Skip to content

Zabawa z rudą i Goethem EarthCache

Hidden : 3/15/2021
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Niniejszy EC poświęcony jest występującym w okolicy rudom żelaza zwanym rudą darniową.

Rudy żelaza:

Żelazo (Fe) - jeden z najpowszechniej występujących pierwiastków na Ziemi, a jesli uwzględnić jego masę, to stanowi największy udział całego globu ziemskiego. M in. z tego powodu jest też najpowszechniej wykorzystywanym przez człowieka metalem. Jego wydobycie i obórbka zapoczątkowały w ok. 1000 r. pne okres w dziejach ludzkości zwany epoką żelaza.

Żelazo bardzo rzadko występuje w przyrodzie w postaci czystej, najcześciej w meteorytach (największy znaleziony meteoryt żelazny waży ok. 60 ton!). Zwykle występuje ono w postaci minerałów, o różnych właściwościach, tworzących rudy żelaza. Mogą to być złoża różnego typu, z których wymienię tylko cztery najpowszechniejsze:

- metamorficzne - powstały one ok. 2-3,5 mld lat temu jako osady w zbiornikach morskich, od tego czasu podlegały w wyniku ruchów górotwórczych licznym przeobrażeniom pod wpływem temperatury i ciśnienia, tworzą pasiaste skały i są obecnie podstawą wydobycia rud żelaza.

- wietrzeniowe - rudy te powstają w warunkach gorącego, wilgotnego kilmatu, w którym minerały tworzace skałę są rozpuszczane i odprowadzane, a nierozpuczczalne minerały żelaza pozostają na miejscu.

- osadowe - powstają w wyniku nagromadzenia minerałów żelaza w luźnych osadach morskich lub lądowych.

- magmowe - występują w rejonie intruzji magmowych, czyli miejsc, gdzie roztopiona skała z głębi ziemi dostaje się do skorupy ziemskiej - tam w stygnącej magmie krystalizyją minerały zawierające żelazo.

Ruda darniowa i goethyt:

Obszar na N od Brzeska i Tarnowa obfituje w piaski i żwiry rzeczne oraz wodnolodowcowe (pochodzące z wód topniejącego lodowca), a także piaski wydmowe. Nizinny charakter tej części województwa małopolskiego w połączeniu z budową geologiczną stwarza dogodne warunki do powstawania rud darniowych. Są to rudy żelaza, powstające płytko pod powierzchnią ziemi (pod darnią - jak sugeruje ich nazwa) na podmokłych łąkach w wyniku krystalizacji rozpuszczonych w wodzie związków żelaza. Żółty kolor piasek zawdzięcza własnie tym związkom, jest on także łatwo przepuszczalny dla wody - stanowi więc doskonałe żródło żelaza. Z tego powodu rudy darniowe po wydobyciu mogą się odtworzyć w ciągu zaledwie kilku lat. Ruda darniowa to mieszanina kwarcu (piasku i żwiru) oraz minerałów zawierających żelazo (z domieszką innych minerałów).

Najpowszechniejszym minerałem występującym w rudach darnowych jest goethyt (getyt) o wzorze FeO(OH), którego nazwa pochodzi od Johanna Wolhganga von Goethe. Wprawdzie Goethe znany jest powszechnie jako poeta, jednak jak przystało na XVIII wiecznego oświeconego człowieka, parał się wieloma dziedzinami, w tym równiez geologią. Ponad połowę swojego życia spędził na badaniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej, badał wody geotermalne, lodowce i wulkany. Minerał ten został nazwany na jego cześć. Jego brunatna barwa nadaje kolor rudzie darniowej, niestety rzadko tworzy widoczne kryształy. Jest bardzo powszechnym minerałerm na Ziemi i nie tylko - występuje także na Marsie.

Ruda darniowa stanowiła kiedyś podstawę wydobycia do wytopu żelaza ze względu na swą dostępność i odnawialność, obecnie takie wydobycie jest niepołacalne, zmiejszyły się też obszary występowania rudy darniowej z powodu melioracji podmokłych terenów. Czasem też bryły rudy darniowej używano w budownictwie - na terenie Wielkopolski znajdują się zbudowane zniej domy. Możliwość takiego zastosowania rudy darnowej na tym terenie podejrzewałem od lat, zwłaszcza, że w okolicy znajdują się miejscowości o wielce sugestywnych nazwach jak Wał-Ruda, Rudy-Rysie, Rudka, Ruda, kóre świadczą, że wydobycie rud darniowych musiało być tu powszechne. Nazwa miejscowości Rudy (obecnie Rydy-Rysie) notowana jest już w XIV w wraz z nazwą Kuźnice - co dowodzi o miejscowym wytopie żelaza z tej rudy. Moje poszukiwania takiej budowli spełzły jednak na niczym. Dopiero po kilku latach, zupełnie przypadkiem przejeżdżając obok starego słupa granicznego pomiędzy wsiami Zabawa i Biskupice Radłowskie zauważyłem, iż jego cokół obiecująco przypomina znane mi mury z terenu Wielkopolski. To naprawdę ironia losu, gdyż przez kilka lat znajdował się tu pierwszy etap multikesza mojego autorstwa, którego ostatecznie zarchiwizowałem. Wówczas jednak powierzchnia cokołu pokryta była mchami i porostami, przez co "Geothe" ukrył się przed moim wzrokiem. Dzięki wykonanej niedawno renowacji słupa wraz z cokołem, pięknie widoczne są teraz tkwiące tu bryły rudy darniowej. Niecałe 3 km od tego miejsca znajduje się miejscowość Wał-Ruda, zatem tutejsze bryły rudy z pewnością pochodzą z lokalnego wydobycia. Słup graniczny został postawiony w XV w, jesli jest to jego oryginalny cokół, to znaczy, że bryły rudy darniowej stoją tu już szóste stulecie.

EarthCache:

Współrzędne EC wskazują najlepsze miejsce do zaparkowania - przy wjeżdzie z lokalnej drogi na pole (niestety nikt nie przewidział tu dedykowanego miejsca parkingowego dla turystów). Dobrze widoczny słup oraz interesujący nas cokół tego słupa znajdują się kilkadziesiąt m na N, dla ułatwienia oznaczyłem go waypointem (odsunąłem ikonę EC, aby nie nakładała się na ikonę znajdującego się przy słupie kesza tradycyjnego).

Aby zalogować znalezienie EC, należy odwiedzić miejsce wskazane waypointem i przysłać do mnie za pomocą formularza kontaktowego odpowiedzi na poniższe pytania. Znalezienie EC można zalogować zaraz po wysłaniu odpowiedzi, jeśli będę miał do nich uwagi, skontaktuję się z Tobą.

Pytania:

1. Zanim pomacasz sobie brunatne bryły rudy darniowej w cokole słupa granicznego, przeczytaj dokładnie opis niniejszego EC i odpowiedz, jakiego typu są złoża, w których powstały tutejsze rudy darniowe?

2. Przyjżyj się uważnie bryłom rudy darniowej. W niektórych z nich widać okruchy skalne zdradzające, w jakich osadach ruda powstała. Jak sądzisz, czy ruda ta powstała w obrębie osadów przyniesiących przez wody płynące (osady rzeczne lub z topniejącego lodowca), czy może przez wiatr (wydmy)?

3. Przejedż ręką po bryłach rudy darniowej - czy brudzi ręce?

4. Czy dostrzegasz gdzieś na powierzchni rudy darniowej błyszczące kawałki metalu?

5. Zadanie dodatkowe - nie jest obowiązkowe. Przyłóż magnes i sprawdż, czy przyczepia się do rudy darniowej.

Additional Hints (No hints available.)