Skip to content

Tulave topanky VII. - Je to v Haji ! Event Cache

This cache has been archived.

thailon: Ahojte,

dlho sme sa všetci v organizacnom teame báli, ako dopadne vybavovanie XX vecí, ako geocachingová komunita prijíme náš event a hlavne - aké bude pocasie. Snažili sme sa co to dalo, no aj tak sa nám vela vecí nepodarilo spravit tak, ako sme chceli. Preto úprimne poviem - bál som sa samotného dna D a neskorších attended logov. Nakoniec víkend dopadol vysoko nad naše ocakávania a cítajúc logy, doslova som pocul padat ten obrovský balvan zo srdca. Som velmi, velmi rád, že sa aj napriek chybám ludom akcia pácila. Velmi.

Takže teraz mi vzhladom na TTVII ostáva už len posledná milá povinnost - archive. Ahoj na dalšej spolocnej akcii. DAKUJEME, ZE STE PRISLI

Spolocna fotografia z planiny https://photos.app.goo.gl/GElBrvAnbkwf52gj1

Happy caching !

More
Hidden : Saturday, 24 April 2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:  not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Túlavé topánky VII. - Je to v Haji !


Túlavé topánky nám pocas Vianoc troška narástli a tak by im nezaškodilo trošicka pochodnút a opät sa prevetrat. Na východe Slovenska sa im velmi páci (Túlavé topánky V. a Túlavé topánky VI.) a tak nieto divu, že sa im nechce od nás prec.  Tento krát sa nám tu zatúlali do krásnych planín Slovenského krasu. Slovenský kras je krajinný celok geomorfologickej oblasti Slovenské rudohorie na slovensko-madarskom pohranicí, obklopený Juhoslovenskou, Rožnavskou a Košickou kotlinou a Volovskými vrchmi. Bol tu vyhlásený Národný park Slovenský kras.

  Je budovaný vápencami a dolomitmi, ktoré v južnej casti dosahujú hrúbku 400-500 m a sú rozdelené hlbokými kanonmi riek Slaná a Štítnik, ako aj Zádielskeho a Hájskeho potoka.

  Národný park Slovenský kras ležiaci na juhu Slovenska pri hraniciach s Madarskom je najväcším krasovým územím v strednej Európe a má najviac podzemných priestorov (nachádza sa tu 1100 jaskýn a priepastí, ktoré boli zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedicstva UNESCO). Tolko úvodnej teórie :)Event Túlavé topánky VII. - Je to v Haji ! sa oficálne uskutocní v dedinke Slovenského krasu Háj, v roku 2010, v mesiaci apríl, v dnoch 24.(sobota) a 25 (nedela), pricom zaciatok eventu je stanovený na 9:00 hod Krasového casu na súradniciach waypointu IHRISKO v sobotu.[Kde je dedinka HÁJ ?] [Kde je dedinka HACAVA ?]
Ako sa dostat na event z [Bratislavy ?] [Martina ?] [B.Bystrice ?] [Košíc ?] a [z Helsiniek ?]


  Nebudeme sa štverat do výšav ci prekonávat rekordné vzdialenosti. Turistika to nebude namáhavá a ani neuvidíme Slovenské turistické klasiky. Predstavíme vám však miesta menej známe a málo navštevované a nedocenené. Miesta so skrytým carom, ktoré dúfame a veríme, že objavíte. Co nás teda caká ?

 • V prvom rade uvidíme krásne prírodné lokality a zaujímavosti miniregiónu:
  • Zádielska tiesnava - ludovo nazývaná aj Zádielska dolina je monumentálny krasový kanon s hlbkou takmer 400 m, dlžkou 3 km, pricom najužšia šírka dna 10 m. Je vytvorená vodami pretekajúceho Blatného potoka. Pozornost zaujme najmä 105 m vysoká ihlanovitá skala vymodelovaná erozívnou cinnostou vody, ktorá pre svoj tvar dostala meno Cukrová homola.
  • Cukrová homola - je najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.
  • Hájska dolina - (s deviatimi vodopádmi Hlboký jarok) dosahujúcich výšku od 1,2 až po 6,6 metrov oddeluje Jasovskú planinu od Zádielskej a je jednou z najkrajších krasových dolín na Slovensku. Je vyše 4 km dlhá a nachádza sa v nej niekolko pozoruhodných fenoménov - ci už jaskýn v jej úbociach, alebo travertínových kaskády (lahko viditelných v case väcšieho sucha priamo v riecisku Hájskeho potoka, stienok a vodopádov na toku Hájskej doliny.
  • Hájsky potok - od pramena steká k obci Hacava, ktorú preteká juhovýchodným smerom. Za obcou sa hlboko zarezáva do krasovej planiny, stupnuje svoj spád a tecie na juh cez hlbokú krasovú tiesnavu - Hájsku dolinu. Preteká perejami v hrubých sedimentovaných vrstvách travertínu, na oboch brehoch mína niekolko jaskýn. V oblasti Certovho mosta má tiesnava najdivokejší ráz (šírka len 10 metrov a až 100 metrov vysoké skalné steny).
  • Anjel/Démon - 6 metrová kulisa z filmu "Behind the enemy line"
  • Turniansky hrad - je zrúcanina hradu z 13. storocia týciaca sa nad obcou Turna nad Bodvou len 5 km od madarských hraníc. Stojí na krasovom kopci, vybiehajúcom zo Zádielskej planiny na juh nad Turniansku kotlinu. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice.
  • krasová planina posiata Hlavácikom jarným (Adonis vernalis) - je vytrvalá rastlina, niekedy tiež také pestovaná záhradkármi a zberatelmi pro svoj nápadný vzhlad. Latinský názov Adonis pochadza z gréckej mytológie.
  • Hacava - dedina odrezaná od sveta zo zachovanou pôvodnou ludovou architektúrou : drevenice a skanzen, ako aj barokovo-klasicistický kostol z 2. polovice 18.storocia.
  Co nás caká - v obrazoch:


 • Zalosujeme si v Tombole - veríme, že bohatej ;)
 • Pocas túry nájdeme viaceré nové caches a vecer jeden AD bonus špeciálne vytvorený pre event
 • Zjeme Hájsky guláš zadarmo a budeme dúfat, že ho ustojíme ;)
 • Zorganizujeme si prvú Slovenská Burzu trackovatelných predmetov - takže neváhajte a prineste si cokolvek, co má na sebe trackovatelné císlo Groundspeaku
 • Potešíme sa - povinne a s úsmevom ! :) darceku pre každého úcastníka
 • Odlovíme si existujúce geocaches v blízkom okolí eventu - samozrejme preto, aby sme si zlepšili tie velmi dôležité štatistiky ;)


 • 23.4.2010 Piatok - prípravný den - v priebehu dna príchod, volný program, vecer a v noci spoluúcast na príprave gulášu, pivko, debata, opekacka
 • 24.4.2010 Sobota - EventDay
  • Štart: 9:00hod futbalové ihrisko v Háji - waypoint IHRISKO 48.626768° 20.858264° - smer Turniansky hrad po žltej turistickej znacke
  • Turniansky Hrad : 10:00hod - waypoint HRAD 48.612680° 20.870019° - štart pre oneskorencov alebo tých, ktorí prídu ráno z Turne nad Bodvou od vlaku alebo autobusu (prístup modrou turistickou znackou)
  • od hradu pokracujeme modrou TZ cez velmi pekne vyvinuté škrapové utvary s krásnym výhladom po Hradnej stráni na Zádielsky kamen : 11:30 - súradnice 48.62187° 20.83680° - kde nás caká existujúca geocache GC14KRK (Zadielsky kamen). Tu sa aj obcerstvíme v polnom bufete. Plánovaný odchod je o 12:00.
  • pokracujeme dalej vychodeným chodníkom po bralnatej hrane stien Zádielskej tiesnavy, alternatívne však po modrej TZ cez Okrúhly laz (kde sa dozvieme nieco zaujímavé a uvidíme starý slovanský obranný val) na salaš (nedaleko ktorého nás caká dalšia existujúca geoache GC1FQM8 (Rumia Zadiel) nedaleko kóty Na skalke, kde sa opät môžeme pokochat výhladom priamo do Zádielskej tiesnavy.
  • z kóty Na skalke pokracujeme už po zelenej turistickej znacke ku Výhladu nad Cukrovou Homolou : 13:00hod - waypoint EVENT_LOGOVANIE 48.641824° 20.825039° - kde sa pockáme a zalogujeme Event Cache do putovnej knihy Túlavých topánok. Na tomto mieste nás bude cakat aj nová tradicná geocache.
  • približne o 14:30 pokracujeme dalej cez Želiarske lúky ku novej tradicnej geocache.(Bez Vody) : 15:30
  • pokracujeme dalej opät po modrej TZ do Hacavského sedla, od ktorého zídeme zo Zadielskej planiny do obce Hacava, kde nás bude cakat dalšia nová tradicná geocache. Hacava : 16:30
  • do Hája sa vraciame Hájskou dolinou, žltou TZ, pricom cestou zalogujeme existujúcu cache GC17FV8 (Karst series - Certova). Príchod do Hája : 18:30
  • vecerný program (guláš, burza, tombola, darcek pre úcastníkov) : 19:00 - 22:00 sa bude odohrávat v záhrade miestnej krcmy Espreso pod skalou
  • After Dark geocache 22:00 - 24:00 - spolocný odchod a odlov novej eventovej AD cache a existujúcej geocache GC1WRQ9 (Skalistý potok).
  • nocné posedenie, debata cize volný program 24:00 - XX:XX ;)
  Alternatívnou trasou je pokracovanie z Hacavského sedla dalej modrou TZ po planine na Sedlo Krížna Polana (cca 35min) a Sedlo Železná brána (cca 45min). Odtial pokracovat žltou TZ cez najkrajšiu cast Jasovskej planiny smerom na vyvieracku Miglinc (cca 50min). Z vyvieracky pokracovat opät modrou dole do dediny Háj (cca 45min).

 • 25.4.2010 Nedela - AfterEventDay - volný program : možnost spolocnej turistiky (Jasovská planina, Zádielská tiesnava, Plešivecká planina) - pre možnosti vid cast "Pre tých, co chcú vidiet viac" - zvlášt dávame do pozornosti ORANIZOVANÝ VSTUP DO KRASNOHORSKEJ JASKYNE.. AK BY STE O TAKUTO AKTIVITU MALI ZAUJEM, UVEDTE TO V LOGU, ABY SME VEDELI PRIBLIZNY POCET. Dakujeme !


 • Planiny sú bez pitnej vody, o cast obcertvenia sa pocas výletu postaráme, no treba si však vodu zo sebou brat. Na oblecenie stací turistická klasika : pevné topánky, palicky a nieco pre prípad dažda. Necaká nás nic nárocné. Nezabudnite si však celovky !

Orientacná mapa


Fotomapa (kliknite pre zobrazenie mapy)


dlžka trasy : 18km
obtiažnost trasy : 2


Alternatívna trasa - Pokracovanie z Hacavského sedla (namiesto prechodu Hájskej doliny)

Fotomapa (kliknite pre zobrazenie mapy)


dlžka trasy : 27km
obtiažnost trasy : 3


Kompletná mapa

[Online mapa plánovanej eventovej trasy] [Online mapa alternatívnej (doplnkovej) trasy]
[KMZ eventovej trasy] [GPX eventovej trasy] [KMZ alternatívnej trasy] [GPX alternatívnej trasy]


  Možnosti ubytovania priamo v obciach Háj a Hacava pre tých, ktorí chcú príst už v piatok alebo ostat do nedele:

 • Ubytovna Obce Háj - cca 10 dvoj až štvorpostelových izieb (5 izieb ma poschodové postele a 5 izieb roztahovacie gauce), spolocné WC, sprchy a kuchynka - 7€ osoba/noc http://www.obce.info/index.php?make=mapa&id=8&obec=678
 • Privát Kulcsárová, Háj - 2 izby 3+4 postele, spolocenská miestnost s TV, chladnickou, mikrovlnkou a rýchlovarnou kanvicou, sprcha, WC - 10€ osoba/noc, ubytovanie s menším, cistotným psíkom možné. Pre rezerváciu kontaktujte Algolku
 • Privát Majancíková, Háj - 3 izby celkovo 6-8 ludí, komplet vybavená kuchynka, WC, sprcha - 10€ osoba /noc, ubytovanie s menším, cistotným psíkom možné. Pre rezerváciu kontaktujte Algolku
 • Stanovanie - pre otužilcov a odvážlivcov možné na viacerých miestach v obci alebo mimo nej - závisí od poctu ludí, zvierat a nárokov - nájdeme to správne pre Vás. Pri vacsom pocte bude vyhradene futbalove ihrisko. Pre konkrétne info kontaktujte Algolku


 • V prípade záujmu o ubytovanie s velkým psom, (psami prípadne iným domácimi milácikmi) kontaktujte Algolku
  Kontakty na obce : www.hacava.sk, www.turnanadbodvou.sk

  Výborne, ak cítate túto cast, nebolo vám dost - to sme radi ! Nájdete tu popísané dalšie možnosti pre nedelnú po eventovú turistiku v Slovenskom krase.

 • celodnový prechod Plešiveckej planiny - informácie http://hiking.sk/hk/ar/1010/plesivska_planina.html
 • celodnový prechod Jasovskej planiny - informácie http://hiking.sk/hk/ar/1130/jasovska_planina.html
 • Zádielska tiešnava - informácie geotaggovaná fotodokumentácia
 • jaskyna Certova diera - GC144WV - je gravitacná jaskyna hlboká 186 metrov. Je to geomorfologicky významná vertikálna jaskyna rozsadlinovo - korózneho pôvodu.
 • Jasovská jaskyna - patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Známa je výskytom bohatej kalcitovej sintrovej výplne, pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, širokým druhovým zastúpením netopierov, viacerými archeologickými nálezmi i zaujímavou históriou. http://www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/jasovska/
 • Gombasecká jaskyna - informácie http://hiking.sk/hk/ar/1384/gombasecka_jaskyna.html, geotaggovaná fotodokumentácia
 • jaskyna Domica - Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskynou Národného parku Slovenský kras. Okrem významných geomorfologických hodnôt pozornost púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj pocetným druhovým zastúpením netopierov. V rámci jaskýn Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedicstva.http://www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/domica/, geotaggovana fotodokumentacia
 • prielom rieky Murán - je vyrazne meandrujúci tok rieky Murán zakliesneny do výbežku vápencov v hlbke až 100m. Uzemie je charakteristicke krasovymi javmi – skrapmi a jaskynami situovanymi na puklinach domodelovanych eroznou cinnostou rieky. Vegetacny kryt je tvoreny teplomilnymi lesnymi a stepnymi spolocenstvami. Murán je rieka v juhovýchodnej casti stredného Slovenska, preteká územím okresov Revúca a Rožnava. geotaggovaná fotodokumentácia
 • Silická ladnica - Silická ladnica je zaladnená priepast v strednej casti Silickej planiny[1]. Patrí medzi najnižšie položené ladové jaskyne mierneho klimatického pásma. Je vytvorená v druhohorných strednotriasových vápencoch Silického príkrovu podzemným tokom Cierneho potoka a je súcastou Silicko-Gombaseckého podzemného hydrologického systému. Vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi[1]. Inverzia flóry a fauny. Významná archeologická lokalita. Nachádza sa nedaleko obce Silica a je volne prístupná. Národná prírodná pamiatka je tiež od roku 1995 súcastou svetového kultúrneho dedicstva UNESCO. geotagovana fotodokumentacia
 • Krásnohorská jakyna Známa je najmä mohutným Kvaplom rožnavských jaskyniarov dosahujúcim výšku až 32,6 m, ako aj tajuplným podzemným rieciskom. Jedná sa o jaskynu, v ktorej vás sprevádzaj sprievodca, tak, ako je to v Jaskyni mrtvych netopierov. Jaskyna je otvorená celorocne okrem marca. Sezóna trvá od 15. 6. do 15. 9. V sezóne sa uskutocnujú pravidelné vstupy do jaskyne 3 vstupy po maximálne 10 osôb na jeden vstup. Mimo sezóny je potrebné vstup do jaskyne predom dohodnút. Výstroj vám požicajú. AK BY BOL ZÁUJEM, MOŽEME ZORGANIZOVAT SPOLOCNÝ VSTUP NAPRÍKLAD V NEDELU..Informácie o sprevádzanej túre získate na www.krasnohorskajaskyna.sk/SSJ info

http://www.sazp.sk/, http://www.jasov.sk, http://wikipedia.org

TTVII team : Algolka, Arwin, Thailon, Mattas, DCharlie, Vtackar
listing update: :
05.02.2010 - sekcia ubytovanie
15.03.2010 - adresa na ponuku suvenirov
29.03.2010 - oznam od www.cacherov.eu
free counters

Additional Hints (No hints available.)