Skip to Content

<

Berounske opevneni - letterbox & TB hotel

A cache by Honzik&Pavlinka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/25/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Před nalezením vás čeká 1,5 km dlouhá procházka okolo městských hradeb. Úvodní souřadnice vás dovedou před Pražskou bránu, která je součástí městského opevnění. Projdete branou (směrem ven z náměstí) a vydáte se doleva. Další kroky už musíte zvolit správně sami. Pro usnadnění je v listingu uvedena mapka trasy. Cestou si pozorně všímejte zajímavostí a hradeb a pečlivě si zapisujte pořadí níže uvedených fotografií. Keš je tradičním letterboxem.

Královské město Beroun bylo založeno v r. 1295 Václavem II. Na přelomu 13. a 14. století byl vybudován městský obranný systém, který sestával z 6 až 9 metru vysokých kamenných hradeb, na nichž bylo vybudováno 37 hranolových, dovnitř otevřených hradebních vězí - bašt. Síla zdiva hradeb je v průměru kolem 2 metru, v místech bašt i dvojnásobek. Vstup do města zajištovalo několik bran, ze kterých se do dnešních dob dochovaly dvě hlavní – Plzeňská a Pražská brána. Zajímavostí je, že obě tyto brány byly patrně postaveny jednou stavební hutí (firmou), což bylo v době jejich vzniku velmi neobvyklé.

Pražská brána vznikla přímo proti původnímu brodu přes řeku Berounku, a musel jí tak projít každý, kdo přicházel od Prahy nebo do hlavního města mířil. Hlavním účelem brány bylo chránit vstup do města a zároveň sloužila jako pozorovatelna. Podle dochovaných písemných zpráv zde bylo příležitostně i městské vezení a byla využívána měšťany jako obecní trezor.

Plzeňská brána je patrně nejstarší částí městského opevnění, svou gotickou podobu si však nedochovala. Po ničivém požáru v roce 1735 byla barokně opravena. Tato brána mela díky své vyvýšené poloze funkci hlavní městské hlásky a službu zde vykonával pověžní trubač, přebývající v kamny vytápěné komoře v horním podlaží. Až do roku 1752 se v bráně vybíralo královské clo. Do roku 1972 býval ve věži byt hlásného, dnes je zde k vidění expozice věnovaná Berounu a jeho privilegiím. Pro návštěvníky je zajímavá i prohlídka mechanismu vězních hodin. Z ochozu je krásný výhled na město. Brána je přístupná pro návštěvníky od dubna do října ve středu a v sobotu.

Dále víme o existenci dvou menších bran, které se nedochovaly. Svinskou branou na severu se hnala prasata na pastvu. Místo poslední branky byste našli v místech, kde jižní linii hradeb protíná cesta na nádraží (poblíž obr. N).

Kromě hradeb s dřevěným ochozem byla součástí opevnění i parkánová zeď a zemní val. Avšak ani takto rozsáhlé opevnění město neuchránilo a 1.4. 1421 bylo dobyto husity. V 15. a 16. století hradby prošly nutnou modernizací. Bohužel hned za opevněním se zdvihá ideální palebné místo pro nepřátelská děla  - Městská hora, která význam hradeb zmenšuje. V současné době jsou rekonstruované pozůstatky 700 let starého opevnění k vidění především v pásu od JV k JZ. Tato část je volně přístupná. Velmi zajímavý úsek opevnění je v severní části. Zde k hradební zdi v Zámečnické ulici přirostly drobné romantické domečky podobně jako ve Zlaté uličce v Praze. Vnější stenu severního opevnění není tak snadné si prohlédnout, jako na jihu, přiléhají k ní oplocené pozemky. Presto to některé zbytky zde uvidíte, i jejich zajímavé využití.

O keši
Letterbox vás provede okolo městských hradeb. Trasa je vyznačena na níže uvedené mapce. Při procházce si všímejte a pečlivé zapisujte pořadí objektů uvedených na fotografiích. Pro snadnější hledání jsme vám připravili PDF dokument, který si stáhněte zde a vytiskněte si ho před cestou. Věříme, že vám cestu ulehčí.

Ze zjištěného pořadí fotografií snadno spočítáte šestimístný kód a z tabulky si vyberete správné heslo k otevření pokladu. Každá závorka určuje jednu číslici z šestičíslí.

 (F-B+K) (M+B) (J-M) (H-E) ((C+L)/4) (N-G)  

613482 Berounské hradby 774552 Klepáček
352927 Sezame otevři se 537843 Berounské opevnění
462451 Historické město 2009 783543 Hrnčíři
763149 Muzeum Českého krasu 931564 Třicetsedm bašt
823462 Vojta, Kuba a Matěj 672476 Václav II.

Fyzická schránka je umístěna v bezpečí pokladny Muzea Českého krasu na adrese Husovo náměstí 87 na souřadnicích:

N 49°57.805', E 14°4.353'

Cache vám bude ochotně vydána po zodpovězení správného hesla. Nepokoušejte se heslo odhadovat. Paní pokladní je přísná a cache vám vydá jen se správným heslem ;-) Zkoušíte brute-force? Pak se sami ochuzujete o hezkou procházku historickým centrem.

Vyzvednout a zalogovat cache je možné pouze v době otvíracích hodin muzea. Schránka je větší velikosti (30x20x20) a je možné do ní bezpečně uložit trackovatelné předměty.

Muzeum je otevřeno Po – So 9.00 – 12.00 a 12.45 – 17.00 v Ne a svátky 10.00 – 12.00 a 12.45 – 17.00. Logování můžete spojit s prohlídkou muzea nebo se můžete zúčastnit některé z mnoha zdejších výstav či kulturních akcí. Aktuální program najdete stránkách http://muzeum-beroun.cz/. V pondělí je muzeum zavřené pro návštěvy, ale pokladna je otevřená. V případě potřeby se nebojte zazvonit.

Poznámka: Celá cesta je pohodlně schůdná s kočárkem až na výjimku jedněch schodu u řeky v nejsevernější části mapy. Pohodlně se lze kousek vrátit a obejít je.

Hodnocení: Líbila se vám keš? Ohodnote ji. At už pěkným logem, který nás vždy potěší, nebo favorite pointem. Je nějaký problém? Napište nám ho. Ne nic horšího než nic neříkající log „Navštíveno“ nebo "Díky za keš.":-(

Co je to letterbox? Letterboxing je hra podobna geocachingu, ale namísto GPS používáte k dohledaní psané instrukce. Nedílnou součástí cache (letterboxu) je kromě logbooku a tužky také razítko (tyto věci samozřejmě nejsou určeny k výměně). Kazdy hráč letterboxingu nosí při sobe svoje osobni razítko se sešitkem, v letterboxu zanechá otisk svého razítka a do notýsku si otiskne razítko z letterboxu. Tato cache je hybridem. Je jak letterboxem, tak geokeší. Pokud máte svoje vlastní razítko, otisknete ho k logu do logbooku. Více informaci o letterboxingu najdete na adrese letterboxing.org


Additional Hints (Decrypt)

Fyhfar cbmqenigr n ilfybigr urfyb x cbxynqh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.