Skip to content

Willa Radogoszcz Traditional Cache

This cache has been archived.

VarsovianReviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 6/22/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[POL]

 Willa Radogoszcz został wybudowana w 1889 roku na zlecenie Zacharija Putiato, naczelnika powiatu sochaczewskiego, z przeznaczeniem na letnią rezydencję carskiego urzędnika.  Po 1914 roku dom został zakupiony przez Rozalię i Pawła Helcmanów, warszawskich aptekarzy. W latach międzywojennych budynek dość często zmieniał właścicieli, którzy nadawali mu rozmaite nazwy. Według zachowanych źródeł, jednym z mieszkańców willi miał być miejscowy rabin.  Z willi korzystał również Bolesław Saltz, burmistrz miasta, jednakże okoliczności  jego pobytu  – ze względu na brak dokumentów – pozostają niejasne. Po 1945 roku swoją siedzibę miało tu powołane przez artystów osiadłych w Grodzisku i okolicach Stowarzyszenie Miłośników Sztuki. W ramach działalności kulturalnej stowarzyszenia  prowadzono szereg sekcji związanych z rozmaitymi formami kształcenia artystycznego, m.in. sekcję fotograficzną i teatralną, a także ogniska – plastyczne i muzyczne, które dały początek placówkom publicznym, do dziś funkcjonującym w mieście.  W latach PRL-u willa służyła również jako miejsce spotkań różnych środowisk i organizacji działających w mieście, w tym rzemieślników i kupców grodziskich.

Wzniesiona w końcu XIX wieku willa była pierwotnie zlokalizowana poza miastem, na terenie  parku. Parterowy budynek z niskim podpiwniczeniem, posadowiony na kamieniach polnych służył swoim właścicielom w sezonie letnim jako miejsce wypoczynku, spotkań towarzyskich i przyjęć.  Z czasem wnętrza domu zostały uzupełnione o kaflowe piece, pzwalając gościom i gospodarzom na przedłużenie pobytu. Wnętrza pałacyku mieściły szereg przestronnych  pokoi umieszczonych w amfiladzie. Kuchnię i pomieszczenia gospodarcze usytuowane w piwnicy. Do dyspozycji pozostawał także obszerny taras z kolumnami stylizowanymi na antyczne. Otoczenie willi stanowiły krzewy ozdobne i drzewka owocowe oraz sztuczny staw z wysepką na środku. Nieco dalej rozciągał się park z pięknym starodrzewem, w którym znaleźć można było relikty pierwotnej puszczy porastającej niegdyś okolice Grodziska.

Według legendy opisującej powstanie budynku, willa carskiego dygnitarza została zaprojektowana w oparciu o wzory typowe dla rezydencji wypoczynkowych budowanych na Krymie, aby przypominać właścicielowi strony rodzinne. Zdaniem niektórych historyków sztuki „Radogoszcz” stanowi jedyny w Polsce przykład tzw. willi liwadiańskiej (nazwa pochodzi od miejscowości Liwadia na Krymie). Inni przypisują jej raczej cechy willi palladiańskiej, charakterystyczne dla architektury rezydencjonalnej w XVIII i XIX wieku nawiązującej w kształcie i proporcjach oraz rozwiązaniach estetycznych do tradycji antycznych.

W okresie okupacji piwnice „Radogoszczy” służyły za schron wykorzystywany podczas nalotów bombowych przez mieszkańców okolicznych domów.  Po wojnie budynek należący do prywatnych właścicieli – rodziny Nowackich prowadzących w Grodzisku sklep z artykułami szewskimi – został przejęty przez władze miejskie i przeznaczony „pod kwaterunek”.  Prawowitych gospodarzy w asyście milicji eksmitowano z willi, zezwalając im jednak na zajęcie części sutereny, w której zamieszkali razem z dokwaterowanymi  lokatorami.

W roku 1947 zadomowiło się w willi Stowarzyszenie Miłośników Sztuki, założone i animowane przez wybitnych artystów, których wojenna zawierucha rzuciła w okolice Grodziska. Niemal od razu grupa, w której znaleźli się m.in. prof. Edward Kokoszko, Armand Vetulani, Jan Skotnicki i Szczepan Brozych, podjęła działania zmierzające do rozbudzenia życia kulturalnego miasta. W murach „Radogoszczy” utworzono ognisko plastyczne, kształcące adeptów rysunku i malarstwa, ognisko muzyczne, które pod kierunkiem wybitnego pedagoga i koncertmistrza Feliksa Dzierżanowskiego rozpoczęło edukację dzieci i młodzieży, a także liczne sekcje tematyczne – jedną z najprężniej działających okazała się sekcja fotograficzna, prowadzona przez Stefana Deptuszewskiego.

Po kilku latach aktywności ogniska funkcjonujące w willi zyskały statut placówek publicznych. W ten sposób powstała Szkoła Muzyczna I st. (współcześnie nosząca imię kompozytora T. Bairda i mieszcząca się w Dworku Skarbka) i Ognisko Plastyczne (mające za patrona malarza Jana Skotnickiego, zlokalizowane w Domu Rzemiosła).  Warto podkreślić, że jednym z wykładowców działającego w willi Ogniska Plastycznego był młody absolwent warszawskiej ASP Tadeusz Łapiński, należący obecnie do światowej czołówki grafików, wynalazca i prekursor rewolucyjnych technik graficznych (m.in. druku tęczowego), profesor Uniwersytetu w  Maryland (USA), Honorowy Obywatel Grodziska Mazowieckiego.

W latach 1972-1994 w willi znajdował się punkt naprawy sprzętu AGD. Zabytkowy pałacyk został wówczas w znacznym stopniu zdewastowany. Zamurowano otwory drzwiowe na tarasie, zburzono jeden z pieców, pomieszczenia podzielono ściankami działowymi, a w ścianach umieszczono liczne gniazdka elektryczne. Zmieniony został układ schodów, zlikwidowano murowane tralki, pod tarasem wykuto garaż. Trwałe przeobrażenia dotknęły także otoczenie willi. Założenie ogrodowe, istniejące jeszcze w latach 60. XX wieku, musiało ustąpić miejsca wielopiętrowym blokom. Blokowisko złożone z kilku górujących nad centrum miasta „drapaczy chmur”, tytułowane  przez grodziszczan żartobliwie „Manhattanem”, szczelnie otoczyło zabytkowy obiekt.  Sąsiadujący z willą staw z urokliwą wysepką został zasypany, a na jego miejscu zlokalizowano sklep z artykułami ogrodniczymi oraz tzw. małą skarpę, czyli umieszczone na niewielkim wniesieniu pawilony handlowe (rozebrane w 2010 roku).

W 1994 roku miejscowym władzom udało się odzyskać willę. Wobec braku wystarczającej bazy kulturalnej, budynek przekazany został Ośrodkowi Kultury.  W pomieszczeniach  willi poddanym niewielkim adaptacjom rozpoczęło działalność Centrum Edukacji Kulturalnej, które pod auspicjami Ośrodka Kultury przetrwało do 2010 roku. W marcu 2010 roku „Radogoszcz” została zamknięta. Rozpoczął się trwający dwa lata remont wilii połączony z adaptacją zabytku. W dniu 11 listopada 2012 roku została udostępniona mieszkańcom jako Willa Radogoszcz Galeria Etnograficzna. Dziś mieści się tu Kino Studyjne.

Additional Hints (Decrypt)

Guhwn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)