrzyckiego województwa krakowskiego. Pod koniec XVIII wieku Jugowice włączono do Borku Fałęckiego. W latach 80. XIX wieku przez wieś przeprowadzono odcinek traktu cesarskiego do Wiednia (obecna ul. Zakopiańska). W 1884 r. przez Jugowice poprowadzono linię kolejową Kraków-Oświęcim przez Skawinę. W ramach Twierdzy Kraków na terenie wsi w latach 1896–1902 wzniesiono fort Łapianka i wytyczono obecną ul. Kąpielową jako drogę rokadową do Swoszowic. Od 1925 r. wieś podlegała parafii w Borku Fałęckim. Po II wojnie światowej na terenie zainicjowano budowę osiedla domów jednorodzinnych, które po zachodniej stronie ulicy Zakopiańskiej przeistoczyło się w osiedle Kliny. Znaczny obszar Jugowic zajęły wyrobiska zakładów Solvay. W 1941 r. Jugowice włączono do Krakowa, jako XXIV dzielnicę katastralną.

Na terenie dzisiejszych Jugowic występują w przeważającej ilości domy jednorodzinne. Różnice wzniesień: od około 220 m n.p.m. do 250 m n.p.m. Wzniesienie opada w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, od kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej na Górze Borkowskiej (jeden z najwyższych punktów Krakowa – 249,3 m n.p.m.) do stacji kolejowej Kraków – Swoszowice (znajdującej się jednak na terenie Jugowic – 222,4 m n.p.m.). Osiedle obiegają ulice: od północy Jugowicka, od zachodu Zakopiańska, od południa Kąpielowa i od wschodu Kolejarzy. Na osiedlu znajduje się filia szkoły podstawowej nr 97 im. Joachima Lelewela, znajdująca się przy ulicy Armii Kraków. Drogi przecinają się przeważnie pod kątem prostym. Główne ulice osiedla to: Kustronia, Armii Kraków, Ciechocińska, Szyllinga, Zina i Siarczana (nazwana tak od prowadzącego nią dawniej szlaku, którym transportowano siarkę z kopalń w Swoszowicach).

 

Źródło: Wikipedia 

Additional Hints (No hints available.)